Sektor przetwórstwa owoców i warzyw jest mocno zadłużony
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sektor przetwórstwa owoców i warzyw jest mocno zadłużony

03.03.2020autor: Dorota Kolasińska

Przetwórstwo owocowo-warzywne znajduje się na drugim miejscu listy wśród sektorów branży rolno spożywczej najbardziej zadłużonych. Sprawę komentuje Barbara Groele, sekretarz generalna Krajowej Unii Producentów Soków.

Jak wynika z raportu „Przemysł spożywczy w Polsce: Co dwunasta firma ma problemy z wypłacalnością” opracowanego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor we współpracy z Polską Federacją Producentów Żywności najbardziej zadłużonym sektorem branży rolno-spożywczej jest przetwórstwo mięsne. Jednak na kolejnym miejscu, jeśli chodzi o udział w przeterminowanym zadłużeniu znajduje się przetwórstwo owocowo-warzywne (13,9%), dalej są producenci wyrobów piekarskich i mącznych (11,2%) oraz przemysł olejarski (8,6%). 

 - Stałym czynnikiem niepewności w branży spożywczej jest pogoda i przebieg wegetacji, który przekłada się na wielkość plonów oraz ceny produkcji rolno-spożywczej. Niemal co roku branża rolno-spożywcza, a zwłaszcza sadownicza i ogrodnicza, mierzy się z takimi zjawiskami jak niekorzystne warunki przezimowania roślin, wiosenne przymrozki w okresie kwitnienia, ulewne deszcze, grad, huragany oraz coraz bardziej dotkliwe susze. Zbiory niektórych owoców i warzyw w sezonie 2019 były znacznie niższe niż w 2018 r., co pociągnęło za sobą wzrost cen surowców. Przykładowo zbiory jabłek były niższe o 25%, zbiory owoców z krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych o 20%, produkcja warzyw gruntowych o 8%, np. W związku z tym wzrosły koszty produkcji przetworów owocowo-warzywnych, np. zagęszczonych soków, soków NFC (nie z koncentratów), a w efekcie również soków w opakowaniach jednostkowych, czyli butelkach i kartonach. Pomimo że negatywny wpływ pogody można częściowo ograniczyć poprzez różnego typu inwestycje np. nawodnienie, osłony i tunele, to zawsze należy się liczyć z ryzykiem nieprzewidzianych strat oraz obniżenia jakości i wielkości produkcji tych najbardziej wrażliwych upraw, jakimi są owoce i warzywa – komentuje Barbara Groele, sekretarz generalna Krajowej Unii Producentów Soków. 

Źródło: BIG Info Monitor

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego. Redaktor działów: top bydło i top agrar Polska Online,

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zatrzymać spiralę zadłużenia polskiego rolnictwa?

Obecne prawo dotyczące oddłużenia gospodarstw nie pomaga dobrze rolnikom pogrążonym w problemach finansowych. O tym jak należy oddłużać gospodarstwa rolne i jak zapobiegać egzegucjom komorniczym dyskutowano w redakcji Tygodnika Poradnika Rolniczego.

czytaj więcej

Nie tylko w warzywach i sadach

Firma Agrosimex to wieloletni gracz na rynku dystrybucyjnym środków do produkcji rolnej i ogrodniczej. Jej działalność do dziś już nie tylko sprzedaż, ale też usługi.

czytaj więcej

Czy koronawirus będzie miał wpływ na polskie rolnictwo?

Wpływ kronawirusa, który pojawił się w chińskim Wuhan i rozprzestrzenił na wiele innych krajów na świecie, na gospodarkę obserwujemy już od kilku tygodni. Dziś rano potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce u jednego z pacjentów szpitala w Zielonej Górze. Wirus jest już zatem w Polsce. Co to może oznaczać dla rodzimego rolnictwa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)