Utrzymaj potencjał plonowania przy mniejszej dostępności azotu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Utrzymaj potencjał plonowania przy mniejszej dostępności azotu

17.03.2022autor: Henryk Czerwiński

Niebieska rewolucja – azot prosto z powietrza. To temat konferencji firmy Chemirol zorganizowanej 3 marca w Ciechocinku. Innowacyjna technologia, odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku. 

3 marca w Ciechocinku firma Chemirol zorganizowała konferencję prasową, pt. „Niebieska rewolucja – azot prosto z powietrza”. Celem spotkania było omówienie innowacyjnej technologii dostarczania azotu z powietrza oraz przedstawienie i prezentacja produktu BlueN®. Jak podają przedstawiciele firmy, preparat ten jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku nawozowym oraz regulacje prawne zmierzające w kierunku wprowadzenia Zielonego Ładu.

Zwiększyć potencjał plonowania

Zagadnienia związane z wykorzystaniem azotu są w obecnej sytuacji szczególnie istotne. Rolnicy poszukują alternatywnych rozwiązań, które z jednej strony będą wspierać rozwój roślin uprawnych, a z drugiej pozwolą utrzymać potencjał plonowania przy mniejszej dostępności azotu w glebie lub zwiększyć plon przy pełnej dostępności azotu mineralnego.
O tym jak działa produkt BlueN informował dr inż. Marek Reich. Podkreślił, że preparat jest innowacją na polskim rynku rolniczym i odpowiedzią na współczesne problemy rolnictwa.

r e k l a m a
Na czym polega wyjątkowość tego produktu? BlueN® dzięki unikatowym bakteriom Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T, w odróżnieniu od innych bakterii azotowych, asymiluje azot przez liście. Bakterie wnikają do rośliny przez aparaty szparkowe i szybko kolonizują części nadziemne, przemieszczając się wraz z metabolitami fotosyntezy. Źródłem energii do rozwoju bakterii jest metanol, który rośliny wydzielają podczas intensywnego wzrostu. Asymilacja azotu z powietrza odbywa się głównie w liściach przy użyciu kompleksu enzymatycznego nitrogenazy. W ten sposób bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T dostarczają azot amonowy, który jest wykorzystywany przez roślinę do syntezy aminokwasów. Produkcja azotu amonowego przez Methylobacterium zachodzi przez cały okres wzrostu rośliny, niezależnie od ilości azotu dostępnego w glebie – mówił dr Reich.

Uprawy sadownicze

Produkt BlueN® pozwala na utrzymanie potencjału plonowania przy mniejszej dostępności azotu w glebie lub zwiększenie plonu przy pełnej dostępności azotu mineralnego. Produkt został zarejestrowany także w uprawach sadowniczych:

  • jabłoń;
  • grusza;
  • truskawka;
  • wiśnia;
  • czereśnia;
  • śliwa;
  • brzoskwinia;
  • morela;
  • orzechy;
  • winorośl.

Należy stosować go kiedy rośliny są w intensywnej fazie wzrostuprodukują wtedy metanol, który jest „paliwem” dla bakterii. Najlepsza temperatura podczas aplikacji to 10–25°C. W czasie gdy otwarte są aparaty szparkowe liści.

W uprawach sadowniczych produkt należy stosować w fazie od wzrostu i rozwoju pędów do początku kwitnienia, kiedy rozwinięte jest przynajmniej 50% powierzchni blaszki liściowej (w dawce 500 g/ha i ilości cieczy roboczej 500–2000 l). W przypadku jabłoni będzie to faza różowego pąka (gdyby warunki dla efektywnej aplikacji produktu nie były sprzyjające, opryskiwanie można wykonać po kwitnieniu), w przypadku wiśni i śliwy japońskiej – będzie to okres po kwitnieniu, a w przypadku czereśni – okres kwitnienia.

Henryk Czerwiński

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Publikacja specjalna

Wyzwania Zielonego Ładu. Firma Chemirol ma rozwiązanie

Na wyzwania w ochronie roślin, w związku z wprowadzaną przez Unię Europejską strategią, muszą przygotować się wszyscy rolnicy, w tym także producenci owoców i warzyw. Na pytania, jak tego dokonać w praktyce i jakie są rozwiązania dla praktyki, odpowiadają firmy, wprowadzając nowe rozwiązania. 

czytaj więcej

"To jest bandyctwo, co wyprawiają zakłady przetwórcze". Trwa protest sadowników

Na Mazowszu trwa protest sadowników. Gdzie strajkują? Jakie są ich postulaty? 

czytaj więcej

Premier proponuje zwiększenie budżetu WPR o 10 proc. Komisarz Wojciechowski "na tak"

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o zwiększenie wydatków na Wspólną Politykę Rolną o 10 proc. Przesłał w tej sprawie list do wszystkich przywódców UE i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Propozycję skomentował komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)