Minister Ardanowski – sektor wołowiny rynkiem krytycznym w kontekście koronawirusa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Minister Ardanowski – sektor wołowiny rynkiem krytycznym w kontekście koronawirusa

28.03.2020autor: Dorota Kolasińska

Ceny wołowiny w skupie od listopada ubiegłego roku spadły średnio o 1 zł/kg wbc i możliwe są dalsze spadki cen. Producenci wołowiny mają poważne problemy z ceną żywca, a zakłady ubojowe ze zbytem towaru. Sytuacja się pogarsza.

Epidemia koronawirusa po trochu oddziałuje negatywnie na każdy sektor rolno-spożywczy, niestety najsilniej odczuwamy tego skutki w sektorach uzależnionych w dużej mierze od eksportu, a ten niestety lekko mówiąc w ostatnich dniach szwankuje. 

Producenci żywca wołowego są w trochę lepszej sytuacji, niż producenci żywca wieprzowego czy drobiu, gdyż mogą przetrzymać opasy o dwa czy cztery tygodnie dłużej, tej możliwości nie ma w hodowli brojlera czy tucznika. Jednak to właśnie za bydło mięsne zakłady płacą o wiele mniej niż na początku roku.

Ponadto niewiadomo, jak długo krytyczna sytuacja się utrzyma, a pasz w wielu gospodarstwach zaczyna brakować. Dodatkowo krajowe spożycie wołowiny, mimo, że w ostatnich latach wzrosło, nadal jest na niskim poziomie w porównaniu do innych krajów i innych gatunków mięsa. Wołowina w ponad 80% jest eksportowana (60% na teren UE, pozostałe 20% kupują rynki krajów trzecich).

r e k l a m a
Jeżeli eksport szwankuje, cały sektor wołowiny wpada w tarapaty. Ponadto padł cały sektor HORECA, restauracje, fastfoody, stołówki, bary nie pracują, a to tam konsumenci spożywają najwięcej wołowiny m.in. we Włoszech czy Hiszpanii. 

W zakładach pojawiają się nadwyżki produkcyjne, które trafiają do magazynów, są mrożone, przez co spada ich wartość podczas ewentualnej sprzedaży. Niektóre zakłady wstrzymują czasowo ubój i skup bydła, od poniedziałku kolejne dołączą do tego grona. Mroźnie niebawem zapełnią się całkowicie, wtedy skup będzie niemożliwy. 

Rolnicy i przetwórcy zdając sobie sprawę z pogarszającej się sytuacji rynkowej, oczekują działań interwencyjnych na rynku. 

Skup interwencyjny wołowiny



– Mamy związane ręce. Nie mamy żadnej możliwości, nawet gdyby pieniądze były. Nie mamy możliwości organizacji rządowego skupu, to może zrobić jedynie Komisja Europejska – mówił minister Ardanowski w rozmowie z Karolem Bujoczkiem, redaktorem naczelnym top agrar Polska. Minister dodał, że zwrócił się z tym postulatem do KE. 

– Są rynki krytyczne, zagrożone kryzysem, w każdym kraju inne. U nas są to przede wszystkim wołowina i produkty mleczne, ale to się może rozszerzać. […] Oczekuję, że Komisja uruchomi rezerwę kryzysową – 450 mln euro, która jest właśnie na takie cele przeznaczona – podkreślił minister. Szef resortu rolnictwa dodał, że rynkowy kryzys może zniszczyć wiele gospodarstw w całej Unii Europejskiej. 

Cały wywiad, w którym poruszone są również inne interesujące kwestie dotyczące wpływu koronawirusa na rolnictwo, możesz zobaczyć TUTAJ.
opr. dkol/kb
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Koronawirus: Otwarte nabory, zamknięte urzędy – unijne fundusze w czasie epidemii

Mimo, że z biurami i oddziałami ARiMR można się kontaktować tylko elektronicznie lub telefonicznie, trwa kampania składania wniosków obszarowych, nabory PROW rozpoczęte przed epidemią, a już za parę dni ruszają nowe – w tym na „Modernizację gospodarstw”.

czytaj więcej

Minister Ardanowski: o zasiłku chorobowym nie tylko w kwarantannie

– Stawka 10 zł dziennie zasiłku chorobowego została ustalona jeszcze w 2009 roku przy zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni – przypomniał Jan Krzysztof Ardanowski w specjalnym wywiadzie dla naszego magazynu.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Epidemia koronawirusa: Co dalej z dopłatami bezpośrednimi i pomocą suszową?

O to, czy w obliczu panującej epidemii wypłata dopłat bezpośrednich i pomocy suszowej będzie przebiegać bez zarzutów zapytaliśmy szefa resortu rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)