ZSRP: Jak legalnie zatrudnić pracownika z zagranicy w dobie pandemii koronawirusa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ZSRP: Jak legalnie zatrudnić pracownika z zagranicy w dobie pandemii koronawirusa?

06.04.2020

Stan pandemii koronowirusa wymusza wprowadzanie różnego rodzaju restrykcji, m.in. zamknięcie granic. Związek Sadowników RP radzi jak przedłużyć pobyt pracowników zagranicznych na terytorium Polski.

W związku z wprowadzeniem stanu pandemii koronawirusa na świecie Unia Europejska podjęła decyzję o zamknięciu granic. Obecnie wjazd jak i wyjazd z Polski jest praktycznie niemożliwy, także dla obywateli Ukrainy, którzy podejmują prace w Polsce.

W czasie trwania epidemii koronawirusa obcokrajowcy mogą legalnie przebywać w Polsce pomimo zakończenia się okresu legalnego pobytu w Polsce. Możliwość ta jest jednak obarczona warunkiem:
- Jeżeli ważność dokumentu pobytowego w Polsce kończy się po terminie 14 marca 2020 roku, obcokrajowiec może pozostać w Polsce i legalnie pracować do 30. dnia po ustaniu stanu epidemii w Polsce. 

Jednakże w tym czasie należy złożyć do właściwego Wojewody wniosek o pobyt czasowy. Do czasu rozpatrzenia wniosku można legalnie przebywać i pracować w Polsce.

Co musi wiedzieć pracodawca

r e k l a m a
1. Przedłużenie zezwolenie na pracę w Polsce po ustaniu epidemii, będzie wymagało złożenia wszystkich potrzebnych dokumentów legalizujących wcześniejszy (obecny) pobyt i pracę, takich jak:

  • zezwolenie na pracę sezonową lub przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową,- oświadczenie o powierzeniu pracy osobie z zagranicy,
  • ubezpieczenie w ZUS lub KRUS, 
  • umowa o pracę, zlecenie, lub umowa o pomocy przy zbiorach, 
  • zameldowanie pracownika.
2. Za nielegalny pobyt i zatrudnienie grożą wysokie kary, zarówno dla pracodawcy jak i pracownika (obcokrajowiec przy przekraczaniu nielegalnie granicy zostanie deportowany na okres od 6 miesięcy nawet do 5 lat).

3. Jeżeli legalny pobyt pracownika z zagranicy skończył się przed 14 marca 2020 r. (wtedy w Polsce wprowadzono stan epidemii), jego pobyt w Polsce jest obecnie nielegalny.

Źródło: Związek sadowników RP
Fot. pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

MRiRW: Ułatwienia dla rolników posiadających pola po dwóch stronach granicy

Rolnicy, posiadający pola po dwóch stronach granicy będą mogli ją przekraczać bez obowiązku kwarantanny. MRiRW wprowadza ułatwienia.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)