Ile płacą uchodźcom za prace w gospodarstwie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile płacą uchodźcom za prace w gospodarstwie?

13.05.2022autor: Patrycja Bernat

W Polsce brakuje rąk do pracy przy sezonowym zbiorze owoców czy warzyw. Ile Polacy płacą za godzinę wykonywanej pracy?

Obywatele Ukrainy, szczególnie mężczyźni wypełniali rynek pracy przy zbiorach owoców czy warzyw. W tym roku brakuje rąk do pracy, tym bardziej że z okupowanego kraju do Polski przybyło jednak znacznie więcej kobiet i dzieci.

Znaleźć mogą jednak zatrudnienie na gospodarstwie. Ile płacą Polacy za godzinę pracy?

- Zostałam zaproszona do pracy z rolnikiem na wsi, w której Polak udzielił schronienia naszym dwóm rodzinom z dziećmi. Płacą 25 zł za godzinę. Jednego dnia odchwaszczaliśmy chwasty wokół domu i gospodarstwa, drugiego dnia myliśmy wyłożone kafelkami ściany w sklepie mleczarskim. Byłam tak zmęczona, że wieczorem nie było siły do czytania wiadomości. Ktoś z sąsiedniej wsi zobaczył, że pracujemy i zaczął wabić do swojego gospodarstwa – nie ma kto pracować – mówi Olga z Żytomierza, która przed wojną pracowała w banku jako inżynier.

W gospodarstwach rolnych i warzywniczych jest bardzo dużo wolnych miejsc pracy. Na przedmieściach Wrocławia zatrudnienie znaleźć może w jednym gospodarstwie kilka osób. Płacą około 16 złotych za godzinę. Praca trawa 10 godzin dziennie, od 5 do 6 dni w tygodniu. Wynika z tego, że minimalnie zarobić można około 3200 złotych. Dodatkowo od wypłaty odliczyć należy koszt około 200 złotych za mieszkanie.
Są też oferty, gdzie zarobić można dwa razy tyle. W Gospodarstwie zajmującym się mleczarstwem, za prace przy aparatach udojowych, dostać można miesięcznie od 4,5 do 5 tysięcy złotych, a mieszkanie jest bezpłatne.

Źródło: agronews.ua
Fot: envatoelements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Praca dla Ukraińców – na jaką pomoc mogą liczyć w jej szukaniu?

Uchodźcy z Ukrainy, którzy chcą podjąć pracę w Polsce mogą liczyć na pomoc w urzędach pracy, gdzie dowiedzą się m.in. gdzie jej szukać, jakie dokumenty są potrzebne, co umożliwia status osoby bezrobotnej. 

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)