Jakich plonów borówki możemy spodziewać się w tym roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakich plonów borówki możemy spodziewać się w tym roku?

30.05.2022autor: Patrycja Bernat

Warunki pogodowe dla borówki, która w drugiej połowie maja zaczęła kwitnąć, są znacznie lepsze niż w ubiegłym roku.

Dzięki dobrym warunkom pogodowym stan kwitnienia przez plantatorów został oceniony jako bardzo dobry. Czy możemy już określić poziom spodziewanych plonów?
Ocena kwitnienia i zawiązywania owoców została przeprowadzona na 36 odmianach borówki wysokiej. Borówka ta była typu północnego. Oceny dokonano w Sadzie Pomologicznym Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. Dodatkowo na plantacjach we wschodniej, południowo-wschodniej i południowej Polsce.
Jeżeli dobra pogoda się utrzyma, na co liczą plantatorzy to pierwszych zbiorów, spodziewać się już możemy na początku lipca. Pamiętajmy, że dzień 1 lipca to dzień Polskiej Borówki.

Skierniewicka kolekcja

W dniach 16-18 maja w Skierniewickiej kolekcji nie odnotowano zapowiadanych przymrozków. Starty z tego powodu mogły dosięgnąć plantacje borówek, które znajdowały się w Centralnej Polsce.

r e k l a m a
- Odmiany z „grupy wczesnych” w warunkach centralnej Polski już mają związane owoce (zawiązki), także obfite, czasem za duże, w porównaniu do powierzchni (masy) rozwijających się i istniejących młodych liści. Warunki pogodowe do zapylania kwiatów borówki przez owady w naszej kolekcji były lepsze niż wiosną ub. roku. W tym roku podczas kwitnienia krzewów borówki nie występowały opady atmosferyczne, temperatury powietrza i nasłonecznienie były wyższe. Za nami łagodna zima i brak przymrozków. Trudno jest jeszcze dziś prorokować, jakie będą plony. To zależy od wielu czynników biotycznych i abiotycznych. Na dzień 24 maja stan kwitnienia odmian z „grupy późniejszych” oceniam na bardzo dobry. Intensywność kwitnienia większości odmian jest o 10-20% wyższa w porównaniu do 2021 r. - mówi dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO, Zakład Hodowli Roślin Ogrodniczych, Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.
- Korzystając z okazji, życzę sukcesów w uprawie borówki wysokiej naszym producentom, udanych plonów, zbiorów i opłacalnych cen owoców – dodaje prof. Stanisław Pluta.

Druga połowa maja to czas kwitnienia plantacji borówki w całej Polsce. To jeden z najpiękniejszych momentów na plantacjach. Wszędzie słychać pszczoły, trzmiele, które robią wszystko, żebyśmy mieli jak największe i jak najsmaczniejsze owoce.

- W powiecie siedleckim i łukowskim również nie było przymrozków. W zależności od odmiany, kwitnie od 60% do 90%. Sezon na razie przebiega bez większych problemów na plantacjach. Owoców może być dużo – mówi Tomasz Wiewiórka.
- Na plantacjach w okolicach Nałęczowa kwitnienie rozpoczęło się 15 maja. Teraz mamy pełnię kwitnienia. Kwitną wszystkie odmiany – relacjonują Jolanta i Witold Hawajscy.

W tym roku mamy bardzo sprzyjającą pogodę. Nie, nie było mroźnej zimy i co najważniejsze, że nie było przymrozków wiosennych. Przeszliśmy spokojnie przez tak zwane noce-zimnych ogrodników i zimną Zośkę – bez przymrozków. Jesteśmy pełni kwitnienia. 95% kwiatów rozkwitło. 1 lipca będziemy już w trakcie zbiorów. Tutaj, na południu Polski, zawsze zbieramy wcześniej. Myślę, że będzie dobrze w tym roku - mówi Rafał Powroźnik z Borówkowej Doliny w Nidku, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim.

- Wszystkim plantatorom borówki życzę jak najlepszych zbiorów oraz jak najlepszej pogody. Życzę byśmy wszyscy, docenili nasze owoce. Za granicą, szczególnie we Włoszech tam, gdzie my eksportujemy, polska borówka jest bardzo doceniana. Zróbmy wszystko, żeby była doceniana, bo wiemy jak jest zdrowa i jak dobrze produkowana – dodaje Rafał Powroźnik.
Konsumentom już dziś polecamy: szukajcie naszej polskiej borówki, bo jest dużo lepsza od tej importowanej. Na polskie stoły z plantacji trafia często w ciągu jednego dnia, a importowana z Peru potrzebuje tygodni. Pamiętajcie, mamy tylko 90 dni, żeby się nim nacieszyć. Życzymy wam, żebyście nie zgubili ani jednego dnia
życzą Wanda i Rafał Powroźnik, doświadczeni plantatorzy borówki z Małopolski.


Źródło: PolskieSuperowoce.pl

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

10 największych importerów borówki. Dokąd eksportuje Polska?

Od 10 lat światowy handel borówkami rośnie w bardzo szybkim tempie. Wśród 10 największych importerów tej jagody, Rosja wykazała najwolniejszy średni wzrost w tej dekadzie. Polska eksportuje aż do ponad 30 krajów.

czytaj więcej

Polska eksportuje borówkę do ponad 30 krajów. Gdzie trafia i w jakiej ilości?

Od 10 lat światowy handel borówkami rośnie w bardzo szybkim tempie. Wśród 10 największych importerów tej jagody, Rosja wykazała najwolniejszy średni wzrost w tej dekadzie. Polska eksportuje aż do ponad 30 krajów.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Komunikat jagodowy z 12 maja 2022 r. Jakie zabiegi wykonać na plantacjach borówki wysokiej?

W najnowszym komunikacie jagodowym firma Bayer podpowiada, jakie zabiegi należy wykonać w najbliższym czasie na plantacjach borówki wysokiej. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)