W lipcu królowały truskawki i pomidory. Po jakie owoce i warzywa sięgali Polacy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W lipcu królowały truskawki i pomidory. Po jakie owoce i warzywa sięgali Polacy?

04.08.2020autor: Kamila Szałaj

W lipcu truskawki cieszyły się największą popularnością spośród wszystkich owoców. Spożywało je 86 proc. Polaków w tym 21 proc. przynajmniej 4-5 razy w tygodniu - wynika z realizowanych przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców”.

Dietetycy zalecają aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, tego co zjadamy. Jedynie 14 proc. Polaków spełniło ten warunek w lipcu 2020 roku. To o 2 pkt. proc. mniej niż w czerwcu. Jednocześnie nie zmieniła się wartości wskaźnika „Wczoraj na talerzu” obrazującego jakość naszej diety. W lipcu, podobnie jak w czerwcu, 16 proc. Polaków odżywiało się bardzo źle, czyli warzyw i owoców jedli mało lub wcale. W ramach realizowanych przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” poznaliśmy również najpopularniejsze gatunki lipca.
 
W lipcu truskawki cieszyły się największą popularnością spośród wszystkich owoców. Spożywało je 86 proc. Polaków w tym 21 proc. przynajmniej 4-5 razy w tygodniu.
 
Na drugim miejscu znalazły się jabłka (67 proc.), a na trzecim banany (65 proc.). Codziennie pierwszy z tych owoców spożywało 4 proc. badanych, natomiast banany jedynie 1 proc.
 
Inne owoce okazały się mniej popularne, np. czereśnie w tygodniu poprzedzającym badanie jadło 59 proc. respondentów.
 
W porównaniu do czerwca wzrosła popularność większości owoców.
 
Interpretując powyższe wyniki należy pamiętać, że respondenci byli proszeni o uwzględnienie w swoich odpowiedziach także przetworów, czy soków – mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar.
 
Top trzy wśród warzyw, pomidory (94 proc.), młode ziemniaki (94 proc.) oraz ogórki (90 proc.). Przy czym odpowiednio 18 proc., 16 proc. i 6 proc. respondentów spożywało je codziennie.

W czerwcu na stołach Polaków pojawiały się także marchew (84 proc.), kapusta (67 proc.) oraz papryka (58 proc.). Marchew codziennie jadło 6 proc. respondentów, kapustę (1 proc.) natomiast paprykę (5 proc.).
 
Rzadziej jedzone są kalafior (59 proc.), fasola szparagowa (45 proc.), burak ćwikłowy (42 proc.), brokuły (35 proc.) oraz cukinia (29 proc.). Zdecydowana większość warzyw odnotowała wzrost wskazań. Jedynie marchew odnotowała spadek, natomiast pomidory pozostały na tym samym poziomie.
r e k l a m a

Warzywa i owoce posiłkach

Dietetycy zalecają, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę tego, co zjadamy w ciągu dnia.

Polacy najczęściej jedli je podczas trzech (25 proc.) lub czterech (21 proc.) posiłków w ciągu dnia.
 
fot. Danuta Adamiak
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Owoce i warzywa coraz mniej dostępne dla klientów

Jak się okazało, w czasie pandemii mieszkańcy EU jedzą więcej owoców, ale niedługo mogą mieć problem. Przez pandemię nie ma kto ich zbierać.

czytaj więcej

Rynek wschodni: Sprzedaż ziemniaków w Ukrainie wzrosła o 150%

Platforma EastFruit Trade przeanalizowała oferty uczestników rynku wschodniego, w których brało udział 14 krajów (nie tylko kraje wschodu). Odnotowano zwiększoną podaż na buraki oraz ziemniaki w Ukrainie, kto jest liderem sprzedaży? Jak kształtują się ceny?

czytaj więcej

Mrożone owoce jagodowe import i eksport Polska - jakie owoce odnotowują wzrost?

Oczekuje się, aż 63% wzrostu na światowym rynku przetwórstwa. Jak Polska wypada w roku 2022 z eksportem mrożonek, najwięcej zarobimy na malinach?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)