Plantacja babki lancetowatej. Chwast czy surowiec lekarski?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Plantacja babki lancetowatej. Chwast czy surowiec lekarski?

20.04.2022autor: Katarzyna Wójcik

Zachwaszcza uprawy wieloletnie, szerokorzędowe, łąki, pastwiska, sady, ale jest również znanym od wieków surowcem zielarskim – jej liście Plantago lanceolatae folium i ziele – Plantago lanceolatae herba.

Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.) jest byliną, należącą do zróżnicowanej i szeroko rozpowszechnionej rodziny babkowatych (Plantaginaceae Juss.). Obecnie roślina jest tak szeroko rozpowszechniona, że występuje w zasadzie w każdym regionie Ziemi, gdzie panują umiarkowane warunki klimatyczne. Jest spotykana na większości łąk, na polach uprawnych, na miedzach i przydrożach. Nazwę zawdzięcza lancetowatym, trzy- lub pięciokrotnie unerwionym liściom, wznoszącym się do wysokości około 50 –70 cm. Liście mają szerokość od 1 do 4 cm i są pokryte drobnymi włoskami.


fot. Siewka babki lancetowatej

Po zbożach lub roślinach bobowatych

Jako roślina ruderalna babka lancetowata występuje również na stanowiskach suchych, niezasobnych w wapń. Nie ma ona szczególnych wymagań co do stanowiska w uprawie. Jednak ze względu na bujny rozwój zwartej masy liściowej i optymalnie powtarzający się dwu- lub trzykrotnie w roku zbiór surowca, preferowane pod jej uprawę powinny być grunty zasobne, lekko kwaśne, wilgotne. Nie nadają się natomiast stanowiska zalewane, o glebach nieprzepuszczalnych, zwięzłych, ale również te okresowo przesychające. Ze względu na stosunkowo powolny rozwój roślin w początkowym stadium wegetacji, ważne jest odpowiednie umieszczenie uprawy babki w płodozmianie, po roślinach pozostawiających plantacje wolne od uciążliwych chwastów jedno- i dwuliściennych. Odpowiedni przedplon pod uprawę babki to rośliny zbożowe, utrzymane we właściwej czystości oraz bobowate. Babka jest dobrym przedplonem dla wielu roślin, pozostawiając stanowisko w dobrej strukturze, stosunkowo wolne od chwastów. Babka nie powinna być uprawiana na tym samym stanowisku częściej niż co 2–3 lata.

r e k l a m a

Roczna lub trzyletnia

Plantacje babki lancetowatej mogą być prowadzone w cyklu jednorocznym, dwuletnim lub trzyletnim. Nasiona w ilości od 6 do 10 kg/ha są wysiewane wczesną wiosną, bezpośrednio do gruntu na głębokość 1,5–2,0 cm. Odległość rzędów powinna wynosić 25–45 cm. Po wysiewie nasion zalecane jest lekkie przywałowanie plantacji. W zależności od rodzaju gleby i warunków pogodowych, pierwsze wschody pojawiają się po upływie 10–16 dni od siewu. Nawożenie jest zależne od rodzaju stanowiska oraz przedplonu. Uwzględniając zapotrzebowanie babki na składniki pokarmowe (w wartościach orientacyjnych) przyjmuje się dawkowanie na 1 ha: 80–100 kg N, 20–30 kg P2O5,  80–120 K2O oraz 5–10 kg MgO. Dawki nawozów azotowych powinny być podzielone – pierwsza na początku wegetacji i kolejne – po każdym zbiorze. Nawozy fosforowe oraz potasowe aplikuje się przed siewem nasion. Ze względu na ryzyko zanieczyszczeń mikrobiologicznych odradza się stosowanie nawozów organicznych, nie tylko we właściwej uprawie, ale również w bezpośrednim przedplonie. Ze względu na stosunkowo powolny wzrost roślin i niską konkurencyjność w stosunku do chwastów, utrzymanie plantacji w czystości w pierwszych tygodniach uprawy jest niezwykle ważne. W tym celu zalecane są zabiegi mechanicznego pielenia w międzyrzędziach, a w razie konieczności usuwanie chwastów w rzędach ręcznie.


fot. Nasiona babki lancetowatej

Zbiór i suszenie surowca

Kilkakrotny (od połowy maja do początku września) zbiór surowca wykonuje się przed kwitnieniem. Ziele babki ścinane jest możliwie najbliżej ziemi, przyczepami samozbierającymi z kosiarkami bębnowymi lub kosiarkami pokosowymi. Niskie przycinanie sprzyja w korzystnych warunkach pogodowych bujnemu przyrostowi kolejnych pokosów oraz zmniejsza ryzyko szybkiego wybijania w kwiatostany. Zebrany surowiec jest bardzo wrażliwy na zgniatanie i uszkodzenia mechaniczne. Niewłaściwie zebrany liść szybko brązowieje, zwija się i kruszy podczas dalszego przerobu. Dlatego surowiec bezpośrednio po skoszeniu musi trafić bezpośrednio do suszarni, gdzie w cienkich warstwach grubości około 50 cm, delikatnie przewracanych, powinien być suszony w możliwie krótkim czasie w temp. 45–50°C. Średni plon wysuszonego surowca wynosi średnio od 4 do 6 ton/ha w jednym roku uprawy (2–3 zbiory). Największy i z reguły najbardziej wartościowy pod względem pożądanej struktury liści jest pierwszy pokos.


fot. Kwiatostan babki lancetowatej. Zbiór powinien być wykonany przed kwitnieniem.

Lecznicza moc babki

Jako roślina lecznicza znana jest od starożytności. Ze względu na zakres występowania jest również od wieków jedną z najczęściej opisywanych roślin o działaniu prozdrowotnym. Surowcem o przeznaczeniu farmaceutycznym są zarówno wysuszone liście – Plantago lanceolatae folium, jak i ziele – Plantago lanceolatae herba. Surowiec zawiera m.in. składniki irydoidowe, śluz, garbniki, flawonoidy, sole cynku i potasu. Zgodnie z wymaganiami Ph Eur. surowiec powinien zawierać min. 1,5% sumy pochodnych kwasu kawowego w przeliczeniu na akteozyd. W medycynie naturalnej do dziś babka lancetowata używana jest do stosowania wewnętrznego – w formie mieszanek ziołowych i syropów oraz jako preparat naskórny. Przy tym zwraca się szczególną uwagę na właściwości wykrztuśne i rozkurczające mięśnie gładkie. Wyciągi wodne babki lancetowatej pobudzają wytwarzanie w organizmie interferonu i przeciwciał antywirusowych, chronią zatem przed inwazją wirusów. Sok z liści babki lub maść zawierająca jej ekstrakty przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka.
 
Katarzyna Wójcik

autor Katarzyna Wójcik

Katarzyna Wójcik

Redaktor naczelna magazynu WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Redaktor naczelna magazynu "WIOM – warzywa i owoce miękkie"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uprawa roślin strączkowych będzie coraz bardziej opłacalna

Komisja Europejska zadecydowała, że w tym roku na gruntach ugorowanych w ramach obszarów proekologicznych lub dywersyfikacji rolnicy będą mogli wysiewać m.in. rośliny strączkowe. Mając na względzie wysokie koszty nawozów, zdolność strączkowych do wiązania azotu atmosferycznego oraz wzrost cen importowanej śruty sojowej, wielu rolników zastanawia się, czy nie wykorzystać wolnego gruntu pod uprawę bobiku, grochu lub łubinu. Tylko czy ktoś to będzie chciał kupić?

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)