Zdalne zarządzanie suszą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zdalne zarządzanie suszą

07.05.2022autor: Patrycja Bernat

Rośliny same nie powiedzą, kiedy potrzebują wody. To osoby odpowiedzialne za utrzymanie plantacji powinny ciągle monitorować i lustrować uprawy w celu minimalizowania, chociażby szkód powodowanych suszą.

Wizualne oznaki roślin, które są spragnione wody takie jak kurczenie się i brązowienie liści, utrata turgoru pojawiają się, gdy brak wody jest już zaawansowany. Co zrobić, aby wcześniej reagować?

Zdalne zarządzanie suszą

Kurczenie się liści czy zmiana ich barwy na brązowy kolor, zmniejszenie turgoru czy wreszcie obsychanie to już objawy, które pojawiają się po znacznej utracie wody. Co zrobić, aby wcześniej wykryć zwiększone zapotrzebowanie na wodę?

Naukowcy opisani w ACS Applied Materials & Interfaces stworzyli czujnik dla liści roślin. Jest to bezprzewodowy system służący do przesyłania danych bezpośrednio na aplikacje zainstalowaną w smartfonie. Umożliwia ona zdalne zarządzanie stresem związanym z suszą, która w ostatnich latach, staje się coraz poważniejszym i dość częstym problemem.

Czujniki umieszczone na roślinach mogłyby w znacznym stopniu pomóc rolnikom, ogrodnikom w zdalnym monitorowaniu stanu rośliny, między innymi zawartości i poziomu wody w komórkach liściowych roślin, czyli kluczowego wskaźnika metabolizmu.

Pierwszym krokiem było opracowanie metalowych elektrod, jednak te się nie sprawdziły. Nie utrzymywały się w jednym miejscu, co zmniejszało dokładność przesyłanych danych. Renato Lima i jego współpracownicy chcieli opracować taką elektrodę, która służyłaby do długotrwałego monitorowania stresu wodnego.

W tym celu stworzono dwa rodzaje elektrod. Jedna z nich powstała z niklu, druga zaś z częściowo spalonego papieru pokrytego woskową warstwą. Pierwsze badania wykonano na liściach soi. Elektrody umieszczono i przymocowano za pomocą przeźroczystej taśmy klejącej. W drodze badań stwierdzono, że elektrody z niklu działały lepiej, generowały też większe sygnały w miarę utraty wody przez roślinę. Lepiej przywierały do powierzchni, nie odpadając przy mocniejszym wietrze.

Urządzenie przymocowane do rośliny niklowymi elektrodami przesyłało dane do aplikacji zainstalowanej w smartfonie oraz na stronę internetową. Tam dane przeliczane były na procent utraconej wody. Utrata wody przez roślinę bezpośrednio wpływa też na jej podatność na uszkodzenia przez szkodniki czy inne patogeny. Badania wykonano w warunkach kontrolowanych w zamkniętych pomieszczeniach typu tunel, szklarnia. Teraz naukowcy planują przenieść te technologie na uprawy zewnętrzne.


opr. Bernat Patrycja
Źródło: sciencedaily
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Spadek produkcji winogron. Wszystkiemu winna susza

146,9 tys. ton to wysokość produkcji, którą powinno osiągnąć São Paulo. W odniesieniu do roku 2021 oznacza obniżkę o 0,3%.

czytaj więcej

Susza już uderza w rolników! Czy będzie jeszcze gorzej? Co z pomocą suszową?

Prawie w całej Polsce mamy do czynienia z suszą. Rolnicy martwią się o swoje plony, zwłaszcza że deszczu nie było już od ponad pięciu tygodni. Jakie są dalsze prognozy rozwoju suszy? Czy rząd ma odłożone pieniądze na ewentualną wypłatę suszowego?

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)