Spadek plonów w Hiszpanii otworzył drogę innym producentom. Światowy rynek owoców
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spadek plonów w Hiszpanii otworzył drogę innym producentom. Światowy rynek owoców

01.09.2022autor: Patrycja Bernat

Mniejszy wolumen hiszpańskich produktów pozwolił wybić się innym. W tym między innymi włoskim owocom pestkowym, które pierwszy raz od dwóch słabych sezonów, mogą mówić pozytywnie o kampanii.

Włoska kampania owoców pestkowych, a przede wszystkim brzoskwiń i nektarynek po dwóch ciężkich latach, okazała się pomyślna.
Jakoś owoców pod względem wizualnym, wpłynęła pozytywne na rynek oraz konsumentów. Brak hiszpańskiego towaru utorował drogę owocom produkowanym we Włoszech.
Owoce od samego początku zbiorów zalały krajowe rynki, co prawda kaliber był mniejszy, ale smak to wynagradzał. Dzięki temu przez całą długość kampanii był utrzymywany stabilny trend.

- Wyjątkowo gorący trend pogodowy – wyjaśnia Giancarlo Minguzzi, prezes Fruitimprese Emilia-Romagna – sprzyjał brzoskwiniom i nektarynom, które w maju cieszyły się wysokimi temperaturami przy intensywnym spożyciu już od pierwszych etapów sprzedaży. Produkt wykazywał również doskonałe właściwości organoleptyczne. Możemy stwierdzić, że bolesnym punktem, który zaprzeczał triumfalnemu rokowi, był brak dużych kalibrów spowodowany brakiem wody, zmuszając wiele firm do ograniczenia nawadniania.
- Małe kalibry obroniły się wysoką jakością, jeśli chodzi o smak. W tej fazie komercyjnej bardzo popularne są brzoskwinie o białym miąższu, nektarynki daje się pozytywnie, zwłaszcza te z Romagna i nektarynki płaskie-mówi Minguzzi.

Jeżeli chodzi o zbiory pod względem ilościowym, tutaj też można mówić o sukcesie. Niestety, jeżeli chodzi o koszty produkcji, tutaj nie można wypowiadać się pozytywne. Włosi muszą celować w produkcje owoców o większych rozmiarach, jeżeli chcą uzyskać wyższe ceny.

- Musimy skupić się na smaku i dążyć do większych rozmiarów, aby uzyskać wyższe ceny, ale rolnictwo potrzebuje wsparcia. Wystarczy powiedzieć, że w strukturach przetwórczych koszty są o 30% wyższe, a marże szybko się zmniejszają - mówi przedsiębiorca z Romagna.
- Nie możemy popełnić błędu, traktując tę kampanię jako punkt odniesienia, ponieważ w przyszłym roku konkurenci nie będą wyrozumiali – konkluduje Minguzzi – i nie możemy polegać tylko na guście, ale potrzebne są większe kalibry.

opr. Bernat Patrycja
źródło: italiafruit.net
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ekstremalne upały wpłynęły na rozmiar gruszek i jabłek

Obszary produkcji owoców ziarnkowych w tym sezonie nie miały najłatwiej. Ekstremalne upały, panujące w całej Europie, spowodowały zmniejszenie rozmiarów owoców.

czytaj więcej

Kolejne wypłaty dla producentów jabłek. Ile już otrzymali sadownicy?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca producentom jabłek nadzwyczajną pomoc dostawczą. Do dnia 31 sierpnia 2022 roku do sadowników trafiło już 37 milionów złotych. Ile jeszcze czasu będą wypłacane pieniądze?

czytaj więcej

Niskie ceny brzoskwiń i nektarynek z Uzbekistanu napędzają eksport

Średnia cena hurtowa w ciągu ostatnich 14 dni zarówno brzoskwiń, jak i nektarynek z Uzbekistanu spadła aż o 36%. Jak kształtują się ceny w Polsce? Czy Hiszpania da radę zaspokoić polski rynek?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)