Koszty energii a przechowywanie jabłek – co z eksportem na rynki azjatyckie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koszty energii a przechowywanie jabłek – co z eksportem na rynki azjatyckie?

16.08.2022autor: Patrycja Bernat

Nowy sezon jabłkowy to między innymi temat rozmów Mateusza Wainerta, szefa sprzedaży polskiego eksportera jabłek Galster, który zabrał udział w targach Vietfood & Beverage w Wietnamie. Czy polskie jabłko podbije rynek azjatycki?

- Nasze oczekiwania wobec nowego sezonu są podobne do poprzednich sezonów. Planujemy dobrą pracę ze wszystkimi naszymi starymi klientami, a także szukanie nowych wyzwań. Nasza branża jabłek to rodzaj biznesu, który wymaga ciągłego podejmowania kroków do przodu, aby nie zostać w tyle. Na dowód moich słów jestem obecnie w Wietnamie, aby odwiedzić naszych klientów i przygotować wszystko na nowy sezon – mówi Wainert.

Rosnące koszty energii, a wpływ na przechowywanie jabłek

W tym sezonie plony jabłek mają nie odbiegać od normy, co jest dobre dla Polski jako eksportera. Mateusz Wainert podkreśla jednak problem rosnących kosztów energii, które przełożą się na wydatek utrzymania jabłek w chłodniach.

r e k l a m a
- (…) Nasi klienci oczekują kalibru 70-80 mm i dokładamy wszelkich starań, aby takie jabłka produkować w naszych sadach. Mamy wiele zapytań z wielu krajów. Nadal jesteśmy w kontakcie z naszymi stałymi klientami i rozmawiamy o możliwościach na nowy sezon. Ale w tej chwili to tylko rozmowy. Priorytetem jest zerwanie jabłek z drzew i zobaczymy, co będzie dalej. Biorąc to pod uwagę, z optymizmem patrzymy na nowy sezon, choć trochę obawiamy się sytuacji z kosztami energii. Przechowywanie jabłek w chłodniach przez długi czas z pewnością będzie w tym sezonie bardzo drogie – dodaje.

Rynek azjatycki – potencjał dla polskiego jabłka

Grupa Producentów Owoców Galster rynek azjatycki postrzega jako kierunek bardzo obiecujący o dużym potencjale, mimo rosnących kosztów transportu.

- Szczególnie Azja i Wietnam są bardzo interesującymi rynkami. Mamy doświadczenie w pracy z rynkiem wietnamskim, zanim Covid trafił na świat. Ten rynek bardzo mocno odczuł negatywne skutki Covid, teraz próbujemy wrócić na ten rynek. Musimy pamiętać, że koszt frachtu przed Covid, a teraz co najmniej się podwoił. Ale ponieważ wciąż jest zapotrzebowanie na polskie jabłka, z przyjemnością przeprowadziliśmy tu kilka spotkań i jesteśmy optymistycznie nastawieni do współpracy z tymi firmami – dodaje Wainert.

Jak kształtują się wstępne szacunki produkcji jabłek w Polsce?

Jeżeli chodzi o zbiory z sadów jabłoniowych tutaj szacowane są na poziomie 4,2 mln ton, czyli o około 5% więcej niż w roku poprzednim.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: freshplaza/GUS/ Grupa Producentów Owoców GALSTER
Fot: Grupa Producentów Owoców GALSTER facebook

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co rolnicy będą musieli zrobić, żeby skorzystać z gwarantowanej ceny energii?

Cena energii dla rolników ma być gwarantowana, limit zużycia ma być większy niż dla gospodarstw domowych. Ile wyniesie? W jaki sposób rolnicy mogą skorzystać ze wsparcia? 

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Pojemniki zwrotne dedykowane branży rolniczej. Dlaczego warto je mieć?

Jedną z gałęzi przemysłu, której Schoeller Allibert dedykuje swoje rozwiązania logistyczne, jest sektor rolniczy. Zbliża się czas zbiorów, więc jest to dobry moment, aby rozważyć zakup plastikowych pojemników wielokrotnego użytku, opracowanych specjalnie z myślą o pracy rolników, sadowników i właścicieli winnic.

czytaj więcej

#HodowcyRazem – mamy do czynienia z nieuzasadnionymi marżami cen energii!

Inicjatywa #HodowcyRazem twierdzi, że mamy do czynienia z nieuzasadnionymi ekonomicznie oraz zawyżonymi marżami wytwórców energii. Przez to też zwrócili się do Premiera Mateusza Morawieckiego, aby ten zablokował ceny energii dla rolników. Ma to chronić sektor rolno spożywczy przed ograniczeniami w jej dostawach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)