Rynek rzepaku: mniej biodiesla w Ameryce Południowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepaku: mniej biodiesla w Ameryce Południowej

28.05.2021autor: dr Juliusz Urban

Na spadki cen rzepaku wpływają po równo pięknie rozkwitnięte w środkowej Europie pola i obniżki szacunków wykorzystania na biodiesel oleju, z dopiero co zebranej soi w Ameryce Południowej. Jednak europejskie bilanse nie kłamią, rzepaku jest dalej za mało.

W tym sezonie obniżenie udziału biodiesla w paliwach w Brazylii i Argentynie może zmniejszyć krajowy popyt na olej sojowy, zwiększając tym samym jego podaż na eksport. 

Brazylijski rząd, w obliczu rosnącego popytu na paliwa, rekordowo wysokich cen soi i znacznego wzrostu cen w kraju w kwietniu br. podjął decyzję o zmniejszeniu udziału biodiesla z 13 do 10%. Jednocześnie, okres obowiązywania normy B-10 przedłużono do sierpnia br. Operatorzy rynku nie wykluczają, że okres obowiązywania tego rozporządzenia może zostać ponownie przedłużony.

W rezultacie krajowy popyt brazylijskiego przemysłu paliwowego na olej sojowy może spaść o około 300 tys. ton. Stowarzyszenie Przetwórców Nasion Oleistych (ABIOVE) prognozuje roczny eksport oleju sojowego z Brazylii na poziomie 1 mln t, a wcześniej prognozowało 700 tys. t.

W Argentynie 10 maja br. rząd przedłużył okres ważności B-10 tylko do 12 lipca tego roku, a obecnie rozważana jest decyzja o obniżeniu tego wskaźnika do 5-procentowego udziału. Jeśli argentyński rząd zdecyduje się na zmniejszenie udziału biodiesla w paliwie, to na rynku pojawi się dodatkowo do 500 tys. t oleju dostępnego na eksport.
W efekcie tylko dwa kraje Ameryki Południowej "podadzą" na rynek międzynarodowy 800 tys. t więcej 
oleju sojowego.

W Europie rzepak pięknie kwitnie, ale nikt raczej nie ma wątpliwości, że sezon opóźnia się o ok. 2 tygodnie. Na tyle więcej trzeba mieć starego rzepaku, ale skąd go wziąć. Żeby pokryć całkowicie popyt Zjednoczona Europa potrzebuje zaimportować 6,3 mln t rzepaku w tym sezonie. Dlatego UE w dalszym ciągu importuje rzepak, ale przez ostatnie dwa tygodnie w unijnym imporcie przybyło jedynie 100 tys. t (do 5,8 mln t łącznie). Toż to kropla w morzu potrzeb. Europejski bilans całościowy jest wciąż mocno zachwiany i dlatego pod koniec czwartkowej sesji notowania tak mocno podskoczyły. Sytuację polskich przetwórców, zwłaszcza tych na południu poprawić może trochę nowy rzepak z Rumunii, który będzie zapewne nieco wcześniej niż u nas. COCEREAL twierdzi, że w tym sezonie rzepaku urodzi się tam ponad dwa razy więcej niż przed rokiem i Rumunia zbierze 1,18 mln t.


Ceny rzepaku na Matifie ostro spadają kolejny już tydzień z rzędu. W czwartkowe popołudnie (27.05.21 r.) rzepak na paryskiej giełdzie kosztował już 501,5 euro/t, ale gdy na giełdę wkroczyli amerykańscy traderzy, po swojej porannej kawie, widząc tak niskie ceny zaczęli kupować rzepakowe pakiety, to notowania natychmiast podskoczyły i sierpniowy rzepak wylądował na 520,25 euro/t. Wyraźnie rynek giełdowy nie dopuszcza zejścia kursów poniżej 500 euro/t.
Jeszcze mocniejsza jest złotówka, dziś za jedno euro płacimy 4,48 złotych. 

r e k l a m a
Chociaż rzepak na giełdach potaniał, to resztki starego rzepaku są wciąż w cenie. Pomimo, że przetwórcy proponują oficjalnie 2400–2650 zł/t, to nieoficjalne ceny dochodzące do 3 tys. zł/t powodują, że niektóre firmy handlowe proponują 2750–2800 zł/t. 

Pospadały ceny kontraktów rzepaku na nowe zbiory. Niektórzy przetwórcy wyraźnie sygnalizują, że z dostawami w żniwa kupować nie będą mogli, bo tyle co potrzebują, mają już podpisane w umowach. Lokalnym rolnikom, którzy umów nie podpisali pozostaną więc skupy firm handlowych.

Aktualne kontrakty na żniwa 2021 r. w zakładach tłuszczowych we czwartek (27.05.21 r.): 

  • ZT Kruszwica dostawy w żniwa                      – 2200 zł/t 

          Brzeg dostawy w żniwa                             – 2200 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na październik       – 2205 zł/t

          Czernin dostawy na październik               – 2190 zł/t

  • Komagra dostawy na punkty skupu w żniwa  – 2100 zł/t    
  • Viterra Bodaczów dostawy w żniwa                – 2220 zł/t

 

Dziś jeśli giełdy nie zaskoczą jakimiś rewolucyjnymi zmianami cen, powinno być zdecydowanie drożej.

Juliusz Urban fot. archiwum taP


autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zapisz się na III Ogólnopolską Giełdę Rzepaczano–Zbożową

Trendy cenowe na rynku zbóż i rzepaku – czego możemy spodziewać się w nowym sezonie? Organizatorem Giełdy jest top agrar Polska. 

czytaj więcej

Jakie są ceny skupu zbóż i rzepaku na koniec maja?

Jak przedstawiają się ceny poszczególnych zbóż i rzepaku w poszczególnych regionach kraju? W zależności od regionu rolnicy otrzymają mniej lub więcej. Oto, jak prezentują się najnowsze ceny.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Poranna trójpolówka odc.2. Po ile będą zboża i rzepak w żniwa? Zapraszamy na III Ogólnopolską Giełdę Rzepaczano - Zbożową!

Takich cen skupu zbóż i rzepaku jak w tym sezonie nikt nie pamięta! Mniej więcej od pół roku na rynkach trwa hossa i ceny kontraktów terminowych biją kolejne rekordy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)