Od pola do stołu – przegląd systemu OG
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Od pola do stołu – przegląd systemu OG

05.04.2022autor: Patrycja Bernat

Komisja Europejska wydała wniosek w prawie przeglądu systemu OG. Wiele pytań i niepokoju.

Komisja Europejska w związku z propozycją przekazania kompetencji EUIPO opublikowała wniosek w sprawie przeglądu oznaczeń geograficznych (OG) UE. Był on zaplanowany w ramach strategii Zielonego Ładu „Od pola do stołu”.

OG to niepowtarzalny i użyteczny towar Unii Europejskiej, który umożliwia waloryzację produktów, kulinarnej spuścizny, pracy producentów. Jest szczególnie ważny w rozwoju regionalnym w tym w społeczności wiejskich. Pomaga zachować również różnorodność i kulturę, charakterystyczne techniki rolnicze, odmian roślin, gatunków zwierząt charakterystycznych dla danego regionu.

Sukces Unii Europejskiej

Przegląd rozporządzenia o WOR zmniejszył obciążenia administracyjne, dał rolnikom większą kontrolę nad procesem produkcyjnym. Nowy wniosek ma posunąć się jeszcze o krok dalej i pozwolić na częstsze odniesienia do zrównoważoności.

Copa - Cogeca zauważa, że KE określiła elementy wymagające zmian w ramach tego przeglądu, tak aby usprawnić ten system. Między innymi Komisja Europejska skupia się na wzmocnieniu grup producentów, poprawie ochrony i kontroli OG, przyspieszenie procesu rozpatrywania wniosków.

Sposób wprowadzania zmian budzi obawy

Komisja Europejska chce wprowadzić zmiany w sposób, który rodzi wiele pytań i obaw. Pewne kwestie wymagają dokładniejszych i dalszych wyjaśnień, a zaangażowanie EUIPO w samo zarządzanie OG jest wysoce niepokojące. Kompetencje dotychczas należały do DG AGRI, czyli agencji, która specjalizowała się w prawie własności intelektualnej. Parlament Europejski i Rada już zgodziły się z niektórymi z wymienionych obaw.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: Copa-Cogeca
Fot: envatoelements


autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KONKURS Z OKAZJI 50-LECIA SADU NOWOCZESNEGO - Styczniowa nagroda miesiąca przyznana

Z okazji 50-lecia naszego miesięcznika "Sad Nowoczesny" zorganizowany został konkurs. Nagrodą główną jest opryskiwacz WULKAN MAX FLOW od firmy Bury Maszyny Rolnicze. Co miesiąc przyznajemy również vouchery o wartości 1000 złotych do zrealizowania u partnerów naszego konkursu. Styczeń za nami, kto wygrał pierwszą nagrodę? 

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)