Eksport owoców jagodowych z Gruzji został wstrzymany
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eksport owoców jagodowych z Gruzji został wstrzymany

14.07.2022autor: Patrycja Bernat

Izolda Kitesashvili, przewodnicząca Stowarzyszenia Producentów Jagód, przekazała informacje o wstrzymaniu eksportu gruzińskich owoców jagodowych.

- Tegoroczne zbiory są całkiem dobre. Na lokalnym rynku cena również jest normalna, jeżyny kosztują 5-6 lari - 8,20 - 9,84 zł , maliny - 7-8 lari - 11,48 - 13,12 zł. Mamy duże problemy z eksportem. Kilka miesięcy temu trwały negocjacje w sprawie eksportu naszych jagód do Izraela, ale z powodu nieporozumień między partnerami konsultacje zostały zawieszone. Eksport produktów jeszcze się nawet nie rozpoczął, mimo że w tym samym okresie 2021 r. był już dość wysoki – przekazała Kitesashvili.
Według niej głównym rynkiem dla gruzińskich produktów rolnych jest Rosja, która spowodowała problemy.

- Teraz przelewy z Rosji są trudne, dodatkowo spadł też popyt, a w innych krajach, na przykład w Europie, nikt nie potrzebuje naszych owoców jagodowych. Podobnie sytuacja wygląda w krajach sąsiednich, gdzie własne zbiory są wystarczające. Jesteśmy więc teraz w sytuacji, w której eksport jest niemożliwy – dodała Izolda Kitesashvili.

Źródło: EastFruit
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Od storczyków w piwnicy do haskapu w profesjonalnym laboratorium

Zaczęło się 40 lat temu od rozmnażania storczyków metodą in vitro w niewielkim laboratorium urządzonym w… domowej piwnicy. Działalność ta szybko nabrała rozpędu i Tadeusz Kusibab jako jeden z pierwszych w latach 90. wprowadzał na rynek Phalenopsis. Dziś nie ma ani piwnicy, ani storczyków w produkcji – jest za to profesjonalne laboratorium w Krakowie, gdzie rocznie w ten sposób rozmnaża się kilka milionów roślin ozdobnych i owocowych. Ich dalszą produkcją zajmują się córki pana Tadeusza – każda we własnej szkółce. Cała rodzina – choć są to cztery różne firmy – działa pod wspólną marką „in-vitro Kusibab”.

czytaj więcej

Najpierw ogłosili wstrzymanie produkcji teraz ją wznawiają. Anwil - jakie ceny zaoferują?

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen poinformował o wznowieniu produkcji nawozów i tym samym CO2 przez Anwil. Kiedy ruszą dostawy? Jakie będą ceny nawozów? 

czytaj więcej

Wymiana handlowa ze wschodem – co sprowadzamy z Ukrainy?

Wojna w Ukrainie odciska swoje piętna na wymianie handlowej. Import żywości do Polski z Ukrainy w tym roku wzrósł 2,5 krotnie. Jeżeli chodzi o eksport, tendencja jest zupełnie inna.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)