- Jakie korzyści daje podwyższona grządka
- Jak zrobić ją samemu
- Jak zaprojektować rabatę, która ozdobi ogród
Jak zrobić podwyższona grządkę dla warzyw i ziół?
Najprostszą grządkę warzywną lub ziołową można zbić z kilku desek i wypełnić konstrukcję podłożem wymieszanym z kompostem. Materiał budowlany, czyli deski, krokwie malujemy na ciemny kolor impregnatem, by służyły nam kilka sezonów. Grządkę możemy ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie, nawet na żwirowym podłożu, które doskonale przepuszcza wodę i ogranicza rozwój chwastów. Jest na tyle efektowna, gdy dobierzemy odpowiednie rośliny do nasadzeń, że nie musimy uciekać z nią w kąt ogrodu, a wręcz przeciwnie.
Ogród warzywny dla wielu z nas jest szczególnym miejscem. Od wczesnej wiosny zaczynamy wysiewać nasiona roślin i obserwować ich rozwój. O wiele łatwiej jest to robić i dbać o rośliny na podwyższonej rabacie, bo nie wymaga to uciążliwego schylania się.
Skrzynie mogą mieć różne wymiary, najlepiej jednak, gdy grządka nie przekracza 1,5 m szerokości. Szersza może sprawiać trudność w pielęgnacji, gdyż nie sięgniemy w każde jej miejsce. Jeśli chodzi o długość, to do 5 m będzie wystarczająca, by przechodzenie na drugą stronę nie było zbyt uciążliwe. Optymalna wysokość to 0,5 m.
Jak zaprojektować rabatę, która zdobi ogród?
Projektanci zieleni prześcigają się w tworzeniu najciekawszych kompozycji z roślin użytkowych w połączeniu z ozdobnymi. My też mamy pole do popisu, by rabata naszego pomysłu przyciągała wzrok i owady, w tym motyle. Można wykorzystać w warzywniku niepotrzebne, stare palety. Należy pomalować je impregnatem, by wytrzymały choć dwa sezony, ułożyć na oczyszczonym zagonku i wolne przestrzenie wypełnić roślinami. Palety ograniczą zachwaszczenie, a grządki zawsze będą równe.
Na podwyższone zagonki możemy również wykorzystać stare drewniane beczki po kapuście czy ogórkach, po starannym wymyciu i pokryciu impregnatem. Gdy wypełnimy je podłożem wzbogaconym torfem i innymi nawozami organicznymi, możemy zagospodarować, sadząc ogórki, szczypiorek i inne rośliny użytkowe. Albo grządki warzywne otoczmy niskim żywopłotem, który wyznaczy granice. Zieleń żywopłotu będzie dobrze kontrastowała ze złotymi liśćmi sałaty, zielenią kapusty, fioletem jarmużu i kolorowymi kwiatami, np. różyczek miniaturowych.
Każdy pomysł jest dobry, aranżację dopasujmy do swoich upodobań i potrzeb, ale zawsze bierzmy pod uwagę dobór odpowiednich roślin sąsiadujących. Wiadomo bowiem, że jedne dobrze rosną w swoim sąsiedztwie, inne się wręcz nie tolerują i na nic nasze starania.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska