Ceny bydła: nie stopują, idą w górę. Ile płacą za byki, jałówki i krowy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła: nie stopują, idą w górę. Ile płacą za byki, jałówki i krowy?

22.02.2022autor: Dorota Kolasińska

Na rynku brakuje bydła mięsnego we wszystkich kategoriach. Stawki idą w górę, a zakłady zastanawiają się kiedy sytuacja się ustabilizuje. Chyba nieprędko ...

Zakłady ubojowe nadal narzekają na niską podaż bydła mięsnego na polskim rynku. Stawki rosną we wszystkich kategoriach, podobnie jest w Unii Europejskiej. Oficjalne cenniki to jedno, a drugie słyszymy u rolników. Ceny powyżej 20 zł/kg w wadze poubojowej nikogo już nie zaskoczą. W zeszłym tygodniu tyle rolnikom proponowano za byki w klasie R, teraz już za byki w klasie O hodowcy mogą dostać nawet powyżej 20 zł/kg. Pracownicy skupów ponadto podkreślają, że im większa partia zwierząt tym ceny wyższe. Mimo, że w oficjalnych cennikach stawki rzadko przekraczają 20 zł, a średnia cena to 19,5 zł/kg wbc za byki w klasie R, to jednak bardzo często rolnicy dostają więcej, byle tylko do danego skupu dojechał żywiec. 

Nie ma na razie sygnałów z rynku krajowego, ani europejskiego świadczących, o tym, że trend może się zmienić - wręcz przeciwnie, nasi zachodni sąsiedzi podejrzewają, że stawki jeszcze przez kilka tygodni utrzymają się na tym samym lub jeszcze wyższym poziomie. Najwięksi światowi producenci wołowiny zajmują się obecnie odbudową stad, więc mniej bydła trafia na ubój. Dzięki temu na europejskim i światowym rynku jest nieco luźniej. 

r e k l a m a
Niestety gorsza informacja płynie z rynku pasz, gdyż soja idzie w górę. Z najnowszych danych wynika, że na giełdzie w Chicago podrożała w ciągu ostatniego miesiąca o 15%, co nie pozostanie bez wpływu na polskie ceny poekstrakcyjnej śruty sojowej. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 19,53 zł/kg, za byka w klasie O 19,07 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 18,63 zł/kg, a za klasę O 17,80 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 16,79 zł/kg, a w klasie O za około 16,57 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11,15 zł/kg, jałówek 9,58 zł/kg, a za krowy 7,86 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Envanto elements


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ








autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Szykuje się spore wzmocnienie w Inspekcji Weterynaryjnej. Nie wszyscy skorzystają

Ministerstwo rolnictwa zapowiada, że jeszcze w tym roku znajdą się pieniądze na podwyżki i 1,5 tys. nowych etatów. Nie wszyscy są jednak zadowoleni. Dlaczego?

czytaj więcej
Aktualności

Ceny bydła i trzody: jakie prognozy na rynku mięsa?

Ceny bydła są rekordowe, a ponadto czterokrotnie wyższe niż trzody w skupie, różnica nigdy nie była tak wysoka. Nasi zachodni sąsiedzi zapowiadają zmianę trendu na rynku wieprzowiny, co może zwiastować poprawę sytuacji w Polsce. Co na to wskazuje? 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jakie wyzwania producentom mleka stawia Zielony Ład? Spotkanie opolskich hodowców

Po dwóch latach pandemii opolscy hodowcy bydła mlecznego spotkali się na ciekawych wykładach dot. wymagań i wyzwań jakie stoją przed rolnikami w najbliższym czasie. Jakie tematy pojawiły się na spotkaniu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)