Jakie rośliny osłaniamy na zimę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie rośliny osłaniamy na zimę?

04.12.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Klimat naszego kraju jest bardzo kapryśny, a już zapowiadają śniegi i mrozy. Wiele roślin uprawianych w ogrodach wymaga okrycia. Zmorą dla nich są zimny, wysuszający wiatr, silny mróz, a także skoki temperatury. Narażone są nie tylko ciepłolubne i zimozielone okazy, lecz także świeżo posadzone młode drzewka i krzewy gatunków odpornych.

Materiał, który wykorzystamy do osłon, musi charakteryzować się dobrą przewiewnością i nie powinien zbytnio chłonąć wilgoci. Warto również zwracać uwagę na estetykę, by osłona mogła stanowić jednocześnie ozdobę.

Otulanie roślin rozpoczynamy dopiero po wystąpieniu jesiennych przymrozków, by same wytworzyły mechanizmy obronne i przyzwyczaiły się do spadków temperatur.

r e k l a m a

Ogród podsunie pomysł czym okryć rośliny

Do okrywania roślin wykorzystajmy suche, zdrowe liście, najlepiej dębowe i bukowe, gdyż te nie ulegają tak szybko gniciu, jak liście innych gatunków. Rozsypujemy je wokół pni świeżo posadzonych drzew i krzewów, okrywamy rabaty bylinowe, a także osłaniamy rozety roślin dwuletnich. Żeby nie rozwiał ich wiatr, na stertach liści należy położyć siatkę, lekki koszyk czy tylko kilka gałęzi.

W niemal każdym ogrodzie znajdziemy sosnę, świerk lub jodłę, z których możemy ściąć kilka gałązek na stroisz. Gałązkami przykrywa się byliny oraz gatunki roślin skalnych. Ten przewiewny materiał okrywowy nie tylko ochroni przed śniegiem i mrozem, lecz także nieco zacieni i ograniczy podmuchy wiatru.

Ziemię wykorzystamy do obsypywania róż, hortensji, złotlinów, powojników i młodych drzewek. Kopczyki z ziemi usypuje się do 30 cm wysokości. 

Chochołami słomianymi okryjemy krzewy i drzewka gubiące liście. Roślin zimo­zielonych, niestety, nie można owijać, ponieważ jest to materiał, który nie przepuszcza światła, którego te gatunki roślin wymagają, ponieważ przez całą zimę zachodzi w ich tkankach fotosynteza. Chochoły dobrze chronią przed zimnem i są przewiewne.

Do osłony można wykorzystać także papier pakowy lub falisty, którym można owijać pędy młodych drzewek. Papier przepuszcza powietrze, ale nie przepuszcza światła, nie stosujemy go zatem do gatunków zimozielonych.

Materiał ze sklepu także się nada do okrycia roślin

Same zalety ma biała agrowłóknina, która chroni przed utratą ciepła, a jednocześnie jest przewiewna, przepuszcza wilgoć i jest lekka, nawet kiedy stosujemy kilka warstw. Przepuszcza światło, rozpraszając je, co jest korzystne szczególnie dla zimozielonych. Nie pozwala bowiem igłom i liściom zbytnio się nagrzać, dzięki czemu rośliny nie odczuwają tak dotkliwie spadków temperatur między dniem a nocą.

Siatka cieniująca, zielona i biała, jest rzadko używana w osłonach, a można ją stosować do cieniowania zimozielonych, w tym laurowiśni. Ma podobne właściwości do agrowłókniny. Jest lekka, przepuszcza powietrze i chroni przed zmianami temperatur między dniem i nocą. Możemy też wykorzystać przekompostowaną korę. Podsypujemy nią na grubość około 5 cm glebę wokół krzewów, drzewek, a także bylin, chroniąc przed ubytkami, ponieważ jej odczyn wynosi 4,3–4,5 pH. Mikroorganizmy, które ją przez lata rozkładają, zużywają azot, zatem jego zasoby należy uzupełniać.

Na młode drzewka ozdobne, najlepiej zakładać przewiewne kaptury z agrowłókniny

  • Na młode drzewka ozdobne, najlepiej zakładać przewiewne kaptury z agrowłókniny

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 48/2022 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co warto zrobić w ogrodzie zimą? Podpowie Ci kalendarz biodynamiczny na grudzień 2022

W dni z temperaturami powyżej zera, w czasie bezśnieżnym, możemy przekopywać rabaty i zagony w warzywniku zaprawione wcześniej kompostem lub obornikiem, pozostawiając wysztorcowane skiby. Dlaczego warto to zrobić?

czytaj więcej

Ogromna liczba wniosków o pomoc suszową. O ile obniżone będą stawki?

Nabór na pomoc suszową jeszcze się nie skończył, a już ponad 208 tys. rolników złożyło wniosek. W związku z tak z dużym zainteresowaniem, stawki wsparcia będą zmniejszone, bo nie wystarczy pieniędzy na wypłatę pełnych kwot. Ile pieniędzy rzeczywiście otrzymają rolnicy?

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)