Ceny bydła – rośnie zapotrzebowanie na jałówki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – rośnie zapotrzebowanie na jałówki

16.02.2021autor: Dorota Kolasińska

Stawki za bydło mięsne w skupie są nadal stabilne i w miarę wysokie. Lekko w górę drgnęła cena jałówek, co oznacza lekki wzrost zapotrzebowania w skupach.

Zakłady ubojowe w tym tygodniu płacą podobnie za żywiec i wagę poubojową byków i krów, jak w zeszłym tygodniu. Żaden z zakładów nie obniżył stawek, więc nadal są dość wysokie. Najwyższa cena za byki w klasie R wynosi 14,1 zł/kg wbc, a za krowy w klasie R 11,9 zł/kg. Obserwujemy lekki wzrost stawek za jałówki, około 10 gr/kg.

Do uboju trafia ich nieco mniej, a ostatnie poluzowanie obostrzeń spowodowało większy ruch turystyczny, a tym samym wzrost zapotrzebowania na wołowinę dla sieci fast food, które obsługują klientów na wynos, ale również hoteli, które wymyśliły sposoby obejścia przyjmowania gości w restauracjach hotelowych – kelnerzy przynoszą jedzenie do pokoi. Miejmy nadzieję, że ostatni skok zakażeń COVID-19 nie spowoduje kolejnych ograniczeń, bo sektor HORECA i tak jest w ciężkiej sytuacji i cienko przędzie. Szacuje się, że wiele z restauracji, kiedyś chętnie i licznie odwiedzanych przez konsumentów wołowiny, po kryzysie nie wstanie na nogi. 

r e k l a m a
Na razie zakłady nie zapowiadają obniżek, na rynku jest w miarę spokojnie. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 13,67 zł/kg, za byka w klasie O 13,27 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 13,26 zł/kg, a za klasę O 12,60 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 11,11 zł/kg, a w klasie O za około 11,05 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,58 zł/kg, jałówek 6,12 zł/kg, a za krowy 5,07 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Jak zapobiegać rozwojowi mastitis u jałówek?

Okazuje się, że patogeny powodujące zapalenie wymienia posiada nawet 29-74% jałówek przed wycieleniem! Jak je wyeliminować?

czytaj więcej

Pogłowie bydła w Australii powiększy się do ponad 25 mln sztuk

Australijscy hodowcy bydła w 2021 r. stawiają na odbudowę pogłowia po 2 latach kryzysu. Znacznie spadnie ilość bydła przeznaczonego na ubój, chociaż produkcja wołowiny ma utrzymać się na tym samym poziomie.

czytaj więcej
Zdrowie bydła

Uwaga! Telazjoza niebezpieczna dla bydła

Telazjoza to groźna choroba oczu, która atakuje żubry w Bieszczadach oraz w Puszczy Białowieskiej. Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do lekarzy weterynarii wolnej praktyki o zwrócenie uwagi na objawy mogące nasuwać podejrzenie telazjozy u bydła. Choroba nie jest zwalczana z urzędu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)