Czy podczas zakupów jesteśmy oszukiwani? Jak odróżnić truskawkę polską od zagranicznej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy podczas zakupów jesteśmy oszukiwani? Jak odróżnić truskawkę polską od zagranicznej?

19.05.2022autor: Patrycja Bernat

W maju możemy kupić już truskawki krajowe zarówno na rynkach hurtowych, jak i detalicznych. Niestety co sezon słyszy się o oszustwach. W jaki sposób odróżnić truskawkę Polską od importowanej?

Jako pierwsza na rynku pojawia się truskawka krajowa z tunelu, następnie z uprawy na czarnej folii lub agrowłókninie. Wraz ze wzrostem temperatury pojawią się truskawki z gruntu w okolicach początku czerwca. W Polsce aktualnie kupić możemy również truskawki z importu. W jaki sposób nie dać się oszukać i na pewno wybrać te krajową?

W Polsce, jeżeli chodzi o import, to towar sprowadzamy z terenów takich jak:

  • Grecja;
  • Holandia;
  • Hiszpania;
  • Węgry;
  • Turcja

Oszuści wykorzystują nasz truskawkowy patriotyzm

O oszustwach dotyczących kraju pochodzenia truskawek niezmiennie czytamy co sezon. Handlowy niestety sprzedają „polskie” truskawki, które pochodzą z importu, a w hurcie sami kupują je dwukrotnie taniej. Kupujący, chcąc wspierać polskiego producenta, wybierają polski sezonowy produkt, często dopytując na miejscu o pochodzenie, a oszuści wykorzystują w ten sposób nieświadomość klienta.

r e k l a m a

Jak rozpoznać polską truskawkę?

Punkt pierwszy etykiety. Według polskiego prawa istnieje obowiązek zamieszczania informacji o kraju pochodzenia towaru na opakowaniu. Jeżeli są sprzedawane „luzem”, na kilogramy takiej informacji udziela sprzedawca. Są oni bardzo dobrym źródłem informacji. Warto rozmawiać i zapytać, chociażby o odmianę.

- Co ciekawe, łatwo znaleźć informacje na temat tego, skąd owoc pochodzi. Właściciele plantacji często zostawiają na łubiankach swoje dane kontaktowe jak numery telefonów lub adresy stron internetowych. Zachęcam, żeby konsumenci trafiali do producentów, a nawet, idąc krok dalej, odwiedzali konkretne gospodarstwo – powiedział Albert Zwierzyński z Agro-Wsparcia.

Jednak na ryneczkach detalicznych sprzedający często nie są producentami i mogą nie znać odpowiedzi na to pytanie. Jeśli nie jest pewien/pewna warto zwrócić uwagę na wygląd truskawki.

- Sam wygląd truskawek polskich i zagranicznych jest podobny. Jeśli mowa o produkcji w Hiszpanii czy Maroku, to ich odmiany są zbliżone do naszych. Trzeba się wtedy skupić na kondycji owoców i ich wyglądzie – powiedział Michał Malicki ze Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek.

Szypułka prawdę Ci powie

- Polskie truskawki zbierane rano, danego dnia są już bezpośrednio oferowane do sprzedaży dla klienta. Przez to szypułka jest cały czas zielona, w pełni nawodniona i ma atrakcyjny wygląd. Towar zagraniczny rwany jest kilka dni wcześniej. Transportowany w warunkach chłodniczych i przy schładzaniu dochodzi do wysuszenia. Najszybciej widać to na szypułce, która będzie oklapnięta-tłumaczy Malicki.

Porównajmy ceny na rynkach hurtowych w Polsce

  • Warszawa BRONISZE notowania z 19.05.2022 r.
    Truskawka krajowa od 10 do 20 zł/kg;
    Truskawka import od 10,50 do 17 zł/kg.
  • Poznań WGRO notowania z dnia 18.05.2022 r.
    Truskawka krajowa od 16 do 20 zł/kg;
    Truskawka import od 14 do 15 zł/kg.
  • Bydgoszcz MEWAT notowania z dnia 19.05.2022 r.
    Truskawka import od 12 do 13 zł/kg.
  • Gdańsk RENK notowania z dnia 18.05.2022 r.
    Truskawka krajowa od 20 do 28 zł/kg.
  • Kalisz Giełda Kaliska notowania z dnia 19.05.2022 r.
    Truskawka krajowa 18 zł/kg;
    Truskawka import 12zł/kg.
  • Lublin Elizówka notowania z dnia 17.05.2022 r.
    Truskawka krajowa od 20 do 22,50 zł/kg;
    Truskawka import od 13 do 14 zł/kg.

Zobacz także: Pojawiły się pierwsze czereśnie z importu



Źródło: haps.pl//stronakuchni/ bussinessinsider.com.pl./ .money.pl/freshmarket/WGRO.pl/targowiskomewat/gieldakaliska.pl/renk.pl/elizowka.pl
Fot: envatoelements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bronisze: wyjątkowo tanie młode ziemniaki. Jakie są ceny warzyw?

Na Rynku Hurtowym w Broniszach ceny warzyw są zaskakująco niskie. Największą niespodzianką są krajowe młode ziemniaki - jeszcze nigdy nie były tak tanie o tej porze roku. Po ile rolnicy sprzedają swoje warzywa i owoce na Broniszach? 

czytaj więcej

Truskawki krajowe, a importowane. Jakie są różnice w cenach?

Za ile kupimy truskawkę z importu, a za ile pierwsze krajowe owoce? W Bydgoszczy pojawił się już agrest i porzeczki. 

czytaj więcej

Bronisze: staniały wszystkie warzywa. Po ile są pierwsze truskawki?

Na Rynku Hurtowym w Broniszach staniały wszystkie warzywa. Największą przecenę zanotowała kapusta pekińska. Po ile rolnicy sprzedają swoje produkty na największej giełdzie w Polsce? W jakiej cenie są pierwsze truskawki? Sprawdź! Obejrzyj FILM pod artykułem!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)