Biznes na wielbłądzim mleku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Biznes na wielbłądzim mleku

02.11.2020autor: Dorota Kolasińska

Na portalu Business Insider pojawił się ciekawy reportaż dotyczący produkcji mleka wielbłądziego, które jest droższe w skupie od krowiego nawet 30–krotnie! 

Bussines Insider dodał na swoim portalu film dotyczący produkcji mleka wielbłądziego. Według portalu, za litr mleka hodowcy otrzymują nawet 30 dolarów! Z mleka wielbłądów od lat produkuje się jogurty oraz sery.

Produkcja mleka jest bardzo specyficzna, bowiem wielbłądy mimo, że również należą do przeżuwaczy, to jednak produkują tylko 6-7 litrów mleka dziennie, a tuż obok samic muszą przebywać młode, aby pobudzić produkcję. Dla porównania na świecie produkuje się około 600 mln ton mleka krowiego i zaledwie 3 mln ton rocznie mleka wielbłądziego. Surowiec ten jest niezwykle ważny dla Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Tylko w Kenii i Somalii produkuje się 64% światowego mleka wielbłądziego. 

W Dubaju znajduje się jedno z największych gospodarstw na świecie. Na farmach  Camelicious utrzymywane jest 6 tys. wielbłądów, a roczna produkcja wynosi około 4 mln litrów mleka. Według dyrektora generalnego Camelicious, zapotrzebowanie na mleko wielbłądzie rośnie z dnia na dzień, a podaż nie pokrywa popytu, dzięki czemu ceny są bardzo wysokie.

r e k l a m a
Na farmie Camelicious 1300 wielbłądzic jest dojonych dwukrotnie, a podczas doju zwierzęta wymagają spokojnej atmosfery i relaksu. Trening wielbłądów trwa dość długo, w porównaniu do krów, nawet dwa-trzy tygodnie. 

Wielbłądy są żywione zielonką i sianem z lucerny oraz pszenicą. Mleko jest dosyć słone w smaku oraz ma bardziej kremową konsystencję niż mleko krowie. 

Ponadto surowiec charakteryzuje się niskim poziomem tłuszczu (ok. 1,8%), wysokim poziomem wapnia oraz potasu i wit. C. Nadal popularność tego typu produkcji jest niska. W Europie na 12 tys. krów przypada 1 wielbłąd.

W Polsce jedną z najpopularniejszych farm wielbłądów jest gospodarstwo w Saniach, stado liczy 32 szt. Mleko wielbłądzie surowe, można kupić w sklepie internetowym, kosztuje 250 zł/ 5 l, dostępne jest również mleko mrożone, w proszku i mydło z mleka wielbłąda.

Zobacz więcej TUTAJ

oprac. dkol na podst. businessinsider.com.pl/wielbladziafarma.pl/
fot. poglądowe
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Mlekovita zainwestuje 100 mln zł

Dla Grupy Mlekovita najważniejszy jest rozwój i bycie firmą globalną – stąd kolejna, planowana inwestycja. W ostatniej dekadzie mleczarnia zainwestowała około 1 mld zł!

czytaj więcej
Bydło mleczne

Zapraszamy na Sesję Mleko podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu!

Przed nami Forum Rolników i Agrobiznesu. Tematem Sesji Mleko będzie: Opłacalność produkcji mleka: wydajność, koszty i dodatkowe dochody.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Gdzie szukać rezerw? Wyzwania dla producentów mleka

Profilaktyka mastitis, prawidłowy dobór odmian roślin i tajniki weryfikacji nasienia buhajów – to najważniejsze tematy spotkania hodowców w Nekli k. Bydgoszczy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)