Nowe możliwości dla polskiej wsi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe możliwości dla polskiej wsi

09.10.2020autor: Kamila Szałaj

Rolnictwo w Polsce przestało odbiegać od zachodnich standardów. W ostatnich latach wieś została mocno dokapitalizowana, a zmiany, jakie przyniosły unijne pieniądze, widać gołym okiem. Widzimy efekty rozwoju obszarów wiejskich obejmujące obszar infrastruktury technicznej, społecznej i ekologicznej. Wieś staje się coraz bardziej przyjaznym miejscem zamieszkania i wypoczynku. Jednak aby sprostać wymaganiom współczesnego świata musi się rozwijać i dostosowywać do zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych. Czego jeszcze nam brakuje? Jakie są nasze potrzeby i oczekiwania? Jakie obszary wymagają dofinansowania, większej uwagi? Na te i inne pytania odpowie Powszechny Spis Rolny.

Czym jest Powszechny Spis Rolny?

Powszechny Spis Rolny jest największym ogólnopolskim badaniem statystycznym rolnictwa realizowanym na mocy międzynarodowego zobowiązania wynikającego z członkostwa Polski w UE oraz z rekomendacji ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zawartych w dokumencie pt. „Światowy Program Spisów Rolnych rundy 2020 r”. Spisy rolne odbywają się się w tym roku we wszystkich krajach Wspólnoty. Termin przeprowadzenia i zasady organizacji tego największego badania rolnictwa w Polsce reguluje ustawa 
o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. przyjęta 31 lipca 2019 r. Na jej mocy Powszechny Spis Rolny jest obowiązkowy dla wszystkich użytkowników gospodarstw, a dane zbierane w spisie za pomocą wszystkich metod będą podlegały specjalnej ochronie. Informacje uzyskane podczas spisu mają pokazać ogólny obraz struktury rolnictwa w Polsce i dostarczyć danych niezbędnych przy ustaleniu priorytetów dla polskiej polityki rolnej i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE, ale z uwzględnieniem lokalnych warunków i potrzeb. 
r e k l a m a

Strategiczne planowanie na podstawie najnowszych danych 

Analiza potrzeb polskiego rolnictwa przyczyni się do jego rozwoju, poznania obszarów niedofinasowanych oraz słabiej rozwiniętych i lepszego planowania nowych inwestycji. Dobre zagospodarowanie środków unijnych i krajowych pozwoli na dalszą zmianę sytuacji na wsi, unowocześnienie produkcji i stworzenie warunków dla eksportu produktów. 

Celem Wspólnej Polityki Rolnej jest zwiększenie odporności sektora w trudnych czasach, wsparcie dochodów rolników i rentowność ich działalności.

Jak zmieniło się rolnictwo przez ostatnie 10 lat?

Objęcie naszego rolnictwa instrumentami Wspólnej Polityki Rolnej otworzyło w historii polskiej wsi nowy rozdział. Dzięki integracji z UE polską wieś zasilają dodatkowe środki na modernizacje, rośnie eksport żywności, poprawiły się warunki życia. Zwiększyła się wielkość gospodarstw i przeszły one modernizację. Proces produkcji rolnej jest już w dużej mierze zmechanizowany, co pozwala oszczędzić duże nakłady pracy, energii i czasu. Rozwija się sektor rolno-spożywczy, a wieś odmłodniała. Średni wiek polskiego rolnika jest najniższy w Unii Europejskiej. Rolnicy żyją spokojniej, mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość.  Niektóre zmiany zachodzące w rolnictwie widzimy gołym okiem. Ale to dzięki danym statystycznym pozyskiwanym w powszechnych spisach rolnych wiemy, jaka jest ich skala i zakres. 

Ile trwa spis?

Powszechny Spis Rolny potrwa od 1 września do 30 listopada. Wszystkie gospodarstwa muszą spisać się przez te 3 miesiące. Czasu jest dużo, ale nie warto tego odkładać na ostatnią chwilę. 

Jak możemy się spisać? 

Mamy do dyspozycji trzy metody spisu. Możemy spisać się internetowo, telefonicznie i w wyjątkowych sytuacjach  tradycyjnie – zapraszając do domu rachmistrza, o ile sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Każdy zatem może wybrać dla siebie najbardziej dogodną formę w zależności od możliwości i preferencji.

Zachęcamy, aby w pierwszej kolejności spróbować spisać się samodzielnie przez Internet. W tym celu należy zalogować się na stronie spisrolny.gov.pl i wypełnić formularz spisowy postępując zgodnie z instrukcją. 

Druga opcja to wywiad telefoniczny, podczas którego rachmistrz wypełni formularz na podstawie udzielanych przez nas odpowiedzi.

W wyjątkowych przypadkach, jeśli sytuacja epidemiczna na to zezwoli, możliwe będzie również osobiste spotkanie z rachmistrzem. Na wywiad możemy umówić się w dogodnym dla nas terminie. Rachmistrz wypełni z nami formularz na swoim urządzeniu mobilnym.

Pamiętajmy, niezależnie od wybranej formy spisu i terminu przeprowadzenia wywiadu podajemy dane, dotyczące stanu naszego gospodarstwa na dzień 1 czerwca 2020 roku.  W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości można kontaktować się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99*. 

Wejdź na www.spisrolny.gov.pl lub zadzwoń na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99*

*Koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy spiszą się internetowo!

Od 1 września do 30 listopada 2020 roku rolnicy w całym kraju spisują się w ramach Powszechnego Spisu Rolnego, organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Najprostszy sposób to spis przez Internet. Dlaczego warto wybrać tę metodę spisu?

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)