Kontrowersyjna ustawa o biopaliwach- rząd się wycofuje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kontrowersyjna ustawa o biopaliwach- rząd się wycofuje

16.09.2022

Według rolników ustawa o biopaliwach groziła załamaniem rynku. Rząd się z niej wycofał, czy proponuje coś w zamian?

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ustawa ta reguluje kwestie zapewnienia minimalnego udziału odnawialnych źródeł energii w transporcie. Określa to Narodowy Cel Wskaźnikowy, do którego realizacji są zobowiązani producenci i importerzy paliw.

Co proponuje rząd?

Tymczasem w rządowej nowelizacji znalazł się zapis dotyczący m.in. obniżenia poziomu realizacji NCW do poziomu 60%.

- Wprowadzane zmiany mają na celu ustabilizowanie sytuacji na krajowym rynku paliwowym i biopaliwowym i ograniczenie dalszego wzrostu cen – tłumaczył posłom Piotr Dziadzio wiceminister klimatu i środowiska, którego zdaniem zmiany są efektem agresji Rosji na Ukrainę.

Ostra krytyka opozycji - Jest to uderzenie w rolnictwo!

Opozycja oraz obecni w Sejmie rolnicy od razy zwrócili uwagę, że propozycja rządu doprowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na nasiona rzepaku o 1 mln t.

- Jest to uderzenie w rolnictwo. Niektórzy rolnicy mówią, że jest to druga Piątka Kaczyńskiego. Dzisiaj rolnicy już zasiali rzepak i w przyszłym roku okaże się, że przemysł potrzebuje milion ton mniej rzepaku. Jak można takie rzeczy robić. W takiej wersji ta ustawa jest nie do przyjęcia – pytał poseł Mieczysław Kasprzak z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

r e k l a m a

Ta ustawa jest pisana pod najmocniejsze ogniwo na rynku, czyli pod Orlen, Lotos i dużych producentów.

– Ta ustawa jest pisana pod najmocniejsze ogniwo na rynku, czyli pod Orlen, Lotos i dużych producentów. Ta ustawa nie nadaje się do drugiego czytania. Rolnicy jako najsłabsze ogniwo muszą być chronieni, bo muszą mieć dywersyfikację dochodu – mówił poseł Jarosław Sachajko.

Podczas dyskusji zwracano uwagę, że nie można wszystkiego tłumaczyć agresją Rosji na Ukrainę. Także posłowie partii rządzącej dopytywali o sens nowelizacji ustawy o biopaliwach.
– Czytając uzasadnienie nie byłem w stanie się dowiedzieć o co chodzi, po co to jest, jaki jest cel tego projektu  – dopytywał poseł Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości.

Głos rolników w Sejmie

- Z satysfakcją wysłuchałem głosów posłów, którzy bardzo krytycznie do projekt tej ustawy, bo ona rzeczywiście środowisko rolnicze zbulwersowała. Ja nie wiem dla kogo ona była procedowana, ale wiem przeciwko komu były. Na pewno były przeciwko rolnikom – powiedział Juliusz Młodecki prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Rolnicy przypomnieli, że w rym roku zebrali 3,8 mln ton rzepaku, co jest rekordowym wynikiem. Od wielu lat 1,1 mln t. jest zagospodarowane na cele spożywcze, a reszta powinna iść na biopaliwa. Jednocześnie decyzja o ustawie, która ogranicza zapotrzebowanie na nasiona, została podjęta w czasie kiedy rolnicy podejmowali decyzję o sianiu rzepaku. Wywołało to ogromne zaniepokojenie gospodarzy.

– Tego się nie da naprawić, albo zasiejesz sierpniu, albo nie zasiejesz wcale. To nie jest produkcja gwoździ – kontynuował J. Młodecki.

Będą autopoprawki

Rząd zapowiedział, że podczas prac parlamentarnych wprowadzi poprawkę, która przywraca status quo.

- Widząc to co się dzieje na innych kontynentach widzimy wyraźnie, że Narodowy Cel Wskaźnikowy powinien być zachowany na dotychczasowej stopie 75% i to jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom i branży jak i producentów rolnych, którzy się zajmują produkcją rzepaku i kukurydzy – powiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Taką poprawkę zgłosił poseł Krzysztof Trzchórzewski, który przyznał, że rządowe rozwiązania mogą doprowadzić do obniżenia zapotrzebowania na rzepak od 0,8-0,9 mln. t. a to z kolei załamałoby ceny skupu. Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, przy poparciu rządu, poprawkę przyjęła. Ustawa będzie dalej procedowana przez Sejm.

fot. envato.elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak kontrowersyjny projekt o biopaliwach wpłynie na polskie gospodarstwa?

Tomasz Obszański wystąpił między innymi do Premiera Mateusza Morawieckiego, o zaprzestanie prac legislacyjnych nad kontrowersyjnym projektem dotyczącym biopaliw. Obawia się załamania produkcji rzepaku. 

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)