Nie będzie zaległej pomocy suszowej z de minimis. Minister znalazł inny sposób
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie będzie zaległej pomocy suszowej z de minimis. Minister znalazł inny sposób

15.07.2020autor: Bartłomiej Czekała

Rolnicy, którzy nie otrzymali jeszcze pomocy suszowej za 2019 rok z puli de minimis, która się właśnie kończy na ten rok, otrzymają od rządu inne wsparcie za pośrednictwem ARiMR. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia w tej sprawie.

– Jak wcześniej zapowiadałem, mamy rozwiązanie i mino zakazu KE wypłaty należnych rolnikom środków w formule de minimis wszyscy rolnicy uprawnieni o uzyskania wsparcia z powodu strat wywołanych ubiegłoroczną suszą, takie wsparcie otrzymają – poinformował w specjalnym komunikacie minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef MRiRW przedłożył dziś na posiedzeniu rządu projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rolnicy nie zostaną bez wparcia


Zgodnie z jego zapisami, rząd chce przeznaczyć pomoc dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID–19 oraz brakiem wypłaty pomocy w formie dotacji w związku z  wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Wsparcie będzie dotyczyło rolników, którzy nie otrzymali pomocy w formule pomocy de minimis w związku z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, w tym suszy, w 2019 r. 

r e k l a m a
„Chcemy pomóc producentom rolnym, ponieważ wielu z nich znalazło się w trudnej sytuacji finansowej wynikającej m.in. z ograniczeń handlowych i brakiem rynków zbytu w  związku z epidemią COVID-19. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się producenci, którzy nadal odczuwają skutki finansowe ubiegłorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy i nie mogą otrzymać wnioskowanej pomocy z uwagi na wyczerpanie się krajowego limitu pomocy de minimis w 2020 r.” – czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Kto otrzyma pomoc suszową zamiast de minimis?


Zgodnie z projektem rozporządzenia, pomoc zostanie przeznaczona dla producentów rolnych:
  • w których gospodarstwie szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy;
  • którzy złożyli wniosek o udzielenie pomocy w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, w 2019 r. w formule  de minimis, ale nie otrzymali jej z powodu wyczerpania się krajowego limitu pomocy de minimis w 2020 r.;
  • którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym dotyczącymi COVID–19 oraz niewypłaceniem pomocy de minimis.

Jakie będą warunki otrzymania tego wsparcia?


    •    Pomoc będzie udzielana na wniosek producenta rolnego złożony do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.
    •    Aby uprościć warunki ubiegania się o pomoc, utrata płynności finansowej będzie potwierdzana przez producenta rolnego wyłącznie na podstawie jego oświadczenia.
    •    Wsparcie będzie wypłacone w wysokości należnej producentowi pomocy w związku z  wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.
    •    Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Ardanowski poinformował, że przyjęte przez rząd rozwiązania przekazał już do Komisji Europejskiej celem ich notyfikacji.

oprac. bcz na podst. MRiRW
Fot. Czekała
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

szef zespołu PWR Online

szef zespołu PWR Online.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zaległa pomoc suszowa: minister przygotował inne rozwiązanie

Niedawno pisaliśmy o problemach z wypłatą pomocy suszowej za 2019 rok z limitu de minimis. Wczoraj minister Ardanowski zapowiedział inny wariant jej wypłaty, ale jednocześnie obiecuje miliard złotych dla poszkodowanych przez koronawirusa.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)