KE zatwierdza innowacyjny dodatek paszowy ograniczający emisję metanu
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał pozytywną opinię na temat użycia 2-nitrooksypropanolu w żywieniu krów mlecznych, który ma znacząco zmniejszyć emisję metanu. KE dopuściła dodatek paszowy na europejski rynek. Jak skuteczny jest ten produkt?
Innowacje na rzecz zrównoważonego rolnictwa
Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terenie UE innowacyjny dodatek paszowy, który ma zmniejszyć emisję metanu od krów. Dodatek, zawierający 3-nitrooksypropanol, po wielu badaniach i kontrolach został zatwierdzony przez państwa członkowskie do użycia w żywieniu bydła w trosce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
– Innowacje mają kluczowe znaczenie dla udanego przejścia na bardziej zrównoważony system żywnościowy. Ograniczenie emisji metanu związanych z rolnictwem ma kluczowe znaczenie w naszej walce ze zmianami klimatu, a dzisiejsza decyzja jest bardzo wymownym przykładem tego, co możemy osiągnąć dzięki nowym innowacjom w rolnictwie – powiedziała komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Stella Kyriakides.
Skuteczna redukcja emisji bez spadku wydajności
Produkt przeszedł rygorystyczną ocenę naukową przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który potwierdził , że środek jest skuteczny w zmniejszaniu emisji metanu przez krowy mleczne. Po przyjęciu decyzji przez Komisję, w nadchodzących miesiącach dodatek paszowy wejdzie na rynek i będzie pierwszym tego rodzaju produktem dostępnym w UE.
Specjaliści EFSA zaznaczają, że innowacyjny produkt przyczyni się do „zazielenienia” rolnictwa UE oraz realizacji celów strategii „Od pola do stołu”: szacuje się, że zmniejszy emisję metanu u krów mlecznych o 20–35% bez wpływu na produkcję.
Co więcej, udowodniono, że jego stosowanie jest bezpieczne zarówno dla krów, jak i konsumentów oraz nie wpływa na jakość produktów mlecznych.
Raport z 2021 r. w ramach Programu Ochrony Środowiska ONZ stwierdza, że emisje gazów cieplarnianych od zwierząt gospodarskich – zarówno z obornika, gnojowicy i z przewodu pokarmowego – stanowią około jednej trzeciej emisji metanu spowodowanych przez człowieka.
al na podst. European Commission
fot. EnvatoElements
Aneta Lewandowska
<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>
Najważniejsze tematy