Woda z recyklingu w produkcji warzyw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Woda z recyklingu w produkcji warzyw

01.04.2022autor: Patrycja Bernat

Rozwiązanie opracowane w ramach projektu badawczego „HypoWave+”. Woda z recyklingu wykorzystana w praktyce.

Regionalne niedobory wody wciąż się nasilają, a produkcja rolna mocno uzależniona jest od jej dostępności. Uniwersytet Techniczny w Brunszwiku, Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych finansuje wdrożenie alternatywnej formy uprawy, w której wykorzystana jest woda z recyklingu na skalę przemysłową. Projekt HypoWave+.

Oszczędzające wodę metody uprawy. To możliwe?

W poprzednim projekcie w Dolnej Saksonii została przetestowana uprawa hydroponiczna, w której rośliny znajdują się w pojemnikach bez gleby, a składniki odżywcze dostarczane są w pożywce z wykorzystaniem wody z recyklingu.
- Teraz chodzi o przeniesienie tego doświadczenia do produkcji na dużą skalę oraz zapewnienie wsparcia naukowego – mówi kierownik projektu Thomas Dockhorn z TU Braunschweig.
Główny nacisk kładziony jest na naukowe wsparcie wdrożenia w miejscowości Weißenberge koło Gifhorn. Hydroponiczna produkcja warzyw w tym rejonie zaopatrywana jest w wodę, która jest pozyskiwana w sposób przyjazny dla środowiska. Z recyklingu. Aktualnie nacisk w badaniach kładziony jest na nowatorski biofiltr z węglem aktywnym. Aby umożliwić nawożenie oparte na potrzebach odżywczych roślin, wdrażane jest również rozwiązanie, które wykorzystuje składniki odżywcze obecne w wodzie. Sama koordynacja między uzdatnianiem wody a produkcją roślinną odbywa się za pośrednictwem jednostki technicznej, która jest oparta bazie czujników i sztucznych sieciach neuronowych.

Produkcja żywności, a zmiany klimatu

Naukowcy i rolnicy z Dolnej Saksonii planują produkcję do 700 ton pomidorów i papryki w uprawie pod szkłem na 1 ha. Warzywa mają następnie trafić do regionalnych sklepów.
- W trakcie wsparcia naukowego HypoWave+ koncentrujemy się na kwestiach zarządzania jakością i uproszczeniem procesu- mówi koordynatorka projektu Martina Winker z ISOE – Instytutu Badań Społeczno – Ekologicznych we Frankfurcie.

Zmiany klimatyczne postępują w znaczący sposób, a uprawa warzyw w szklarniach oszczędzających wodę może być realną opcją dla rolników.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: topagrar.com
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krowy na łące stały po brzuch w wodzie, rolnicy stracili większość pasz, ale odszkodowanie nie dostali

Na początku lipca ubiegłego roku nad wsią Piotrkówek w gminie Słubice (powiat płocki) przeszła intensywna ulewa. Wcześniej plantacje kukurydzy na kiszonkę, zboża oraz trwałe użytki zielone zostały uszkodzone przez grad. Żywioły te okazały się stosunkowo niegroźne w porównaniu ze stratami, jakie spowodował niedrożny kanał. Trwałe użytki zielone naszego Czytelnika przez dwa miesiące znajdowały się pod wodą. Zbiór zbóż zakończony został dopiero 11 września.

czytaj więcej

Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych 2022. Jak dostać pomoc na nawadnianie i produkcję prosiąt?

Od 29 marca do 27 maja br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze „Rozwój produkcji prosiąt” oraz „Nawadnianie w gospodarstwie”. Przypominamy, iż limit na nawadnianie nie łączy się z innymi obszarami pomocy.

czytaj więcej

Nawadnianie w gospodarstwie – rusza nabór wniosków

Od 29 marca do 27 maja 2022 r. będzie można złożyć wniosek i przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „ Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)