Ceny warzyw - analiza dr. Pawła Kracińskiego z IERiGŻ
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny warzyw - analiza dr. Pawła Kracińskiego z IERiGŻ

08.02.2021autor: Kamila Szałaj

Na początku stycznia do Polski zawitała zima. Spadł śnieg i nastały mrozy. Na internetowych profilach ludzi związanych z rolnictwem pojawiły się zdjęcia i relacje z tego wyjątkowego wydarzenia. To nie prześmiewcze – zima, taka prawdziwa, z mrozem i śniegiem, jaką znają rolnicy z PESELAMI zaczynającym się od cyfry 8 i mniejszych, staje się rzadkością. Ma to ogromny wpływ na produkcję warzyw i roślin rolniczych.

Nie zmienimy tego tak łatwo, jak zmienialiśmy przez wieki klimat przez emisję gazów cieplarnianych. W naszej strefie klimatycznej zmiany objawiają się przez zanikanie pór roku, gwałtowne zjawiska (burze, nawałnice, przymrozki w okresie wegetacji itd.) oraz susze i podtopienia. Katalog skutków jest szeroki, więc zapobieganie im nie jest proste. Trzeba się z nimi mierzyć, tak jak z wieloma innymi wyzwaniami.

Cebula

Cebula nadal tania. Za warzywa przeznaczane na rynek warzyw świeżych, w zależności od jakości, kalibru i sposobu przygotowania można było otrzymać najczęściej od 0,70 do 1,00 zł/kg. Cebula obrana na biało, w zależności od odbiorcy, wyceniana była w styczniu na 0,60–0,80 zł/kg. Warzywa do obierania sprzedawane były od 0,15 zł/kg, w zależności od jakości. Wiosna powinna przynieść wzrosty cen, tylko wygląda na to, że warzyw dobrej jakości będzie mało na rynku.

Kapusty

Na rynku kapustnych sytuacja w obecnym sezonie jest zróżnicowana. Ceny kapusty białej zaliczyć można do niskich – główki są o 40–50% tańsze w porównaniu z ubiegłorocznymi stawkami. Za kapustę białą przeznaczaną na rynek warzyw świeżych oferowano najczęściej 0,35–0,55 zł/kg – choć w dostawach do sieci handlowych zdarzały się wyższe stawki. Ceny kapusty białej sprzedawanej do przetwórstwa, która spełniała wymagania odbiorców, wynosiły 0,20–0,25 zł/kg. Droższa była kapusta czerwona, bo jej główki wyceniano na 0,50–0,90 zł/kg – ale i tak średnie stawki oferowane za to warzywo były przeciętnie 25% niższe w porównaniu z rokiem poprzednim.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypadki rolnicze

Wrocław: dzik-terrorysta wpadł do domu i pokiereszował kobietę

Chwile grozy przeżyła jedna z mieszkanek Wrocławia. Na teren jej posesji wpadł dzik. Najpierw sforsował furtkę, potem drzwi tarasowe, a na koniec wtargnął do domu i ranił mieszkającą w nim kobietę. Jak do doszło do tego zdarzenia?

czytaj więcej

Bronisze: bardzo słaby handel jabłkami

Handel jabłkami na Rynku w Broniszach jest mocno ograniczony. Wczoraj w sektorze jabłkowym alejki świeciły pustkami. - Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek wcześniej było aż tak mało kupujących - żalił nam się jeden ze sprzedawców. Winna jest nie tylko pogoda, ale i pandemia, która zamknęła branżę HoReCa. Zobacz w filmie pod artykułem, co mówili sadownicy i ekspert Rynku w Broniszach!

czytaj więcej

Bronisze: wyjątkowo dużo ogórków z Rosji, Białorusi i Ukrainy

Na Rynku w Broniszach wyjątkowo mocno wzrosła podaż ogórków z Rosji, Białorusi i Ukrainy. Wyższe niż zazwyczaj są także dostawy truskawek z Grecji. Obejrzyj film pod artykułem, by dowiedzieć się, jak obecnie wygląda sprzedaż na Rynku w Broniszach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)