Eksport polskich jabłek: większy popyt, mniej owoców dobrej jakości
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eksport polskich jabłek: większy popyt, mniej owoców dobrej jakości

15.12.2020autor: Kamila Szałaj

Część eksporterów ocenia, że popyt na polskie jabłka mocno wzrósł w tym sezonie. Niższe zbiory w krajach Europy Zachodniej wpłynęły na większe zainteresowanie kupców polskim towarem, ale jabłek dobrej jakości brakuje, więc partie trzeba dobierać ostrożnie, zwłaszcza w przypadku wysyłek na dalekie rynki. 

O tym, jak wygląda w tym sezonie sytuacja eksportowa polskich jabłek rozmawiamy z przedstawicielami podmiotów zajmujących się wysyłkami tych owoców za granicę.

Fruit Group: eksport jabłek wzrósł o 30 proc.

Firma Fruit Group z Dąbrówki Starej k. Błędowa, eksportująca jabłka na rynki europejskie i dalekie bardzo pozytywnie ocenia początek tego sezonu. We wrześniu zainteresowanie jabłkami było na tyle duże, że pozwoliło na realizację 30 proc. więcej zamówień niż rok wcześniej. 

- Początkowo wysokie ceny jabłek z poprzedniego sezonu oscylujące w okolicy 4 zł/kg zniechęcały kupujących do zawierania transakcji. Ale gdy pojawiły się owoce tegoroczne, a cena spadła do pułapu 2,70 zł, otrzymaliśmy wiele zamówień. We wrześniu sprzedaliśmy o 30 proc. więcej jabłek niż rok temu – mówi w rozmowie z nami Emilia Lewandowska z Fruit-Group.




Lewandowska ocenia, że przyczyną wzrostu popytu są mniejsze zbiory jabłek w UE.

- W tamtym roku zarówno Hiszpanie, jak i Francuzi zebrali dużo więcej jabłek niż w 2020 roku. I to przełożyło się na zainteresowanie polskimi jabłkami  – wyjaśnia Lewandowska. 

Fruit Group eksportuje jabłka m.in. do Hiszpanii, Niemiec i Czech, a jeśli chodzi o dalekie rynki to cyklicznie realizuje wysyłki do Indii, Dubaju, Wietnamu i Kostaryki. 

- Jeśli chodzi o odmiany na dalekie rynki to stawiamy na Gale, bo ona jest najbardziej wytrzymała i pożądana przez tamtejszych konsumentów – zaznacza Lewandowska. 
r e k l a m a

Ewa-BiS: jakość jabłek nie pozwala na wysyłki do Azji

Z kolei Ewa-Bis, jeden z największych polskich eksporterów owoców i warzyw, nie odnotował na początku sezonu wzmożonego zainteresowania jabłkami ze strony innych krajów. Tu sytuacja była porównywalna z ubiegłym sezonem. Marek Marzec, prezes Ewa-BiS przyznał w rozmowie z nami, że firma realizuje na razie wysyłki europejskie. Jakość obecnie dostępnych jabłek nie pozwala na ich wysłanie na dalsze, np. azjatyckie rynki.

- Do wysyłek do Azji podchodzimy z bardzo dużą ostrożnością. Jabłka tam eksportowane muszą być idealne, a niestety w Polsce jest w tej chwili problem z uzyskaniem jednolitych partii dobrej jakości owoców. Zobaczymy, jak w dalszej części sezonu, po otwarciu komór będzie się prezentować zdrowotność owoców i na tej podstawie podejmiemy decyzję o ich wysyłce do krajów azjatyckich. Oczywiście bardzo nam zależy na tej sprzedaży, bo w ostatnich latach poczyniliśmy duże inwestycje na rynkach azjatyckich i tamtejsi kontrahenci niecierpliwie czekają na polskie jabłka – wyjaśnił nam Marek Marzec.


Prezes Ewa-BiS przyznał, że popyt na polskie jabłka jest w tym sezonie generalnie stabilny, porównywalny z rokiem poprzednim. Pandemia nie miała wpływu na międzynarodowy handel tymi owocami, choć na rynku unijnym wzrosła ich konsumpcja. Jednak przed Świętami Bożego Narodzenia Ewa-BiS nie zauważa zwiększonego popytu.

- Takiego szału przedbożonarodzeniowego, jaki był w poprzednim roku obecnie nie odnotowujemy. Widać zmniejszony ruch – mówi prezes Marzec.

Ewa-BiS eksportuje owoce i warzywa do 50 krajów na 6 kontynentach. Jeśli chodzi o jabłka, preferowane są odmiany Gala, Golden i Jonaprince.

Galster: w tym sezonie wyjątkowo ostrożnie trzeba dobierać partie jabłek 

Mniejszą dostępność jabłek eksportowej jakości odnotowała także Grupa Producentów Owoców Galster z Wierzchucic w woj. kujawsko-pomorskim. Mateusz Wajnert, kierownik Działu Handlowego Galster w rozmowie z nami zaznaczył, że w tym sezonie polscy eksporterzy musza bardzo ostrożnie dobierać partie dla poszczególnych rynków, by zminimalizować ryzyko podczas transportu. 

- Niestety, w tym roku z uwagi na pogodę, w tym grad i przymrozki, partie jabłek są mocno zróżnicowane pod względem jakości. Musimy je bardzo ostrożnie dobierać pod względem kraju przeznaczenia. O ile do Arabii Saudyjskiej jabłka transportowane są w 12 dni, o tyle do Indii czas ten jest prawie czterokrotnie dłuższy – mówi Wajnert.


Zaznacza, że zainteresowanie polskimi jabłkami jest spore. 

- Sprzyja nam sytuacja w Europie. W krajach Beneluxu (Belgia, Holandia, Luksemburg) zbiory jabłek były nawet o 40 proc. niższe niż w sezonie 2019/2020 – zaznacza Wajnert.

ksz, fot. firmowe
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

SGGW pracuje nad technologią pozbiorczą minikiwi

SGGW pod kierunkiem dr hab. Piotra Latochy opracowuje optymalną technologię pozbiorczą dla owoców minikiwi. Wyniki prac poznamy za rok. Projekt jest finansowany z ARiMR.

czytaj więcej

Dr Grzegorz Klimek: Przebijam cytrusem!

Grudzień to czas, kiedy szczególnie często wspominam rzeczywistość, w której na kartki nie były jedynie podłość, komuna, stan wojenny i ZOMO. Ponieważ jednak w chwilach najtrudniejszych Polacy potrafili się zdobyć na przewrotny humor, więc dzisiaj wspomnienie w tej tonacji. O kartkowej rzeczywistości tak sobie rozmawiali niezapomniani Smoleń i Laskowik. Laskowik (beztrosko): "Rodziny się zjadą i będą se ludzie grali: wchodzę margarynką, przebijam cielęcinką!". Smoleń (dostojnie): "A ja karpia w ciemno!". Jeśli tego karpia przełożyć na wielką niewiadomą, jaką stanowi każda przyszłość, to pasuje to bardzo dobrze do sytuacji na jabłkowym rynku. To już bowiem czwarty miesiąc, kiedy niewiele się zmienia, zaś niewiadoma zdaje się być przez to coraz większą i większą.

czytaj więcej

Rewolucja opryskiwania

Z konstruktora-samouka stał się specjalistą, swoją pasję przekuwając w sukces. Ale jak sam twierdzi, sukcesu nie da się osiągnąć, pracując tylko dla pieniędzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)