Pierwsze efekty interwencji w sprawie utrudnień w eksporcie jabłek do Egiptu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pierwsze efekty interwencji w sprawie utrudnień w eksporcie jabłek do Egiptu

30.06.2022autor: Patrycja Bernat

Jak informuje Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, są już pierwsze efekty działań w związku z utrudnieniami w eksporcie jabłek do Egiptu.

Ministerstwo Rolnictwa zapewniło, że sprawa na status priorytetowy i podjęto działania w sprawie rozwiązania tego problemu. Trudności w eksporcie wynikają z trudnej sytuacji finansowej Egiptu.

Centralny Bank Egiptu zobowiązał egipskich importerów do wykorzystania bankowego zabezpieczenia transakcji handlowych z partnerami zagranicznymi. Powodem problemów jest niewydawanie akredytyw importerom zajmującym się obrotem 12 kategorii towarowych w tym właśnie jabłek, bez wcześniejszej zgody banku.

Ocenia się, że bank centralny wprowadził ograniczenia w wydawaniu akredytywy, aby ograniczyć import, odpływ walut zagranicznych i zapewnić płynność finansową gospodarce egipskiej. Nie jest to bezpośrednie działanie skierowane przeciwko polskim producentom i eksporterom.

Ministerstwo poinformowało, że w związku z obecnymi problemami w branży sadowniczej, sprawa stabilności wymiany handlowej była przedmiotem rozmów resortu rolnictwa i egipskiej administracji poruszana wielokrotnie.
Na prośbę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi postulat, który dotyczy eliminacji barier w dostępie jabłek do rynku egipskiego, został stanowczo przedstawiony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę podczas wizyty w Egipcie w dniach 29-31 maja 2022 r. Jednak i to nie przyczyniło się do usprawnienia systemu akredytywy i przywrócenia płynnej wymiany handlowej towarami rolno – spożywczymi z Egiptem.

Co w związku z tym planuje rząd?

W najbliższych dniach planowana jest wideokonferencja pomiędzy wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem i ministrem rolnictwa i rekultywacji gruntów Egiptu.

Przedstawiciele rządu RP pozostają w stałym, ścisłym kontakcie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Kairze i na bieżąco monitorują działania władz egipskich w zakresie dostępu do tego rynku dla polskich owoców.

Kto interweniuje w sprawie ograniczeń w imporcie owoców do Egiptu?
Unia Europejska, przedstawiciele poszczególnych państw unijnych, a także inni ważni partnerzy handlowi Egiptu, w tym: USA, Kanada, Japonia, Australia i Wielka Brytania.

Bernat Patrycja 
Źródło: https://polskiesadownictwo.pl/
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ponad 900 tys. ton zapasu jabłek w Europie

Według danych WAPA zapasy jabłek w Europie są o 18% wyższe niż w roku 2021. Osiągnęły tym samym wynik 929,99 tys. ton. A jak zapasy gruszek?

czytaj więcej

Eksport jabłek do Egiptu – KE wreszcie reaguje!

Interwencja Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej przynosi efekty. Przedstawiciele Komisji Europejskiej zapoznali się z wszystkimi informacjami dotyczącymi problemów w handlu z Egiptem.

czytaj więcej

Ponad 115 kg nielegalnie składowanych środków ochrony roślin

Ponad 115 kilogramów oraz litrów środków ochrony roślin niedopuszczonych do obrotu i stosowania w Polsce zostało zabezpieczonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)