Rabarbar – jakie ma wymagania i jak sadzić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rabarbar – jakie ma wymagania i jak sadzić?

15.09.2019

Przez pewien czas był zapomniany, ale powoli wraca do uprawy, szczególnie w ogrodach przydomowych. Niestety, jego wadą jest duża zawartość kwasu szczawiowego, dlatego nie należy spożywać go zbyt dużo ani zbyt często. Roś­lina nie wykazuje dużych wymagań klimatycznych i glebowych, ale musimy zadbać o wysoką wilgotność podłoża.

Jakie wymagania ma rabarbar?

Najlepiej rośnie na glebach żyznych, szczególnie głęboko uprawionych, nie znosi stanowiska podmokłego. Najwcześniejsze plony uzyskamy, uprawiając go na glebach lekkich i ciepłych, w miejscu słonecznym. Ponieważ jest to roślina bardzo żarłoczna, więc nie tylko przed sadzeniem, lecz także przez co najmniej kolejne 3 lata potrzebuje dość dużych dawek nawozów, najlepiej obornika.

r e k l a m a
Rozmnażamy go przez jesienny, najlepiej wrześniowy podział karp. Ten sposób rozmnażania zapewnia szybkie otrzymanie roślin, które powtarzają cechy rodzicielskie. Już w następnym roku uzyskamy plon. Na sadzonki przeznaczamy najbardziej żywotne i młode części karp, które dzielimy nożem tak, by powierzchnia cięcia była gładka i jak najmniejsza, a miąższ powinien być jasny, nie zmurszały i bez pustych przestrzeni. Każda sadzonka musi mieć przynajmniej jeden pąk liściowy. Karpy sadzimy po 2–3 dniach, gdy powierzchnia cięcia trochę przeschnie – zmniejsza to ryzyko infekcji.

Przygotuj stanowisko dla rabarbaru

Przed sadzeniem rabarbaru glebę musimy przekopać z obornikiem lub innym nawozem organicznym, a że korzenie sięgają do metra w głąb profilu, to glebę spulchniamy co najmniej na głębokość 40 cm. Sadzonki sadzimy w rozstawie około 1 m × 1 m, aby mogły się swobodnie rozrastać. Po dociśnięciu ziemi wokół rośliny pąki wierzchołkowe nie mogą być głębiej niż 2–3 cm pod powierzchnią. W przypadku za głębokiego posadzenia karpy gniją, a za płytkiego – zasychają. Po posadzeniu całą powierzchnię zagonu przykrywamy dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Uchroni to sadzonki przed przemarzaniem, a wiosną rabarbar szybciej rozpocznie wzrost.

Zdjęcie:Małgorzata Wyrzykowska

W pierwszym roku uprawy odchwaszczamy zagon i systematycznie podlewamy, szczególnie od maja do sierpnia, w następnym roku liście rośliny przykryją międzyrzędzia i same się uchronią przed nadmiernym zachwaszczeniem.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak przycinać porzeczki i agrest, aby lepiej owocowały?

Są trzy terminy cięcia porzeczek i agrestu. Pierwszy przypada tuż po zbiorach, czyli w sierpniu i wrześniu, drugi termin to jesień, na przełomie października i listopada, ale nie za późno, by krzewy zdążyły przygotować się do zimy. Trzeci zaś – wczesną wiosną. Wiosenny termin nie jest najlepszy, gdyż jeśli wykonamy go zbyt późno, istnieje zagrożenie zniszczenia zawiązanych pąków.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Szałwia – cieszy oko ima niezwykłe właściwości zdrowotne

Nie są aż tak preferowane w ogrodach, jak lawenda, którą spotkać można niemal na każdej kwietnej rabacie. Czas to zmienić, zwłaszcza że szałwii jest wiele gatunków i każdy równie dekoracyjny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)