Ukraina przetworzy ponad 13 mln t słonecznika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraina przetworzy ponad 13 mln t słonecznika

20.05.2021autor: dr Juliusz Urban

Ukraina jest światowym liderem produkcji nasion słonecznika, jednak eksport samych nasion jest niewielki. Zdecydowanie ukraińscy przetwórcy wolą słonecznik przerabiać w swoich zakładach.

Z ukraińskich danych celnych wynika, że w tym sezonie do końca kwietnia br. Ukraina wyeksportowała 3,93 mln t nasion oleistych, w tym 2,39 mln t rzepaku (z czego 95% trafiło do Unii Europejskiej), 1,35 mln t soi i zaledwie 185 tys. t nasion słonecznika.

Zdecydowanie więcej oleistych Ukraina przetwarza. W wybudowanych na terenie tego kraju, często bardzo nowoczesnych zakładach, w omawianym okresie bieżącego sezonu do przerobu trafiło 10,67 mln t nasion oleistych.

Przeważającą część w tej masie stanowił słonecznik, w którego produkcji Ukraina jest światowym liderem. Zlokalizowane na Ukrainie liczne tłocznie przerobiły aż 9,7 mln t słonecznika.

Dodatkowo u naszych sąsiadów wytłoczono 727 tys. t soi i zaledwie 245 tys. t rzepaku.

Dla ukraińskich producentów oleju nie jest to jednak koniec sezonu, bo chociaż rzepak się tam praktycznie skończył, to zapasy innych oleistych na 1 maja br. wyniosły: 3,93 mln t słonecznika i 721 tys. t soi. Przy dużym krajowym i światowym zapotrzebowaniu na oleje, wszystko wskazuje na to, ze całość zmagazynowanych zasobów zostanie przetworzona. Tym samym przerób słonecznika u naszych południowo-wschodnich sąsiadów wyniósłby 13,6 mln t. 

Na nadchodzący sezon 2021/22 USDA prognozuje się, że eksport nasion słonecznika z Ukrainy się nie zmieni i wyniesie 200 tys. ton. Natomiast ukraiński eksport śruty słonecznikowej wzrośnie do 5,3 mln t, a zagraniczna sprzedaż ukraińskiego oleju słonecznikowego wyniesie aż 6,4 mln t.

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ukraina z przepisami coraz bliżej UE?

Ukraina wdrożyła już blisko 80% unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności i niemal połowę w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt. Jak konkurencja z Ukrainy wpłynie na rynek UE?

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rzepak kwitnie na żółto, a na giełdach się czerwieni

Podczas, gdy mamy do czynienia z pięknie rozkwitającymi plantacjami, to na giełdach dominuje czerwony kolor sygnalizujący spadki cen.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rosyjski eksport jęczmienia większy o 43%

Rosyjski eksport zbóż w tym sezonie jest ogromny. Największe wzrosty rosyjski handel międzynarodowy notuje w jęczmieniu i kukurydzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)