Agrounia odpowiada Biedronce: psujecie rynek!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Agrounia odpowiada Biedronce: psujecie rynek!

26.05.2020autor: Kamila Szałaj

Biedronka od jesieni zamierza wprowadzić do swoich sklepów wyłącznie polskie ziemniaki i jabłka. Dobra wiadomość dla polskich rolników? Jak się okazuje – niekoniecznie. Michał Kołodziejczak, lider Agrounii twierdzi, że nowa polityka sieci świadczy o „oligarchicznym” stylu prowadzenia biznesu, a firmy, które będą dostawcami dla Biedronki najpierw dostały dofinansowanie z Ministerstwa Rolnictwa, a teraz - posiadając licencje na nowe odmiany warzyw - zaburzają wolną konkurencję na rynku, wprowadzają patologię i dyskryminują gospodarstwa rolnicze.

Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.plMichał Kołodziejczak, lider Agrounii ocenia, że zmiany, które planuje siec Biedronka to ogromny sukces jego organizacji, jednak połowiczny. Na zmianach zyskają bowiem najbardziej dostawcy, którzy uzyskali licencje na nowe odmiany ziemniaków. A ci byli dotowani przez Ministerstwo Rolnictwa oraz mogą teraz dyktować warunki plantatorom ziemniaków, którzy aby współpracować z siecią, muszą kupować od nich sadzonki po cenach, które narzucają.
- To przede wszystkim sukces tych dostawców. 2 lata temu rozmawiałem z właścicielem jednego z największych dostawców do Biedronki. Wtedy byli w trakcie odradzania starych odmian ziemniaków. Właściciele tych odradzanych odmian ziemniaków dostali dofinansowanie z ministerstwa na pracę nad przywróceniem starych, polskich odmian. Licencje na ten materiał sadzeniakowy mają wybrane podmioty. To styl „oligarchiczny” prowadzenia biznesu, bo kilka podmiotów dyktuje warunki rolnikom, którzy chcieliby te ziemniaki uprawiać - mówi Kołodziejczak portalowi wiadomoscihandlowe.pl.
Agrounia nie ma wątpliwości, że nowa polityka Biedronki odbije się rykoszetem na rolnikach, którzy nie będą mieli szansy sprzedawać swoich produktów bezpośrednio do sieci handlowych. To o tyle ważne, że Biedronka ogłosiła ostatnio, że zacieśnia współpracę z małymi, regionalnymi producentami warzyw i owoców. Jednak Agrounia obawia się, że nowa polityka Biedronki będzie miała odwrotne skutki i przyczyni się do utrwalania patologicznych relacji w biznesie.
- To kiepska informacja dla rolników, bo największe podmioty będą wykorzystywać przewagę rynkową i wyłączność na licencję. Posiadają je wybrane osoby bardzo dobrze dogadujące się z ministerstwem rolnictwa. Wybrany producent ma licencję na rozmnażanie materiału sadzeniakowego, co zaburza konkurencję. Minister nie po raz pierwszy pokazuje, że dużo łatwiej dogaduje się z biznesem niż małymi gospodarstwami.
Biedronka pochwaliła się, że we współpracy z polskimi producentami planuje od jesieni wprowadzić do sprzedaży wyłącznie polskie ziemniaki z wyselekcjonowanych odmian. Podobnie stanie się z ofertą jabłek – poprzez lepsze zarządzanie magazynowaniem owoców w Biedronkach przez cały rok dostępne będą polskie jabłka.
Sieć sprzedaje miliony kilogramów warzyw rocznie, dlatego przedstawiciele Agrounii przyglądają się temu, skąd pochodzą te produkty. Co ważne – w przeszłości zdarzały się sytuacje, kiedy warzywa i owoce sprzedawane jako polskie pochodziły z zagranicznych źródeł. Uwagę na nieprawidłowości w tym zakresie w Biedronce zwracał m.in. UOKiK.

r e k l a m a
Źródło: www.wiadomoscihandlowe.pl, fot. Facebook/AgroUnia
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prosto z pola do 50 km. Carrefour uruchamia stoiska z lokalnymi produktami od rolników

Podczas, gdy w Brukseli trwają negocjacje dot. nowej Wspólnej Polityki Rolnej, której elementem jest strategia „Od pola do stołu”, pomysł na promowanie żywności produkowanej przez lokalnych rolników podchwyciła sieć Carrefour. W sklepach tej marki pojawiły się stoiska z produktami od rolników w promieniu 50 km od każdego ze sklepów.

czytaj więcej

Rząd chce utworzyć państwową sieć sklepów spożywczych

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie wyklucza utworzenia sieci sklepów warzywnych kontrolowanych przez państwo. Wiceminister Artur Soboń zapytany przez Money.pl o to, czy Polski Holding Spożywczy będzie się zajmował nie tylko produkcją żywności, ale również jej sprzedażą, odpowiedział, że nie wyklucza takiej możliwości.

czytaj więcej

Kto ma przewagę w tuczu kontraktowym? Opinie rolnika i Agrifirm

Na początku maja Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta poinformował, że wszczął postępowanie wobec firm, które zawierają z rolnikami umowy na prowadzenie tuczu świń w systemie nakładczym. Wymienione zostały spółki Agrifirm i Agri Plus, które według UOKiK „mogą w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec hodowców trzody chlewnej”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)