UOKiK zbada, czy sieci i przetwórnie nie oszukują rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

UOKiK zbada, czy sieci i przetwórnie nie oszukują rolników

26.04.2020autor: Kamila Szałaj

Czy podczas epidemii koronawirusa przetwórnie i sieci handlowe płacą rolnikom na czas? Czy może wykorzystują swoją przewagę? UOKiK weźmie pod lupę sytuację w branży rolno-spożywczej. Zdaniem Michała Kołodziejczaka, lidera AgroUnii, takie kontrole są konieczne, ale nie należy spodziewać się nadzwyczajnych rezultatów działań UOKiK dopóki nie zostaną wprowadzone wysokie kary za łamanie przepisów. 

UOKiK zamierza sprawdzić, czy największe podmioty z sektora rolno-spożywczego płacą na czas rolnikom, dostawcom i innym kontrahentom. Zbada również, czy polityki handlowe i cenowe nie zmieniły się w okresie epidemii na niekorzyść mniejszych kontrahentów, w tym rolników.

- Zweryfikujemy w tym zakresie praktyki największych graczy rynkowych tak, aby zadbać o uczciwe relacje handlowe pomiędzy nimi - wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny. I przypomina, że maksymalny czas na zapłatę nie powinien być dłuższy niż 60 dni od dostawy towaru lub doręczenia faktury, chyba że w umowie przewidziano krótszy termin.

Chróstny poprosił o wyjaśnienia około stu przedsiębiorców. Są to sieci handlowe oraz najwięksi producenci w branżach mięsnej, mleczarskiej, przetwórstwa owoców, warzyw, zbóż i roślin oleistych.

Rezultaty tej weryfikacji powinniśmy poznać niebawem.

Kołodziejczak: powinny być drastyczne kary

Michał Kołodziejczak z AgroUnii przyznaje w rozmowie z nami, że takie kontrole sieci handlowych i przetwórni są konieczne. Ale nie spodziewa się nadzwyczajnych rezultatów działań UOKiK, bo póki co kary za wykorzystywanie przewagi kontraktowej nie są duże.

- Dziwię się, że UOKiK nie podejmował takich działań wcześniej. Dopiero po naszych protestach i rozmowach coś zaczęło się dziać w tym temacie. Uważam, że kary powinny być drastyczne, bo przewaga sieci handlowych i przetwórni nad rolnikiem jest bardzo duża – przyznaje Kołodziejczak.

I podaje kilka przykładów, gdzie firmy wykorzystują obecną sytuację i działają na niekorzyść rolników, oferując im niskie ceny skupu lub nie płacąc.

- Teraz w czasach epidemii koronawirusa i pogłębiającej się suszy bardzo cierpią producenci bydła. Mam sporo sygnałów od nich, że ubojnie i pośrednicy, wiedząc, że hodowcy mają problem z wykarmieniem zwierząt, skupują je po zaniżonych cenach. Jako kolejny przykład mogę podać jeden z dużych zakładów mięsnych, który od tygodni zalega rolnikom z pieniędzmi. Zgłosiło się do mnie już kilku hodowców poszkodowanych przez tę firmę – mówi Kołodziejczak.

r e k l a m a

Poszkodowani przez duże sieci handlowe czują się również producenci ziemniaka. Markety ściągają z zagranicy do Polski tańszy i gorszej jakości ziemniak.

- Finał jest taki, że polscy rolnicy nie mają gdzie sprzedać swoich płodów. Na przykład wczoraj dostałem smsa z informacją o ofercie kupna belgijskiego ziemniaka po 45 gr za kg. – wyjaśnia Kołodziejczak i na dowód przesyła nam screena oferty z telefonu (zdjęcie powyżej).

ksz, fot. główne pixabay.com

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Biedronka: od jesieni w sklepach tylko polskie ziemniaki i jabłka

Wygląda na to, że w sieci sklepów Biedronka nie znajdziemy już niemieckich ziemniaków czy holenderskich jabłek. Jak dowiedziały się wiadomoscihandlowe.pl od jesieni sieć będzie się chwalić efektami projektu, dzięki któremu we współpracy z polskimi dostawcami przez cały rok w Biedronkach dostępne będą wyłącznie polskie ziemniaki i jabłka.

czytaj więcej

Wraca pomysł utworzenia funduszu klęskowego

Związek Sadowników RP znów apeluje o utworzenie funduszu klęskowego dla sadowników.

czytaj więcej

Rynek wschodni: Sprzedaż ziemniaków w Ukrainie wzrosła o 150%

Platforma EastFruit Trade przeanalizowała oferty uczestników rynku wschodniego, w których brało udział 14 krajów (nie tylko kraje wschodu). Odnotowano zwiększoną podaż na buraki oraz ziemniaki w Ukrainie, kto jest liderem sprzedaży? Jak kształtują się ceny?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)