Efektywne wykorzystanie wody, a szukanie oszczędności
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Efektywne wykorzystanie wody, a szukanie oszczędności

22.04.2022autor: Patrycja Bernat

Zabezpieczenie plonów przed suszą jest jednym z priorytetów rolnika. Z drugiej strony ważne są również oszczędności. Nowe technologie pozwalają połączyć i jedno i drugie.

Rolnicy chcą oszczędnie podchodzić do zużycia wody, jednocześnie dbając o zabezpieczenie uprawy i plonów. W takim podejściu pomagają nowe techniki nawadniania: deszczownie centryczne, zamiast szpulowych z tzw. armatkami lub zraszacze, które mają możliwość kontroli deszczowania konkretnych sektorów.
Nasilenie się w ostatnim czasie suchych okresów, a także postępujące zmiany klimatu zmuszają rolników do inwestowania w nawadnianie. Wiosna jest szczególnie narażonych na susze okresem.

- Chcemy oszczędzać wodę, ale musimy również zabezpieczać plony, szczególnie w obecnym kryzysie – mówi Thorsten Riggert, który jest członkiem zarządu Landvolk Niedersachsen.

Nawodnione pole to stabilny plon

Innowacyjne systemy wprowadzane do rolnictwa w tym do nawadniania, umożliwiają nam sterowanie dostarczaniem wody, która dzięki temu będzie efektywniej wykorzystana.

- Łączenie deszczowni szpulowej i „armatki”, podobnie jak w przypadku deszczowni centrycznej daje nam możliwość przejścia do kolejnego etapu w efektywnym wykorzystaniu wody - komentuje rolnik z obszaru Uelzen.

r e k l a m a

Dobre nawodnienie to również dobrze wykorzystany nawóz

Dostępność wody dla roślin i odpowiednie nawadnianie to niewątpliwie podstawa stabilnych plonów, a co za tym idzie wysokiej ich jakości.

- Przyczyni się również do efektywnego wykorzystania składników odżywczych – mówi dyrektor zarządzający Field Recovery Association, dodając – Dzięki zastosowaniu nawadniania, użyty nawóz zostanie w pełni wykorzystany w czasie suchych okresów, co jest możliwe tylko dzięki wystarczającej ilości wody.

- Ilość wody, której potrzebuje roślina do uzyskania wysokiej jakości plonu, może być zmniejszona tylko w bardzo ograniczonym stopniu, ponieważ wszystkie rośliny potrzebują określonej jej ilości do wytworzenia satysfakcjonującej jednostki suchej masy - wyjaśnia Throsten.

Fazy rozwojowe rośliny możemy podzielić jednak na etapy, gdzie zaopatrzenie w wodę jest mniej lub bardziej ważne. Najbardziej newralgicznym i czułym na brak wody jest etap wzrostu rośliny. Oznacza to, ze w tym momencie rolnicy nie mogą sobie pozwolić na bark dostarczania roślinom wody.

Jak działa deszczownia centryczna?

Deszczownie centryczne są dostępne w różniej wielkości, mogą być indywidualnie dostosowanie do powierzchni pola. Takie deszczownice zaopatrzone są w ramiona, które mogą być „łamane” tak, aby dopasować się do kształtu pola i nie doprowadzać do strat wody. Na polu montuje się stałą wieżę obrotową, do której podłącza się elementy nawadniające i doprowadza wodę. Elementami nawadniającymi są metalowe przęsła, na których zamontowane są zraszacze. Idea jest taka, aby takie deszczownie działały w pełni automatycznie, a uruchamianie odbywało się z poziomu telefonu komórkowego.


opr. Bernat Patrycja
Źródło: Topagrar.com/nawadnianie.com
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych 2022. Jak dostać pomoc na nawadnianie i produkcję prosiąt?

Od 29 marca do 27 maja br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze „Rozwój produkcji prosiąt” oraz „Nawadnianie w gospodarstwie”. Przypominamy, iż limit na nawadnianie nie łączy się z innymi obszarami pomocy.

czytaj więcej

Nawadnianie w gospodarstwie – rusza nabór wniosków

Od 29 marca do 27 maja 2022 r. będzie można złożyć wniosek i przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „ Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”.

czytaj więcej

Nawadniać, nie nawadniać? O to jest pytanie

24 marca 2022 r. odbyło się seminarium cebulowe, organizowanie wspólnie z firmą Greenyard Frozen Poland. Spotkanie odbyło się w sali w Wiejskim Domu Kultury w miejscowości Unisław.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)