Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o wsparcie dla producentów warzyw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o wsparcie dla producentów warzyw

13.04.2022autor: Patrycja Bernat

Do tej pory producenci warzyw radzili sobie z cenami energii, paliwa czy też innych środków produkcji. Niestety sytuacja na rynkach rolnych staje się coraz trudniejsza.

Sytuacja na rynkach rolnych staje się coraz cięższa. Każdy segment rynkowy począwszy od producentów, zaczyna mieć coraz większe trudności, które zaczynają dotykać również produkcje warzyw.

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje

Aktualny skok wzrostu kosztów produkcji, jakie ponoszą gospodarstwa w zależności od jego kierunku, wzrasta nawet do 50%, w przypadku warzyw ciepłolubnych sięga nawet 80%. Uprawy szklarniowe są najbardziej narażone na wzrost kosztów, ogrzanie i doświetlenie to ograne pokłady energii. W roku 2021 cena miału, służącego do ogrzewania tuneli i szklarni wzrosła ponad trzykrotnie. Z 400 zł/t do nawet 1500 zł/t. Cena to jedno, a dostępność to drugie. Producenci na razie radzą sobie, korzystając z zapasów z ubiegłorocznych zakupów.

Siła robocza, sieci detaliczne i presja cenowa na rolników

Produkcja warzyw i owoców jest zajęciem niezwykle pracochłonnym, a dostępność siły roboczej również z roku na rok maleje. Małe, niezależne sklepiki i warzywniaki, zastępowane są przez sieci detaliczne, które narzucają swoje ceny rolnikom. Te wszystkie czynniki doprowadzą nie tyle do ograniczenia produkcji ile do zastąpienia krajowych produktów tymi importowanymi.

r e k l a m a

Polska – czołowy producent warzyw

Jak podaje Wielkopolska Izba rolnicza, Polska jest czołowym unijnym producentem warzyw, zajmując miejsce zaraz po Hiszpanii i Włoszech. Polskie produkty od zawsze cieszyły się uznaniem konsumentów polskich, jak i zagranicznych.

Wielkopolska Izba rolnicza zwróciła się do Henryka Kowalczyka, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z apelem o wsparcie dla producentów warzyw ciepłolubnych. Swoją prośbę argumentuje znacznym wzrostem kosztów produkcji, który nie przełoży się na ceny i wartość warzyw i owoców, a w dalszej kolejności może doprowadzić do problemów finansowych i zamknięcia zarówno małych, jak i dużych gospodarstw.



opr. Bernat Patrycja
Źródło: WIR
Fot: envatoelemenst

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ostatni tydzień na złożenie wniosku na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”

Do dnia 17 czerwca 2022 r. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można ubiegać się o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

czytaj więcej

Niedługo mija termin składania wniosków na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”

Wniosek o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” wraz z planem biznesowym należy złożyć do dnia 17 czerwca 2022 r.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)