Choć nie są obfite, zbiory winogron zostały w dużej mierze 'uratowane' w UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Choć nie są obfite, zbiory winogron zostały w dużej mierze 'uratowane' w UE

20.09.2022autor: Patrycja Bernat

Ekstremalne zjawiska pogodowe tego sezonu dotyczą również sadowników zajmujących się uprawa winorośli. Przewiduje się, że produkcja wina w Unii Europejskiej pozostanie na stabilnym poziome, ale nie osiągnie średniej 5-letniej. Wszystko to przez istotne równice pomiędzy poszczególnymi państwami wynikające między innymi z suszy i wysokich temperatur.

Włochy, Francja i Hiszpania to trzy główne kraje, które zajmują się produkcją wina. Oczekuje się, że ta trójka wyprodukuje około 130,2 milionów hektolitrów wina. Średnia 5-letnia wynosi natomiast 132,9 miliona hektolitrów.

Spadki w zbiorach w całej Europie

Pozostałe kraje, oprócz wyżej wymienionych odnotowują niewielkie spadki. Zbiory winogron 2022/23 charakteryzują się przede wszystkim suszą, wysokimi temperaturami, które doprowadziły do przyspieszonych, ale i zarazem mniejszych plonów. Pozytywnym akcentem jest na pewno bardzo dobry stan fitosanitarny winogron, który zapowiada wina doskonałej jakości.



- Choć nie są obfite, zbiory w 2022 roku zostały w dużej mierze 'uratowane' dzięki wysiłkom plantatorów winorośli. Niemniej jednak ten rok pozostaje wyzwaniem dla całego sektora: wzrost kosztów transportu, szkła, kartonu, produktów fitosanitarnych i energii jeszcze bardziej wzrost kosztów transportu, szkła, kartonu, produktów fitosanitarnych i energii jeszcze bardziej zwiększył i tak już wysokie koszty produkcji. Powoduje to jeszcze większą erozję marż dla producentów jeszcze bardziej. - Luca Rigotti, przewodniczący grupy roboczej Copa-Cogeca - producenci są zaangażowani w łagodzenie skutków zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Winiarze i spółdzielnie wprowadzają innowacje i stosują dobre praktyki, które szanują środowisko odpady po przycinaniu, wydajne systemy nawadniania, ograniczone zabiegi fitosanitarne bez uszczerbku dla jakości naszych win.

Sytuacja w poszczególnych krajach:

  • Włochy: spodziewana jest stabilna produkcja w porównaniu z poprzednim sezonem,
    pomimo niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, a mianowicie suszy i wysokich temperatur. Brak opadów ułatwił zwalczanie chorób grzybowych, zmniejszając tym samym liczbę wykonywanych oprysków.
  • Francja: W 2021 roku Francuzi odnotowali bardzo niskie zbiory spowodowane przez wiosenne przymrozki. W tym roku prognozowany jest wzrost produkcji o około 16,2%.
  • Hiszpania – susza i ekstremalnie wysokie temperatury mocno dały się w tym roku Hiszpanii we znaki. Braki wody były tak duże, że pojemność zbiorników wodnych spadła do 36,9% ze średniej, która wynosiła 55,6%.
  • Portugalia - spadek produkcji o ponad 9% wynikający z niedostatku wody i zbyt wysokiej temperatury. Winogrona w dobrym stanie fitosanitarnym, bez większych problemów ze szkodnikami czy chorobami.
  • Węgry – tutaj spodziewany spadek plonu nawet o 20%.
  • Austria – spadek o około 2,5%
  • Słowenia – produkcja wina zmniejszy się w tym roku o około 14%, względem roku 2021/22, który i tak był już niski, głównie ze względu na wiosenne przymrozki. Jeżeli porównać wynik Słowenii z tego roku do średniej z 5 lat to wynik jest niższy o 30%.
  • Holandia – dobra pogoda w Holandii znacznie ograniczyła problem z chorobami i szkodnikami Oczekuje się więc wzrostu produkcji wina na poziomie około 10%.
  • Grecja – W Grecji opady deszczu, które były dosyć intensywne sugerowały według prognoz spadek ogólnego plonu. Okazuje się, że mogą być jeszcze niższe.
  • Niemcy i Luksemburg – Tutaj zbiory nadal trwają, sytuacja w różnych regionach jest bardzo zróżnicowana i nie ma jeszcze dostępnych danych.
opr. Bernat Patrycja
Źródło: Copa-Coegca
Fot: envato.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy i przemysł spożywczy powinny mieć priorytetowy dostęp do energii

W dobie kryzysu energetycznego pewne sektory gospodarki powinny mieć stały dostęp do energii. Od nich bowiem zależy bezpieczeństwo żywieniowe całego kraju. Zatem naszym zdaniem, nie ma tutaj żadnego pola do dyskusji.

czytaj więcej

Berry Fest już 3 października – Przegląd alkoholi z owoców jagodowych!

3 października 2022 roku będzie miał pierwszy przegląd i konkurs alkoholi z owoców jagodowych. Gdzie odbędzie się wydarzenie?

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)