Wybierz groch
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wybierz groch

18.04.2020

Groch łuskowy to odmiana botaniczna grochu siewnego. Strąki mają wewnętrzną wyściółkę pergaminową i po dojrzeniu pękają. Do spożycia przeznacza się wyłącznie suche i zielone nasiona (w przeciwieństwie do grochu cukrowego, gdzie można spożyć całe strąki wraz z nasionami).

Nasiona mogą być gładkie lub pomarszczone, zależnie od odmiany. Jest to cecha związana z intensywnością przemiany cukrów prostych w skrobię. Nasiona pomarszczone mają przewagę cukrów, są słodsze, smaczniejsze i wolniej przejrzewają w porównaniu z odmianami o nasionach gładkich. Od niedawna niektóre firmy nasienne, np. Seminis mają w ofercie odmiany z cechą podwójnie marszczonych nasion, tzn. ekstrasłodkie. Spowolniona jest w nich przemiana cukrów w skrobię, co przekłada się na słodszy smak i najwyższą jakość finalnego produktu. Są lepszym surowcem do mrożenia. 

STOPIEŃ DOJRZAŁOŚCI 

Dla przetwórstwa ważne są takie cechy nasion, jak twardość, jędrność. Określa się ją tenderometrem w jednostkach JT. Do mrożenia najlepsze są zielone nasiona o twardości 95–135, a na konserwy 135–180 JT. Wskaźnikiem dojrzałości technologicznej zielonych nasion może być zawartość suchej masy 19–22% oraz stosunek cukrów do skrobi, który powinien wynosić 2 : 1. Laboratoryjne oznaczenie zawartości części stałych nierozpuszczalnych w alkoholu AIS (alcohol insoluble solids) jest obiektywnym wskaźnikiem dojrzałości. W praktyce odpowiednia faza dojrzałości grochu jest trudna do uchwycenia i wymaga dużego doświadczenia.

Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika WIOM Warzywa i owoce miękkie. Sprawdź nasza ofertę!



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowości w Krajowym rejestrze (KR)

Tradycyjnie z początkiem każdego roku Krajowy rejestr odmian bogaci się w nowości w zakresie gatunków rolniczych, warzywnych i sadowniczych. Posiedzenie Komisji do spraw Rejestracji Odmian Roślin Uprawnych, które miało miejsce na początku marca br., zaowocowało rejestracją 40 nowych odmian warzyw oraz 27 odmian roślin sadowniczych.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)