KE zatwierdza innowacyjny dodatek paszowy ograniczający emisję metanu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE zatwierdza innowacyjny dodatek paszowy ograniczający emisję metanu

24.02.2022autor: Aneta Lewandowska

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał pozytywną opinię na temat użycia 2-nitrooksypropanolu w żywieniu krów mlecznych, który ma znacząco zmniejszyć emisję metanu. KE dopuściła dodatek paszowy na europejski rynek. Jak skuteczny jest ten produkt?

Innowacje na rzecz zrównoważonego rolnictwa

Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terenie UE innowacyjny dodatek paszowy, który ma zmniejszyć emisję metanu od krów. Dodatek, zawierający 3-nitrooksypropanol, po wielu badaniach i kontrolach został zatwierdzony przez państwa członkowskie do użycia w żywieniu bydła w trosce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

– Innowacje mają kluczowe znaczenie dla udanego przejścia na bardziej zrównoważony system żywnościowy. Ograniczenie emisji metanu związanych z rolnictwem ma kluczowe znaczenie w naszej walce ze zmianami klimatu, a dzisiejsza decyzja jest bardzo wymownym przykładem tego, co możemy osiągnąć dzięki nowym innowacjom w rolnictwie – powiedziała komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Stella Kyriakides.

Skuteczna redukcja emisji bez spadku wydajności

Produkt przeszedł rygorystyczną ocenę naukową przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który potwierdził , że środek jest skuteczny w zmniejszaniu emisji metanu przez krowy mleczne. Po przyjęciu decyzji przez Komisję, w nadchodzących miesiącach dodatek paszowy wejdzie na rynek i będzie pierwszym tego rodzaju produktem dostępnym w UE.

Specjaliści EFSA zaznaczają, że innowacyjny produkt przyczyni się do „zazielenienia” rolnictwa UE oraz realizacji celów strategii „Od pola do stołu”: szacuje się, że zmniejszy emisję metanu u krów mlecznych o 20–35% bez wpływu na produkcję.
Co więcej, udowodniono, że jego stosowanie jest bezpieczne zarówno dla krów, jak i konsumentów oraz nie wpływa na jakość produktów mlecznych.

Raport z 2021 r. w ramach Programu Ochrony Środowiska ONZ stwierdza, że emisje gazów cieplarnianych od zwierząt gospodarskich – zarówno z obornika, gnojowicy i z przewodu pokarmowego – stanowią około jednej trzeciej emisji metanu spowodowanych przez człowieka.


al na podst. European Commission

fot. EnvatoElements
autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Jaka będzie przyszłość produkcji mleka? Zapraszamy na Forum Mleko!

Serdecznie zapraszamy na Forum Mleko „Przyszłość produkcji mleka: opłacalność, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów”. Zobacz program i zapisz się już dziś!

czytaj więcej
Bydło mleczne

Zapraszamy na Sesję Mleko podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu!

Przed nami Forum Rolników i Agrobiznesu. Tematem Sesji Mleko będzie: Opłacalność produkcji mleka: wydajność, koszty i dodatkowe dochody.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Gdzie szukać rezerw? Wyzwania dla producentów mleka

Profilaktyka mastitis, prawidłowy dobór odmian roślin i tajniki weryfikacji nasienia buhajów – to najważniejsze tematy spotkania hodowców w Nekli k. Bydgoszczy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)