Wsparcie dla rolników po huraganach. Kto może liczyć na dotacje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wsparcie dla rolników po huraganach. Kto może liczyć na dotacje?

01.03.2022autor: Patrycja Bernat Zuzanna Ćwiklińska

W ostatnim czasie nad Polską przetoczyły się niszczycielskie wichury. Uszkodziły między innymi budynki gospodarskie, tunele foliowe i połamały drzewa w sadach. Czy poszkodowani rolnicy mogą liczyć na dotację? Ministerstwo Rolnictwa przypomina: nabór wniosków trwa cały rok. 

Wichury i nadmierne opady deszczu, połączone z burzami, dotąd najczęściej występowały latem. W ostatnim czasie pojawiają się jednak coraz częściej i w różnych porach roku, czego przykładem było załamanie pogody z ubiegłego tygodnia. Ministerstwo Rolnictwa przypomina jednak, że nabór wniosków o wsparcie inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej, który został zniszczony w wyniku klęsk żywiołowych, odbywa się w trybie ciągłym. Oznacza to, że aplikować o pomoc można właściwie w dowolnym momencie roku. Oficjalnie tura wnioskowania ruszyła 3 stycznia i potrwa do 30 grudnia 2022.

Kto może się starać o pomoc i na co można ją uzyskać?

Wsparcie inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej finansowane jest z budżetu PROW 2014-2020. Starać się o nie mogą rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, takich jak:

  • powódź;
  • deszcz nawalny;
  • suszę;
  • przymrozki wiosenne;
  • ujemne skutki przezimowania;
  • obsunięcie się ziemi;
  • lawinę;
  • grad;
  • huragan;
  • uderzenie pioruna.

O wsparcie można wystąpić, gdy straty w gospodarstwie miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek lub w co najmniej jednym z 2 poprzednich lat i wyniosły przynajmniej 30% średniorocznej produkcji rolnej z trzech ostatnich lat. 
Straty muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Zaliczają się do nich m.in. koszty: 

  • remontu budynków wykorzystywanych do produkcji rolnej oraz magazynowania, ale tylko takich, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu;
  • zakupu nowych maszyn, urządzeń, tuneli foliowych; 
  • odtworzenia sadów czy plantacji krzewów owocowych. 

r e k l a m a

Jakie kwoty można otrzymać? 

Maksymalne dofinansowanie, jakie można otrzymać z tego programu w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, to 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwoNie może ona jednak przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację danej inwestycji. 
Kwota jest szacowana indywidualnie na podstawie wartości szkód poniesionych w gospodarstwie. Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wysokość pomocy zostanie pomniejszona o kwotę odszkodowania, przewidzianego w ubezpieczeniu.

Wnioski należy składać w biurach powiatowych lub oddziałach regionalnych ARiMR. Będą realizowane według kolejności wpłynięcia do ARiMR wraz z kompletem wymaganych załączników. 
Od początku roku do ARiMR wpłynęło 14 wniosków, obejmujących kwotę nieco ponad 1 mln zł. Najwięcej, bo aż połowę wniosków złożyli rolnicy z woj. łódzkiego.

opr. Bernat Patrycja na bazie gov.pl i Zuzanna Ćwiklińska TPR
fot: Pan Zbigniew z Trzemeszna 

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nawadnianie w gospodarstwie – rusza nabór wniosków

Od 29 marca do 27 maja 2022 r. będzie można złożyć wniosek i przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „ Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”.

czytaj więcej

Rusza nabór wniosków na modernizacje w obszarze nawadniania!

Z końcem marca, a dokładnie od 29 marca do 27 maja 2022 r. można będzie złożyć wniosek w ramach poddziałania " Wsparcie inwestycji gospodarstw rolnych" w tym również na nawadnianie.  

czytaj więcej

„Premia dla młodych rolników” - rusza nabór, można dostać aż 150 tys. złotych

Nabór wniosków na „Premię dla młodego rolnika” właśnie rusza. Jest to działanie finansowane z PROW, które cieszy się ogromną popularnością wśród młodego pokolenia rolników.  Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać aż 150 tys. złotych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)