Białoruś grozi zamknięciem granic z Polską. Sadownicy przerażeni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Białoruś grozi zamknięciem granic z Polską. Sadownicy przerażeni

18.09.2020autor: Kamila Szałaj

Stało się to, czego obawiali się sadownicy. Wczoraj Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi zapowiedział ''konieczność'' zamknięcia granicy z Polską i Litwą. A to oznacza duże utrudnienia w eksporcie naszych jabłek do tego kraju. 

Białoruś to bardzo ważny rynek dla polskiego jabłka. Odkąd Rosja wprowadziła embargo w 2014 roku na unijną żywność, to właśnie w dużej mierze na Białoruś trafiały nasze owoce, reeksportowane później do Rosji. Zamknięcie granic i tranzytu z Polską będzie oznaczać spore kłopoty dla branży sadowniczej.

- Od 2014 roku znaczącym importerem naszych jabłek została Białoruś, do której wysyłaliśmy nawet 600-700 tys. ton jabłek w sezonie, i która w dużym stopniu zastąpiła Rosję. Z tego powodu bieżące wydarzenia w Mińsku i innych miastach będą miały wpływ na handel – wyjaśnia Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP. 

Łukaszenka już kilka dni temu straszył zamknięciem kraju dla tranzytu, jeśli Polska i Litwa nie zaprzestaną wspierania protestującej w jego kraju opozycji.

- Polacy i Litwini wysyłali przez nas do Chin i Rosji, to teraz będą latać lub handlować przez Bałtyk i Morze Czarne z Rosją – powiedział wtedy Łukaszenka. - A w sprawie produkcji, na którą Rosja wprowadziła embargo, niech nawet nie marzą - dodał.
Teraz te zapowiedzi mają się ziścić, chociaż granice, póki co (18 września, piątek, godz. 15.00) są otwarte. 

- Na ten moment ruch odbywa się płynnie, granica nie jest zamknięta – poinformowała nas por. SG Agnieszka Golias, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Ale to się może w każdej chwili zmienić, zwłaszcza, że PAP poinformował przed momentem, że prezydent Andrzej Duda rozważa możliwość nałożenia krajowych sankcji na Białoruś.

Jak wynika z danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w 2019 roku nasz eksport na Białoruś przekroczył 1,7 mld euro. Sprzedajemy głównie maszyny i urządzenia mechaniczne oraz produkty pochodzenia roślinnego. Wartość sprzedaży tych ostatnich wyniosła 191 mln euro.

ksz, fot. gov.by
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sadownicy obawiają się białoruskiego embarga

Sadownicy apelują o ostrożność i wstrzemięźliwość wobec Białorusi. Obawiają się, że popieranie przez polskie władze protestów białoruskiej opozycji zakończy się embargiem na polskie jabłka. A to może zakończyć się katastrofą dla całej branży, które od 2014 r. jest odcięta od rynku rosyjskiego. 

czytaj więcej

Na Broniszach inflacji nie widać. Szokująco tanie śliwki i kiepskie ceny jabłek dobijają sadowników

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nie widać inflacji. Śliwki kosztują 75 gr/kg, a jabłka tyle samo co rok temu. Droższe są tylko te owoce, których brakuje przez pogodę. Niestety, koszty nawozów i prądu nie grają tu żadnej roli i nie przekładają się na cenę towaru. Po ile obecnie rolnicy sprzedają swoje owoce na Broniszach? 

czytaj więcej

Ukraina: gwałtowny wzrost podaży oraz spadek cen na rynkach wschodnich

Platforma EastFruit Trade przeanalizowała oferty uczestników rynku wschodniego, w których brało udział 14 krajów (nie tylko kraje wschodu). Kto jest liderem w sprzedaży jabłek, grusz i borówek? Jakie ceny oferują nasi sąsiedzi?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)