Które uprawy mogą nie przetrwać do 2050 roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Które uprawy mogą nie przetrwać do 2050 roku?

02.04.2022autor: Patrycja Bernat

Regiony, na których uprawia się kawę, orzechy nerkowca oraz awokado, zagrożone globalnym ociepleniem.

Według analizy wykazano, że wiele obszarów, na których uprawia się kawę, orzechy nerkowca czy awokado, mogą nie być odpowiednie dla wzrostu tych roślin do roku 2050 w wyniku globalnego ocieplenia.

Brazylia, Wietnam, Indonezja czy Kolumbia to obszary podane analizie, w której połączono zmiany klimatu i czynniki glebowe. Wyniki dały jasny sygnał, że państwa te stoją w obliczu spadku przydatności w uprawie kawy. W przypadku awokado ucierpią takie lokalizacje jak Dominikana oraz Peru. Orzechy nerkowca będą mieć coraz trudniej w regionach Wybrzeża Kości Słoniowej i Benin.
Przewiduje się, ze Stany Zjednoczone, Argentyna, Chiny i kraje Afryki Wschodniej skorzystają na tym najbardziej.
- Ważne było zbadanie, gdzie nastąpią przesunięcia między odpowiednimi regionami uprawy dla wszystkich trzech upraw z powodu zmian klimatu. Dlatego skupiamy się na głównych krajach produkujących - powiedział dr Roman Grüter z ZHAW School of Life Sciences and Facility Management w Szwajcarii, który był głównym autorem artykułu.
- W naszym modelu przydatności chcieliśmy nadać priorytet regionom, w których uprawy były już lokalnie przystosowane. Kiedy zidentyfikujesz regiony, które są klimatycznie odpowiednie do uprawy roślin, typografia i czynniki glebowe mają kluczowe znaczenie dla uprawy roślin i dlatego uwzględniliśmy je w naszym modelu, a także biorąc pod uwagę prognozy klimatyczne na 2050 r. Ze względu na negatywny wpływ na przydatność upraw w tych krajach, we wszystkich regionach, w których wszystkie trzy uprawy będą wymagać specjalnych środków adaptacyjnych.

r e k l a m a
Dr Paul Jensen z Instytutu Badań nad Zrównoważonym Rozwojem na Uniwersytecie w Leeds, który nie był zaangażowany w badanie, powiedział:
- Badania pokazują szeroki zakres i złożoność rozważań związanych z zarządzaniem uprawami (…) w obliczu równie ekstremalnych (…) scenariuszy zmian klimatu. Długoterminowe planowanie sposobu zarządzania środowiskiem rolniczym, bez zwykłego przenoszenia upraw i związanego z tym wpływu na środowisko na nowe obszary, jest teraz potrzebne, aby zabezpieczyć dostawy nie tylko luksusowych upraw, takich jak te objęte badaniem, ale także wielu podstawowych upraw, na których wszyscy polegamy.

- Dotyczy to w szczególności tych upraw, które wspierają źródła utrzymania drobnych rolników na całym świecie. Jeśli mniejsze podmioty w globalnym systemie żywnościowym nie otrzymają odpowiedniego wsparcia w zakresie zrozumienia wpływu zmian klimatu oraz strategii i możliwości adaptacyjnych, zobaczymy po raz kolejny, że najbardziej narażone w społeczeństwie będą te, które ucierpią jako pierwsze i najbardziej w miarę postępowania zmiany klimatu.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: theguardian
Fot. envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zmiany klimatu wpłyną na różne regiony świata

Zmiany klimatyczne odbijają się na całym świecie, ale każdy region stawia czoła innym zagrożeniom. Jak zmiany klimatu wpłyną na poszczególne z nich?

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)