Szkodniki upraw można odstraszać innymi roślinami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szkodniki upraw można odstraszać innymi roślinami

13.03.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Bardzo dużo roślin wykazuje właściwości odstraszające i zniechęcające szkodniki. Odpowiednie zaplanowanie działań w ogrodzie i warzywniku pozwoli uniknąć wielu kłopotów w sezonie. Kluczowe jest tu umiejętne sadzenie zgranych duetów roślin, które razem są znacznie bardziej odporne na choroby. 

Potencjalne szkodniki jakie mogą zaatakować nasz ciężko i z pasją pielęgnowany ogród, potrafią przyprawić o ból głowy, spowodować wiele strat. Jednakże są na nie sposoby. Nie tylko - środki chemiczne. Rozwiązaniem może być uprawa współrzędna roślin. Warzywa uprawiane w bliskim sąsiedztwie wpływają na siebie korzystnie, a poza tym chronią się wzajemnie przed patogenami i chorobami. Jest to zdecydowanie lepsza, tańsza i bardziej ekologiczna droga ich zwalczania. 

r e k l a m a

Jakie rośliny pozytywnie oddziaływają na inne?

Rośliny, które odstraszają:

  • Lawenda - dzięki charakterystycznym olejkom zapachowym, skutecznie odstrasza komary oraz mole. Jednakże jej słodki zapach może zwabić osy i pszczoły.
  • Tymianek - lubi towarzystwo róż, które chroni je przed mrówkami, a odwar z tymianku chroni kapustę przed mączlikiem.
  • Pelargonia- charakterystyczny zapach odstrasza uciążliwe muszki.
  • Aksamitki (turki) - chronią przed nicieniami takie rośliny jak: hortensja, jaśminowce, budleja. Aksamitki wabią nicienie, które wchodzą w ich korzenie, omijając krzewy ozdobne w ich sąsiedztwie. Kwiaty te odstraszają także krety.
  • Kocimiętka - roślina uwielbiana przez koty odstrasza komary. 
  • Mięta - olejki eteryczne odstraszają uciążliwe owady.
  • Mięta pieprzowa - mszyce i piętnówkę, a także chroni przed chorobami grzybowymi.

Rośliny, które przyciągają szkodniki i mogą ochronić pozostałe

  • Nastrurcja - przechwytuje bielinka kapustnika, dlatego warto sadzić ją na obrzeżach miejsca uprawy kapusty
  • Poziomka, mięta, przywrotnik pospolity, nasturcja, dynia, mięta pieprzowa – powstrzymują wzrost i obecność chwastów.
  • Marchew – pozytywnie wpływa na cebulę, groch, koper, por, pomidory i sałatę, ale nie sprzyja ziemniakom.

Przeczytaj także:
Uprawa współrzędna roślin w warzywniku

Uprawa współrzędowa warzyw ogranicza stosowania środków ochrony roślin. Warzywa uprawiane w bliskim sąsiedztwie wpływają na siebie. Jeśli odpowiednio dobierzemy rośliny, uzyskamy dorodny i obfity plon, ograniczymy zachwaszczenie, a także zmniejszymy ilość chorób i szkodników. 

Naturalne wyciągi na szkodniki

  • Wyciąg z papryki - odstraszy mszyce, miodówki i gąsienice zjadające rośliny.  Jak go przygotować?

1 kg świeżej albo 0,5 kg suchej ostrej papryki zalewa się 10 l wody. Następnie doprowadza się do wrzenia oraz gotuje na małym ogniu przez ok. 1 godz. Odwar odstawić na 48 godziny. Potem całosć miksujemy i cedzimy przez gazę.

Odwar przechowuje się w szczelnych butelkach. Przed użyciem na rośliny, należy go rozcieńczyć w proporcji 125 ml odwaru na 10 l wody, do którego dodajemy 40 g mydła.

  • Odwar z piołunu - odstrasza gąsienice zjadające liście. Jak go przygotować?

1 kg nadziemnych części piołunu zalewa się niewielką ilością wody i gotuje przez 15 min. Ostudzony odwar, przecedza się i uzupełnia wodą do objętości 10 l. Rośliny opryskujemy tym preparatem dwukrotnie co 7 dni.

Łąki kwietne przyciągną owady pożyteczne

Z drugiej strony wiele owadów jest pożądanych w naszym ogrodzie. W ich przyciągnięciu pomogą nam łąki kwietne, idealne miejsce pracy dla pszczół. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Słodyszek może obniżyć plon rzepaku o 80 proc. Jak prowadzić monitoring?

Słodyszek rzepakowy to zmora każdego sezonu i zwykle najgroźniejszy szkodnik rzepaku. Pojawia się po chowaczach łodygowych i czeka na pąkowanie rzepaku na wcześniej zakwitających na żółto chwastach. Jak go rozpoznać? W jaki sposób prowadzić monitoring?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2022: Wnioski w ARiMR od 15 marca do 16 maja. Jakie zmiany dla rolników?

Od wtorku 15 marca do poniedziałku 16 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Na razie ARiMR nie przewiduje przedłużenia tego terminu o miesiąc jak to było w poprzednich latach, ale wszystko się jeszcze może wydarzyć. We wnioskach jest klika zmian - warto o nich wiedzieć!

czytaj więcej

Marta i Paweł z “Rolnik szuka żony” biorą ślub! Kiedy powitają na świecie dziecko?

Program “Rolnik szuka żony” na przestrzeni lat połączył kilka par, które obecnie układają sobie wspólnie życie. Wśród nich znaleźli się bohaterowie 7. sezonu: Marta i Paweł, którzy odnaleźli szczęście u swojego boku. Przed nimi życiowa rewolucja: w najbliższym czasie wezmą ślub, a niedługo potem na świat przyjdzie ich pierwsze dziecko!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)