Brakuje 62 mld euro na kredyty dla rolników. Luka finansowa się pogłębia. Kto jest najbardziej poszkodowany?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brakuje 62 mld euro na kredyty dla rolników. Luka finansowa się pogłębia. Kto jest najbardziej poszkodowany?

13.10.2023autor: Dorota Kolasińska

  Wczoraj w Brukseli odbyła się konferencja na temat instrumentów finansowych EFRROW zorganizowana przez Komisję Europejską. Komisarz Janusz Wojciechowski zaznaczył, że luka finansowa się pogłębia, a rolnicy mają problemy z uzyskaniem kredytów na preferencyjnych warunkach, a zadłużenie kredytami komercyjnymi zamiast maleć, rośnie. Konieczne jest znalezienie nowych rozwiązań i analiza dostępnych możliwości finansowania w ramach WPR.

Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa podał dane z ankiety, którą przeprowadzono w 24 państwach UE, z której wynika, że 83% wszystkich rolników w UE doświadczyło wzrostu kosztów produkcji, ale tylko jedynie 12% udało się znacząco podnieść ceny sprzedaży. Rolnicy w UE zmagają się obecnie z wieloma problemami, które wpływają na opłacalność produkcji. Wielu z nich aby utrzymać ciągłość finansową jest zmuszonych do korzystania z kredytów, których warunki nie są zbyt korzystne.

Janusz Wojciechowski twierdzi, że w nadchodzących latach rolnicy będą musieli stawić czoła jeszcze większym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym, na co należy przygotować odpowiedni budżet, tak aby nie pozostali z tym sami.

- W szczególności nasze małe gospodarstwa rodzinne i młodzi rolnicy potrzebują wsparcia, aby zachować rentowność, poprawić swoją produktywność w sposób zrównoważony i zapewnić im sprawiedliwe wynagrodzenie w łańcuchu wartości. Aby wesprzeć wszystkich naszych rolników, teraz i w przyszłości, potrzebne będzie znaczne finansowanie – powiedział komisarz ds. rolnictwa i dodał, że rolnicy potrzebują łatwo dostępnego finansowania na dobrych warunkach.

r e k l a m a

Luka finansowa rolnictwa w UE rośnie

- Nasze badanie gospodarstw rolnych pokazuje, że całkowita luka w finansowaniu rolnictwa w UE znacznie wzrosła i wynosi obecnie 62 miliardy euro. Prawie się podwoiła w porównaniu do „średniego” poziomu luki w 2017 r., który wynosił 33 mld euro. Widzimy, że pięć naszych największych państw członkowskich – Rumunia, Włochy, Polska, Francja i Hiszpania – odpowiada za prawie dwie trzecie z tej 62 miliardów różnicy – wymieniał Wojciechowski.

Małe gospodarstwa i młodzi rolnicy nie dostają kredytów

Najgorsza sytuacja dotyczy małych gospodarstw, które mają problemy z uzyskaniem kredytu, na nich przypada 38 miliardów euro całkowitej luki budżetowej oraz młodych rolników - 14,2 mld euro. 

- Co więcej, z naszej ankiety wynika, że ​​37% wszystkich odrzuconych kredytów dla gospodarstw rolnych w kraju wynika z ograniczeń polityki banków, czyli niechęci banków do rozszerzania wsparcia dla rolnictwa. W przypadku młodych rolników ponad 50% wszystkich wniosków zostało odrzuconych ze względu na ograniczenia polityki banków. Brak historii kredytowej pozostaje istotną przeszkodą dla młodych rolników i stanowi 36% odrzuconych spraw – mówił komisarz. Lepiej wygląda sytuacja odnośnie sektora przetwórstwa, ale wskazuje to na nierówne traktowanie sektora rolnego przez organizacje finansowe.

Potrzeby rosną, a budżet za mały

Janusz Wojciechowski zaznaczył, że łatwo zaobserwować, że potrzeby finansowe rolników rosną, a banki nie zaspokajają tych potrzeb, co niestety może prowadzić do ograniczeń w rozwoju.

- Zabezpieczenie finansów pozostaje ogromnym wyzwaniem, a jeśli bezpieczeństwo finansowe naszych rolników jest zagrożone, stawką jest bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwa. Aby rozwiązać ten problem i zamknąć lukę w finansowaniu, musimy połączyć wysiłki i zasoby naszego sektora publicznego i prywatnego – powiedział komisarz.

