Prezydent zaapelował o wypłatę zaległego suszowego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prezydent zaapelował o wypłatę zaległego suszowego

23.04.2020autor: Kamila Szałaj

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do premiera i rządu o znalezienie środków na wypłatę odszkodowań za ubiegłoroczną suszę. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że w najbliższych dniach pieniądze będą przelewane na konta rolników.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji z ministrem rolnictwa, ministrem środowiska, ministrem klimatu i ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. 

Po spotkaniu zaapelował do premiera i rządu, by wypłacić zaległe odszkodowania suszowe 10 proc. rolników, którzy jeszcze nie otrzymali tego  wsparcia. 

- Z tego miejsca chcę bardzo zdecydowanie zaapelować do Pana Premiera i Rady Ministrów, by te środki po prostu się znalazły. Dlatego że załatwienie spraw zeszłorocznych wobec rozpoczynającego się teraz de facto nowego sezonu rolnego jest sprawą absolutnie podstawową. (…)Jest to w tej chwili bardzo pilna, fundamentalna sprawa. Powiem krótko: dla sprawnej polityki rolnej, którą bardzo chcemy w Polsce realizować, by polski rolnik mógł rzeczywiście zapewnić nam bezpieczeństwo żywnościowe, te wypłaty mają absolutnie fundamentalne znaczenie – powiedział prezydent.



Dodał, że szef resortu rolnictwa zapewnił go, że są techniczne możliwości wypłacenia tych środków „praktycznie natychmiast". Pozostaje tylko kwestia znalezienia odpowiednich funduszy.
r e k l a m a

Minister uruchamia przelewy


Kilkadziesiąt minut po spotkaniu z prezydentem, minister rolnictwa w rozmowie z PAP poinformował, że pieniądze za „suszowe” wpłyną na konta rolników w najbliższych daniach. Chodzi o wypłatę 280 mln zł dla 91 tys. rolników.


PSL domaga się pilnych działań 


O wypłatę odszkodowań za suszę zaapelował w Sejmie także lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jego  zdaniem w walce ze deficytem wody pomogłoby również uproszczenie procedur umożliwiających budowę małych zbiorników retencyjnych.

Dodał, że należy także wykorzystać dostępne środki z UE. 

– 10 mld niewykorzystanych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. UE pozwala na łatwiejsze wykorzystywanie środków z polityki spójności, z innych polityk. Również ze Wspólnej Polityki Rolnej. Trzeba te środki przeznaczyć w jak najszybszym czasie na pomoc na wypadek suszy, na suszę, która już dzisiaj funkcjonuje – powiedział prezes PSL.


📍Sejm
🙋🏻‍♂️#Kosiniak2020 pic.twitter.com/LPrTl2IDLG

— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) April 21, 2020


Apel o  oszczędzanie wody


Wczoraj prezydent Andrzej i Duda, a także minister rolnictwa zaapelowali o racjonalne gospodarowanie wodą.

– Proszę o racjonalną gospodarkę wodą, o to, by również i racjonalnie gospodarować tą wodą, którą chociażby podlewamy ogródki – podkreślił prezydent. Dodał, że musimy zacząć przywiązywać do tego wagę, bo wody nie jest u nas za wiele. 

Z kolei minister rolnictwa zwrócił uwagę, że na rozmiar skutków suszy ma wpływ postawa każdego z nas.

– Dziś nie ma warunków do tego, aby podlewać trawniki czy przydomowe ogródki. Dziś musimy zastanawiać się nad wykorzystaniem każdej kropli wody w sposób racjonalny – powiedział Ardanowski. 



Przypomniał rolnikom, że są środki na urządzenia nawadniające i zatrzymujące wodę w gospodarstwach. 

- Warto i należy z nich korzystać. Całkowicie suszy nie zapobiegniemy, ale możemy ograniczyć jej skutki – zaznaczył minister.


ksz, fot. Kancelaria Prezydenta

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gróbarczyk: przygotowaliśmy specustawę antysuszową

Resort gospodarki morskiej przygotował projekt specustawy, która ma przyśpieszyć inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą. Przeznaczono na to dodatkowo ponad 154 mln zł.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)