Podwyższona grządka warzywna – jak zrobić i co posadzić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podwyższona grządka warzywna – jak zrobić i co posadzić?

08.03.2020

Chcąc polepszyć estetykę otoczenia, a także zwiększyć wygodę pielęgnacji warzywnych zagonków, warto pomyśleć o podwyższonej rabacie, a także innych ciekawych rozwiązaniach. Ostatnio te metody uprawy można coraz częściej spotkać zarówno w ogródkach przydomowych, jak i na różnego rodzaju poletkach, trawnikach, podjazdach.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie korzyści daje podwyższona grządka
  • Jak zrobić ją samemu
  • Jak zaprojektować rabatę, która ozdobi ogród

Jak zrobić podwyższona grządkę dla warzyw i ziół?

Najprostszą grządkę warzywną lub ziołową można zbić z kilku desek i wypełnić konstrukcję podłożem wymieszanym z kompostem. Materiał budowlany, czyli deski, krokwie malujemy na ciemny kolor impregnatem, by służyły nam kilka sezonów. Grządkę możemy ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie, nawet na żwirowym podłożu, które doskonale przepuszcza wodę i ogranicza rozwój chwastów. Jest na tyle efektowna, gdy dobierzemy odpowiednie rośliny do nasadzeń, że nie musimy uciekać z nią w kąt ogrodu, a wręcz przeciwnie.

r e k l a m a
Ogród warzywny dla wielu z nas jest szczególnym miejscem. Od wczesnej wiosny zaczynamy wysiewać nasiona roślin i obserwować ich rozwój. O wiele łatwiej jest to robić i dbać o rośliny na podwyższonej rabacie, bo nie wymaga to uciążliwego schylania się.

Skrzynie mogą mieć różne wymiary, najlepiej jednak, gdy grządka nie przekracza 1,5 m szerokości. Szersza może sprawiać trudność w pielęgnacji, gdyż nie sięgniemy w każde jej miejsce. Jeśli chodzi o długość, to do 5 m będzie wystarczająca, by przechodzenie na drugą stronę nie było zbyt uciążliwe. Optymalna wysokość to 0,5 m.

Jak zaprojektować rabatę, która zdobi ogród?

Projektanci zieleni prześcigają się w tworzeniu najciekawszych kompozycji z roślin użytkowych w połączeniu z ozdobnymi. My też mamy pole do popisu, by rabata naszego pomysłu przyciągała wzrok i owady, w tym motyle. Można wykorzystać w warzywniku niepotrzebne, stare palety. Należy pomalować je impregnatem, by wytrzymały choć dwa sezony, ułożyć na oczyszczonym zagonku i wolne przestrzenie wypełnić roślinami. Palety ograniczą zachwaszczenie, a grządki zawsze będą równe.
Na podwyższone zagonki możemy również wykorzystać stare drewniane beczki po kapuście czy ogórkach, po starannym wymyciu i pokryciu impregnatem. Gdy wypełnimy je podłożem wzbogaconym torfem i innymi nawozami organicznymi, możemy zagospodarować, sadząc ogórki, szczypiorek i inne rośliny użytkowe. Albo grządki warzywne otoczmy niskim żywopłotem, który wyznaczy granice. Zieleń żywopłotu będzie dobrze kontrastowała ze złotymi liśćmi sałaty, zielenią kapusty, fioletem jarmużu i kolorowymi kwiatami, np. różyczek miniaturowych.
Każdy pomysł jest dobry, aranżację dopasujmy do swoich upodobań i potrzeb, ale zawsze bierzmy pod uwagę dobór odpowiednich roślin sąsiadujących. Wiadomo bowiem, że jedne dobrze rosną w swoim sąsiedztwie, inne się wręcz nie tolerują i na nic nasze starania.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe odmiany roślin sadowniczych w krajowym rejestrze COBORU

Na podstawie pozytywnej opinii komisji wewnętrznej ds. rejestracji odmian roślin uprawnych do krajowego rejestru zostanie wpisanych 27 odmian roślin sadowniczych - poinformował Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

czytaj więcej

Po czym poznać jaką mamy glebę w ogrodzie?

Spróbujmy określić rodzaj gleby na podstawie roślin, jakie na niej występują. I chwasty, i dzikie zioła są doskonałym wskaźnikiem, na podstawie którego możemy zaplanować siewy i nasadzenia.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)