W nowej WPR tylko około 350 tys. nowych młodych rolników w UE może liczyć na wsparcie w kwocie 8,5 miliarda euro. Te pieniądze mają być przeznaczone na zakładanie gospodarstw rolnych, uzupełnianie płatności bezpośrednich i wspieranie inwestycji. Małe gospodarstwa w cały okresie programowania otrzymają tylko 4 mld euro (płatności redystrybucyjne).

Janusz Wojciechowski dodał, że tylko około 400 tys. gospodarstw rolnych w całej UE skorzysta ze wsparcia inwestycyjnego w ramach filaru WPR dotyczącego rozwoju obszarów wiejskich, ukierunkowanego głównie na inwestycje produkcyjne w gospodarstwach rolnych. Komisarz zaznaczył, że w nadchodzących latach KE musi zadbać o wystarczające środki finansowe, aby sprostać wyzwaniom środowiskowym, ale również zabezpieczyć większe środki na rezerwę kryzysową.

Instrumenty finansowe WPR

W okresie WPR 2014–2022 funkcjonują 32 instrumenty finansowe, które mogą obowiązywać do 2025 r. W ramach tych instrumentów finansowych przeznaczono ok. 1 mld euro na pożyczki, których udzielono 13 tys. gospodarstwom rolnym i przedsiębiorstwom. Janusz Wojciechowski zaapelował do państw członkowskich, aby korzystały z możliwości jakie daje WPR m.in.: ustanowienia preferencyjnych stawek i warunków np. dla młodych rolników; pomocy przy zakupie ziemi, wspierania samodzielnego zarządzania kapitałem obrotowym i ryzykiem, na przykład dla młodych rolników doświadczających trudności w produkcji.

Rośnie liczba zadłużonych rolników

Janusz Wojciechowski podał, że w latach 2010–2021 udział rolników zadłużonych wzrósł z 27% do 35%, a 80% tego zadłużenia przypada na kredyty komercyjne. Przyczyną jest zbyt mała liczba banków, która specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa. Według komisarza, właśnie instrumenty finansowe WPR mogą pomóc naprawić tę niekorzystną sytuację, dodał że w 2022 r. około 29% wszystkich kredytów na gospodarstwa rolne w UE było powiązanych ze wsparciem WPR, reszta dotyczy kredytów komercyjnych. Banki, które biorą udział w unijnych projektach czują się znacznie pewniej, jeśli część ryzyka staje po stronie budżetu UE.

Rolnicy mogą wówczas skorzystać m.in. z kredytów

  • po obniżonych stopach procentowych,
  • z dłuższymi terminami zapadalności,
  • przy znacznie niższych wymaganiach dotyczących zabezpieczeń, któremu towarzyszy wsparcie kapitału obrotowego.

/4

— Janusz Wojciechowski (@jwojc) October 12, 2023

- Musimy zbudować nowe środowisko finansowe, aby sprostać obecnym potrzebom i przyszłym wyzwaniom stojącym przed naszymi rolnikami. Aby tak się stało, potrzebujemy wszystkich – Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego; naszych państw członkowskich i naszych banków prywatnych. Musimy wykorzystać wszystkie dostępne nam narzędzia: musimy zapewnić zdecydowaną interwencję w naszych planach strategicznych WPR, potrzebujemy dobrze zaprojektowanych instrumentów finansowych. Musimy także pozyskać więcej środków prywatnych dla tego sektora – dodał Wojciechowski.

„Nadszedł czas, aby banki otworzyły drzwi przed rolnikami.

Nadszedł czas, aby państwa członkowskie otworzyły nowe możliwości poprzez interwencje WPR i instrumenty finansowe;

Nadszedł czas, abyśmy wszyscy razem zamknęli lukę w finansowaniu europejskiego rolnictwa.” – powiedział Janusz Wojciechowski na koniec przemówienia.

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Program odbudowy trzody chlewnej – rząd proponuje kredyty i dofinansowania na budowę chlewni

Robert Telus oraz Krzysztof Ciecióra odwiedzili dzisiaj gospodarstwo Tomasza Wachulca w Dziwle zajmujące się hodowlą trzody chlewnej. Zapowiedzieli w nim krajowy program odbudowy trzody chlewnej. Na czym ma polegać?

czytaj więcej
Aktualności

Kredyty na utrzymanie płynności finansowej – więcej pieniędzy na dopłaty do oprocentowania!

Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych. Dzisiaj Agencja udostępni współpracującym bankom dodatkowe limity akcji kredytowych. W których bankach można starać się o kredyt na utrzymanie płynności finansowej?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Nowa linia kredytowa S – jakie środki finansowe przygotowano dla firm skupujących zboże?

Na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pojawiła się informacja, o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych. Tym razem skierowana jest ona do podmiotów zajmujących się między innymi skupem zbóż.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)