Gminy rozpoczynają przyjmowanie wniosków o szacowanie strat po deszczu nawalnym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gminy rozpoczynają przyjmowanie wniosków o szacowanie strat po deszczu nawalnym

26.06.2020autor: Kamila Szałaj

Gminy ruszają z przyjmowaniem wniosków o oszacowanie szkód w związku z ostatnimi nawalnymi deszczami.

W niektórych gminach już ruszyło przyjmowanie wniosków o oszacowanie szkód w rolnictwie w związku z deszczem nawalnym. Na przykład w gminie Jasieniec wnioski można składać od 29 czerwca do 3 lipca. Z kolei gmina Kobiele Wielkie czeka na zgłoszenia do końca czerwca. O tydzień dłużej, do 7 lipca, dokumenty przyjmuje gmina Stopnica. Akcja szacowania strat rozpoczyna się także w wielu innych gminach w kraju. 


W drugiej połowie czerwca w wielu miejscach w całej Polsce przeszły potężne ulewy i burze. Straty odnotowali także sadownicy. Po suszy i gradobiciu musieli zmagać się ze skutkami podtopień. 

Najgorsza sytuacja była na południu i na wschodzie Polski. Tam miejscami w ciągu kilku godzin spadło nawet 150 mm deszczu. Opady te powtarzały się przez kilka kolejnych dni. Gwałtownie wzrósł stan wód w rzekach. Podtopionych zostało setki domów, budynków i ulic. Ucierpiały również uprawy. 

W okolicach Płońska deszcz dosłownie zmył truskawki, porzeczki i ziemniaki. 

- Woda stoi na polu, odpompowujemy ją, ale co chwila pada kolejny deszcz. Jest dramat – mówi nam pan Bartosz z Goławina (woj. mazowieckie).

Z kolei w woj. lubelskim, m.in. w Chruślinie, Wandalinie i Owczarni w sadach jabłoniowych tworzyły się wartkie potoki. Podobna sytuacja miała miejsce w okolicy Skierniewic. Tam woda zalała sady pestkowe.


ksz, fot. https://www.facebook.com/groups/sadownictwo/ Bohdan Kravchenko
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ulewy i podtopienia w całej Polsce. A to jeszcze nie koniec

W miniony weekend w wielu miejscach w całej Polsce przeszły potężne ulewy i burze. Najgorsza sytuacja jest na południu i na wschodzie Polski. Tam miejscami w ciągu kilku godzin spadło nawet 150 mm deszczu. Taka pogoda może utrzymać się do piątku. Poszkodowani są także rolnicy. Woda zalała setki hektarów upraw.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)