Innowacyjny mulcz z łusek gryki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Innowacyjny mulcz z łusek gryki

05.04.2022autor: Patrycja Bernat

Producenci roślin coraz częściej stawiają na ekologiczne rozwiązania, jednym z nich jest innowacyjny mulcz z łusek gryki.

Wiosna to czas rozpoczęcia intensywnych prac ogrodniczych. Jedną z nich jest walka z zachwaszczeniem. Szkółkarze, korzystają z wielu metod od środków ochrony roślin po zabiegi agrotechniczne. Jedną z nich jest ekologiczne rozwiązanie – w 100% biodegradowalny mulcz z łusek gryki, który został wprowadzony przez firmę Ceres.



- Jedną z metod walki z chwastami w doniczkach jest używanie różnego rodzaju herbicydów. Naszym zdaniem ograniczenie ilości stosowanej chemii w produkcji roślin powinno być priorytetem wśród producentów, a mulczowanie jest narzędziem, które to umożliwia. W Ceres zdecydowaliśmy się wykorzystać do tego łuski gryki, które posłużyły jako baza do innowacyjnego mulczu SAN TOP – mówi Michał Stuchlik, Dyrektor Działu Handlowego Ceres International.

r e k l a m a
- Produkt jest w 100% biologiczny, nie zawiera nasion chwastów czy szkodników. Skutecznie chroni powierzchnię doniczek i multiplatów, nie pozwalając niechcianym roślinom na wybijanie się ponad powierzchnię ziemi – dodaje.

Ekologiczny klej do walki z chwastami

Ekologiczny klej wymieszany z łuskami gryki zostaje aktywowany po kontakcie z wodą. Takie rozwiązanie pozwala na powstanie zwartej skorupki, po zroszeniu wodą. Pozwala to również na ułatwiony transport roślin, ponieważ w przypadku tradycyjnego rozwiązania, musimy się liczyć z obsypywaniem.

- Skuteczność SAN TOPU potwierdzają liczne testy laboratoryjne oraz te prowadzone na plantacjach. W zeszłym roku wielu szkółkarzy zaufało temu produktowi – ze względu nie tylko na jakość, ale także cenę porównywalną z innymi, mniej wydajnymi produktami o niższej skuteczności. To zdecydowany dowód na to, że SAN TOP trafia w punkt – mówi Maciej Juchacz, Prezes Ceres International.

Zwalcza chwasty i chroni portfel

Jest to rozwiązanie równie istotnie w aspekcie finansowym. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań produkt jest bardzo wydajny. Wystarczy zaledwie 6 milimetrowa warstwa produktu, aby spełnił swoje zadanie.

- Przykładowo, 1 m3 SAN TOPU wystarcza do obsypania około 20500 doniczek P9, a 1 m3 produktów wymagających warstwy 30 mm spełnia zapotrzebowanie na około 4000 doniczek. To różnica niemal 17 tys. sztuk. Osiągamy więc niespotykaną dotąd wydajność – tłumaczy Michał Stuchlik. Do pakowania mulczu zastosowano opakowania typu big bag, dzięki czemu nie gromadzi się wielu dodatkowych odpadów.

Mulcz to oszczędność wody, nawozu i podłoża

Stosując mulczowanie, oszczędzamy również wodę, nawozy oraz podłoże. Zredukowane koszty zauważymy również w przypadku miejsca magazynowego, kosztów logistycznych i transportu palet. Rośliny nie wymagają aż tak częstego podlewania, dzięki ograniczonej transpiracji.

- To, na co szczególnie zwracają uwagę końcowi odbiorcy, to estetyka kupowanego produktu. Zdrowe rośliny są gwarancją doskonałej sprzedaży, jednak gdy produkt nie tylko nie generuje konieczności sprzątania po transporcie, ale i dobrze się prezentuje, rośliny w doniczkach utrzymanych w czystości chętniej kupowane są przez klientów – dodaje Michał Stuchlik.



Mulcz SAN TOP przepuszcza wodę, powietrze i nawozy, tworząc zwartą strukturę. Jest sypki, lekki i łatwy w użyciu – może być podawany zarówno maszynowo, jak i ręcznie. Nadaje się do wszystkich rodzajów doniczek:

  • okrągłych;
  • kwadratowych;
  • multiplatów.
Jego wydajność oraz skład to odpowiedź zarówno na potrzeby szkółkarzy, jak i też ich klientów.

Więcej informacji

opr. Bernat Patrycja
Źródło: inf. pras. IdPR Sp. z o.o. 
Fot: inf. pras. IdPR Sp. z o.o. 
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co wiemy na temat Prawoślazu lekarskiego

Z roślin prawoślazu wykorzystuje się liście – w pierwszym i drugim roku uprawy, korzeń – najczęściej w drugim roku, a czasem również kwiaty.

czytaj więcej

Pendimetalina, chlopyralid i garminicydy do zwalczania chwastów jednoliściennych

Aby skutecznie walczyć z zachwaszczeniem w cebuli należy łączyć metody niechemiczne z chemicznymi, bo żaden nawet najlepiej wybrany herbicyd nie usuwa wszystkich gatunków chwastów w każdych warunkach.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)