Automatyczny dój, żywienie i zarządzanie stadem z DeLaval
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Automatyczny dój, żywienie i zarządzanie stadem z DeLaval

04.05.2023autor: dr Mirosława Wieczorek

Na tegorocznym Forum Mleko red. Mira Wieczorek miała okazję zadać kilka pytań przedstawicielowi firmy DeLaval, Marcinowi Wasilewskiemu. Co DeLaval zautomatyzuje w przyszłości? Czy firma stawia na roboty udojowe, a może inne systemy doju? Zobacz wywiad!

Red. Mira Wieczorek: Jakie plany na przyszłość ma DeLaval, co będziecie chcieli zautomatyzować?

Marcin Wasilewski, DeLaval: W tym roku automatyzujemy żywienie, systemem OptiWagon, następne etapy to już zarządzanie danymi, systemami zarządzania stadem. Skupiamy się na analizie danych przez sieci neuronowe, które mają przynieść hodowcy informacje przed tym, zanim zdarzy się schorzenie, na podstawie analizy danych od danej krowy z bieżących laktacji.

Roboty, czy inne systemy udojowe?

Marcin Wasilewski, DeLaval: Bardzo dobre pytanie! Jestem odpowiedzialny za roboty udojowe – więc dla mnie roboty udojowe, ale z drugiej strony, porównując, jako firma globalna, to co przychodzi z zachodu, wiemy, że wiele lat wcześniej ten stosunek systemów konwencjonalnych do systemów automatycznych się przesuwa w stronę automatycznych. I to jest coraz bardziej widoczne. I tak samo jest to widoczne w liczbach, jeśli chodzi o sprzedaż w Polsce robotów udojowych. Ona cały czas wzrasta i można powiedzieć, dynamicznie i geometrycznie.

Jakie rzędu to są wzrosty w procentach, rok do roku?

Marcin Wasilewski, DeLaval: Pandemia przyniosła nam niesamowite wzrosty. Potem podwoiliśmy sprzedaż, a  teraz prawie podwoiliśmy sprzedaż w kolejnym roku, co oznacza, że zainteresowanie jest olbrzymie. Cieszy nas to, że sprostaliśmy od strony logistycznej. Potrafiliśmy te roboty dostarczyć, bo to było największe wyzwanie związane z wojną i pandemią.

Jakie są główne powody, dla których rolnicy decydują się na zakup systemów automatycznych i robotów? Jaka jest wydajność dojarni złożonej z wielu robotów i jej zalety? Zobaczcie wywiad!

autor dr Mirosława Wieczorek

dr Mirosława Wieczorek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek mleka

"Musimy być przygotowani na cenę mleka 1,8 zł za litr!". Debata ekspercka na Forum Mleko

Podczas debaty eksperckiej przedstawicieli sektora przetwórstwa mleka na Forum Mleko 2023 koło Łomży poruszono niepokojącą kwestię dotyczącą silnie spadających cen mleka. Eksperci prognozują, a rolnicy są sytuacją mocno zaniepokojeni, szczególnie w kontekście wysokich kosztów produkcji. 

czytaj więcej
Bydło mleczne

Forum Mleko 2023 koło Łomży - zobacz relację!

Jak produkować efektywniej i obniżać koszty przy spadających stawkach w skupach mleka? Jak poprawić ekonomikę produkcji mleka przy rosnących cenach środków produkcji i szalejącej inflacji? O tym będziemy rozmawiać właśnie dzisiaj, 1 marca podczas Forum Mleko. Głos zabiorą eksperci i praktycy!  

czytaj więcej
Bydło mleczne

Zapraszamy na Sesję Mleko podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu!

Przed nami Forum Rolników i Agrobiznesu. Tematem Sesji Mleko będzie: Opłacalność produkcji mleka: wydajność, koszty i dodatkowe dochody.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)