Pepino w ogrodzie - jak go uprawiać i jakie ma wymagania?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pepino w ogrodzie - jak go uprawiać i jakie ma wymagania?

29.03.2020

Miechunka melonowa, psianka melonowa – pod takimi nazwami można spotkać tę roślinę z rodziny psiankowatych. Jest to bliska krewna papryki, pomidora, ziemniaków. Nie ma nic wspólnego z dyniowatymi. Jej częścią jadalną są owoce, które w smaku przypominają mieszankę melona, cytryny z nutą mango czy brzoskwini.

Jak rozmnażać pepino?

W Polsce traktowana jest jako roślina jednoroczna, w Ameryce Południowej, skąd pochodzi, jest uprawiana jako bylina. Niektórym udało się ją utrzymać w pojemnikach w pomieszczeniu, przy ograniczonym dostępie światła, do następnego roku. Dzięki temu rozmnażali pepino przez sadzonki.
Jeśli nimi nie dysponujemy, rozmnażamy pepino, wysiewając w marcu nasiona do skrzyneczek. Postępujemy z siewkami tak, jak z pomidorami, które wymagają pikowania do większych doniczek po ukazaniu się liści właściwych. Po 15 maja, gdy minie obawa przymrozków, rośliny wysadzamy do gruntu w rozstawie 50 × 80 cm i prowadzimy przy palikach, bo dorastają do 1 m wysokości i mają dość wiotkie pędy.

Jakie stanowisko potrzebuje pepino?

By uzyskać dorodne owoce, stanowisko powinno być słoneczne, żyzne, osłonięte od wiatrów, wilgotne i ciepłe. Po posadzeniu należy roślinę przyciąć i prowadzić na 2 pędy, podobnie jak wysokie odmiany pomidorów. Od momentu zawiązania owoców, przy sprzyjającej pogodzie, zbiory rozpoczynamy po upływie 4 miesięcy. Owoce o kształcie kulistym bądź jajowatym, o masie do 40 dag, są złociste, pokryte fioletowymi smugami, w środku pod cienką skórką kryje się słodki miąższ. 

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zaplanować ogród warzywny na wiosnę?

Sukces w uprawie w dużej mierze zależy od doboru odmian, czyli najbardziej wytrzymałych i odpornych na szkodniki i choroby, a także dobrze przemyślanego planu zasiewów, sadzenia oraz zbioru. Nie warto czasami rozpoczynać uprawy od selera, kalafiora, szparagów, bakłażana, bo muszą minąć tygodnie nim te rośliny dojrzeją, co wiąże się z wieloma godzinami żmudnego pielenia, podlewania, zasilania i dbania o nie, a nie zawsze wystarcza czasu i sił.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Szałwia – cieszy oko ima niezwykłe właściwości zdrowotne

Nie są aż tak preferowane w ogrodach, jak lawenda, którą spotkać można niemal na każdej kwietnej rabacie. Czas to zmienić, zwłaszcza że szałwii jest wiele gatunków i każdy równie dekoracyjny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)