Jaka jest proporcja środków wycofanych do alternatyw biologicznych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaka jest proporcja środków wycofanych do alternatyw biologicznych?

15.04.2022autor: Patrycja Bernat

28 marca 2022 r. w Dworku Biesiadnym Rojewo, odbyło się seminarium z firmą Cykoria S.A.

W miejscowości Rojewo w Dworku Biesiadnym 28 marca 2022 r. odbyło się seminarium, zorganizowane przez Warzywa i Owoce Miękkie wraz z firmą Cykoria S.A. na którym zostały omówione najważniejsze zagadnienia dotyczące programu ochrony i zabiegów z zakresu uprawy marchwi i innych warzyw korzeniowych.

Jednym z prelegentów był Marcin Wieczyński, który omówił bardzo ważny temat, jakim jest wycofywanie środków ochrony roślin.


Dlaczego Unia Europejska wycofuje ŚOR?

Unia Europejska wycofuje środki ochrony roślin z kilku powodów m.in. przez reorganizację gospodarki pod hasłem „Europejski Zielony Ład”, który zakłada, że do 2050 roku UE ma stać się obszarem neutralnym klimatycznie. „Od pola do stołu”, czyli zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, poprzez ograniczenie zużycia pestycydów, nawozów sztucznych przy jednoczesnym powiększaniu obszarów rolnictwa ekologicznego.

r e k l a m a

Jaka jest proporcja środków wycofanych do biologicznych alternatyw?

Wycofane fungicydy, a wprowadzone preparaty biologiczne to proporcja 66:1. W Polsce na chwilę obecną wykorzystujemy mniej niż 1/6 mikroorganizmów dopuszczonych do stosowania w UE. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ o rejestracji poszczególnych preparatów decydują ich producenci, kierując się przede wszystkim badaniem rynku i kalkulacją ekonomiczną.

Z jakimi chorobami muszą sobie radzić producenci marchwi?

Powszechne choroby warzyw korzeniowych to między innymi:

  • Zgorzel siewek, z którą możemy poradzić sobie, stosując preparat na bazie substancji  fenylopirolu.

  • Alternarioza naci marchwi, tutaj zastosować należy odpowiednie zmianowanie, zaprawianie i pamiętać o stosowaniu fungicydów z różnych grup chemicznych, aby zapobiec uodpornieniom. ( Strobiluryny, anilinopirymidyny + Fenylopirole).

  • Mączniak prawdziwy baldaszkowatych – zmianowanie, ochrona chemiczna na bazie substancji takich jak: Strobiluryny, karboksyamidy + triazole, anilinopirymidyny + fenylopirole, triazole + strobiluryny, anilidy + strobiluryny, triazole + anilidy, triazole, biologiczna: Serenade ASO. 

  • Zgnilizna Twardzikowa – ochorna biologiczna przed siewem:  Coniothyrium minitans, Trichoderma asperellum. Chemiczna: anilinopirymidyny + fenylopirole, anilidy + strobiluryny, anilidy + triazole, Karboksyamidy, karboksyamidy + triazole. Biologiczna w późniejszym etapie: Serenade ASO oraz Polyversum WP.


Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Marcin Wieczyński omawia ofertę firmy Rol - Spec.
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zanim posiejesz marchew. O czym warto pamiętać

Już wkrótce nasiona marchwi trafią do gleby. Przypomnijmy, czym dysponujemy w zakresie jej ochrony już na starcie. Zaplanujmy zabiegi nawet na 30 dni przed siewem.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)