Minister Ardanowski – funkcjonowanie gospodarstwa w sytuacji choroby lub kwarantanny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Minister Ardanowski – funkcjonowanie gospodarstwa w sytuacji choroby lub kwarantanny

28.03.2020autor: Anna Kurek

Gdy w gospodarstwie jeden z domowników zachoruje na koronawirusa albo okaże się, że musi poddać się kwarantannie, co stanie się z gospodarstwem? Jak ma funkcjonować?

– Boję się o to co się stanie i jak będzie funkcjonowało gospodarstwo, kiedy nieszczęście dotknie rolnika i zostanie on poddany kwarantannie. Dlatego bardzo, szybko, jeszcze zanim wystąpiły pierwsze przypadki u rolników wystąpiłem do Głównego Inspektora Sanitarnego o wytyczne dla rolników, którzy nie mogą zamknąć się w domu. Zalecenia te są jednoznaczne. Rolnik ma nie opuszczać swojego gospodarstwa, nie zapraszać gości, nie chodzić do innych, ograniczyć wszystkie wyjścia tak jak każdy inny. Tak samo mamy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych domowników. Jeżeli ktoś z rodziny zostanie poddany kwarantannie i dom, czy gospodarstwo na to pozwala to należy się odizolować od reszty domowników. Zachowywać od siebie stosowną odległość, korzystać z osobnych sanitariatów, narzędzi i pomieszczeń. Natomiast pozostanie w gospodarstwie, obrządek, dojenie krów, uprawa pola, również tego oddalonego od domostwa musi biec swoim rytmem. Jeżeli rolnik przegapi terminy agrotechniczne jeżeli nie zasili  i zasieje w odpowiednim momencie to niczego nie zbierze w żniwa i będzie miał straty – mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Uważa on również, że dziś szczególnie ważne są procedury odbioru płodów rolnych od kontrahentów nawet tych, którzy są poddani kwarantannie. To musi polegać na niekontaktowaniu się z rolnikiem podczas odbioru towaru. Kierowcy mają być wyposażeni w skafandry i jednorazowe rękawiczki, aby również w drugą stronę to oni nie zakażali rolnika. 

Minister przestrzegał też przed paniką i zapewniał, że przez żywność i poprzez zwierzęta koronawirus się nie przenosi, więc nie ma obawy, że przez jaja, mięso, owoce czy warzywa przeniesiemy ten zarazek. 

Cały wywiad z szefem resortu rolnictwa możesz zobaczyć TUTAJ
autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka <br /> w zakresie hodowli trzody chlewnej</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Koronawirus: Otwarte nabory, zamknięte urzędy – unijne fundusze w czasie epidemii

Mimo, że z biurami i oddziałami ARiMR można się kontaktować tylko elektronicznie lub telefonicznie, trwa kampania składania wniosków obszarowych, nabory PROW rozpoczęte przed epidemią, a już za parę dni ruszają nowe – w tym na „Modernizację gospodarstw”.

czytaj więcej

Minister Ardanowski: o zasiłku chorobowym nie tylko w kwarantannie

– Stawka 10 zł dziennie zasiłku chorobowego została ustalona jeszcze w 2009 roku przy zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni – przypomniał Jan Krzysztof Ardanowski w specjalnym wywiadzie dla naszego magazynu.

czytaj więcej

Koronawirus: Tarcza antykryzysowa obejmie też rolników

Rolnicy zostaną uwzględnieni w „tarczy antykryzysowej”, którą rząd przygotowuje – zapowiedział prezydent Duda. Oznacza to, że przysługiwać im będą te same ulgi, odroczenia składek i wsparcie finansowe co osobom prowadzącym przedsiębiorstwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)