Ceny warzyw na wschodzie Europy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny warzyw na wschodzie Europy

23.02.2022autor: Maryia Khamiuk

Zmiany cenowe na rynku warzyw szczególnie zauważalne są na wschodzie Europy. Analitycy EastFruits wymienili trzy państwa z najbardziej odczuwalnym wzrostem cen, są to Białoruś, Gruzja i Ukraina. 

Warzywa szklarniowe

Rynek warzyw szklarniowych w tym tygodniu był albo stabilny, albo charakteryzował się dość gwałtownym wzrostem cen (chociaż były również wyjątki).

Jak wskazuje EastFruit, operatorzy rynku gruzińskiego zgłaszali gwałtowny spadek dostaw warzyw szklarniowych z Turcji. Zostało to spowodowane obfitymi opadami śniegu w tych regionach kraju, gdzie znajdują się główni producenci warzyw szklarniowych. Jednocześnie podaż lokalnych produktów w Gruzji pozostawała na niskim poziomie. To pozwoliło sprzedawcom bez przeszkód podnieść ceny rynkowe. Tak na przykład średnia cena czerwonego pomidora wzrosła prawie dwukrotnie w okresie 4-11 luty 2022 roku i wyniosła około 1,64 dolarów za kilogram (około 6,52 zł), ogórki gładkich odmian dostać można w cenie do 1,53 USD/kg (ok. 6,08 zł), a ogórki brodawkowe - 1,88 USD/kg (ok. 7,47 zł).

Takie same problemy z importem doświadczyła Ukraina i jej rynek warzyw szklarniowych, co pozwoliło podnieść ceny producentom. Tymczasem ceny ogórków na Białorusi spadły z powodu malejącego popytu po wzroście cen w okresie z 28 stycznia do 4 lutego tego roku.

Natomiast ceny pomidorów szklarniowych na Białorusi kontynuowały wzrost w dość szybkim tempie – 11 lutego 2022 r. średnia cena pomidorów osiągnęła 2,54 USD/kg, czyli około 10,09 zł. Jak już wspomnieliśmy wyżej, na rynku Gruzji pomidory szklarniowe również zanotowały wzrost ceny – do 1,64 USD/kg (około 6,52 zł).

W Uzbekistanie tymczasem była zanotowana tendencja spadkowa cen hurtowych na pomidory malinowe w okresie z 21 stycznia do 11 lutego z 17 000 sum/kg (ok. 6,21 zł) do 12 000 sum/kg (ok. 4,38 zł). To stanowi spadek o 29%. Jednak rynek pomidorów czerwonych w Uzbekistanie nie jest jednoznaczny – w ostatnich dwóch tygodniach stycznia średnia cena hurtowa wzrosła z 12 000 sum/kg do 16 000 sum/kg, a w tygodniu sprawozdawczym (4-11 luty) cena spadła do 15 000 sum/kg, czyli do około 5,48 zł za kilogram.

Spowodowane jest to znacznym wzrostem podaży pomidorów malinowych w okresie 21 stycznia-11 luty na krajowym rynku, a jednoczesnym zmniejszeniem podaży czerwonych pomidorów.

r e k l a m a

Ceny warzyw zestawu barszczowego

Ze względu na to, że Białoruś wprowadziła embargo importowe na warzywa z krajów Unii Europejskiej, rynek doświadcza konsekwencji tej decyzji. Obecnie zapasy niektórych rodzajów warzyw lokalnych się wyczerpały, a lista potencjalnych importerów jest znacznie mniejsza niż w ubiegłym roku. Tak na przykład w okresie 4-11 luty 2022 r. cena cebuli na Białorusi  wzrosła i wyniosła 0,27 USD/kg (ok 1,06 zł).

Oprócz tego eksperci zauważyli stopniowy wzrost cen cebuli w Tadżykistanie, gdzie cena tych warzyw stabilnie rosła od końca grudnia i osiągnęła w tym tygodniu poziomu 0,22 USD/kg (około 0,87 zł).

Mk
fot: envatoelements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy sprowadzanie warzyw będzie się bardziej opłacało niż produkcja w Polsce? Co mówią producenci?

Na Rynku Jeżyckim w Poznaniu możemy zaopatrzyć się w sałatę, szpinak, pietruszkę i rzodkiewkę polskiej produkcji. Koperek na razie włoski, a jego cena coraz wyższa. Co mówią producenci i sprzedający na rynku detalicznym?

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)