Ardanowski: nie zabraknie żywności z powodu suszy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ardanowski: nie zabraknie żywności z powodu suszy

28.04.2020autor: Kamila Szałaj

Najpierw bezśnieżna zima, teraz ciepła i sucha wiosna. Wszystko wskazuje na to, że grozi nam bardzo poważna susza rolnicza. O obecnej sytuacji w rolnictwie oraz o tym, czy z powodu suszy nie zabraknie w Polsce żywności mówił szef resortu rolnictwa w Programie 1 Polskiego Radia.

Bez wątpienia po raz kolejny grozi nam susza rolnicza. Wszystko za sprawą bezśnieżnej zimy i obecnego braku opadów. Jednak jak podkreślił minister Ardanowski, na rozmiary tego zjawiska wpływ mają przede wszystkim deszcze majowe. Jeśli będą one obfite, jest szansa, że skutki obecnej suszy będą mniejsze.

- Są jakieś zapowiedzi meteorologiczne, ale niewątpliwie wszyscy patrzymy z ogromnym niepokojem w niebo, bo rzeczywiście ta sytuacja może przełożyć się również na sytuację rolników, na wielkość produkcji - dodał szef resortu rolnictwa.


Żywności nie zabraknie!

Podczas audycji Ardanowski przyznał, że jest często pytany o to, czy są realne obawy, że w Polsce zabraknie żywności

- Odpowiadam na podstawie danych statystycznych, nie jakichś moich gdybań. My mamy ogromną ilość żywności, którą eksportujemy - mniej więcej połowa żywności z Polski jest eksportowana [...]. Jeżeliby się okazało, że tej żywności byłoby mniej, bo susza obniży zarówno zbiory roślin, które zjadamy, ale również roślin paszowych, to będzie zmniejszany eksport. Żywności na pewno nie zabraknie, ale sytuacja jest generalnie poważna - tłumaczył.

r e k l a m a


Wsparcie w kryzysie

Jan Krzysztof Ardanowski mówił także o wsparciu, jakie rolnicy otrzymują od państwa w obliczu trwającej suszy, ale także pandemii koronawirusa.

- To działania, które mają poprawić sytuację. Po pierwsze, zachować płynność finansową gospodarstw. Dlatego zostały przyspieszone wszystkie możliwe wypłaty dla rolników:  końcówka dopłat bezpośrednich, za materiał siewny i paliwo. 91 tys. rolników otrzyma w tym tygodniu zaległe pieniądze z pomocy suszowej. Jest również ogromna akcja kredytowa  - mówił minister. 

Szef resortu rolnictwa kilka dni temu zwrócił się do komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z prośbą o to, aby Komisja Europejska przeprowadziła interwencję na rynkach, które najbardziej ucierpiały na skutek panującej epidemii.

- Są sektory, które już swoich strat nie odrobią. To jest agroturystyka i kwiaciarstwo - utraconych klientów już się nie odrobi. Natomiast produkcja żywności jest w toku - mamy nie tylko pracę na polach, ale również dużą produkcję zwierzęcą - tłumaczył Ardanowski. 

- Obecnie zaczynają robić się nadwyżki, których nie możemy w tej chwili ze względu na utrudnienia wynikające z ograniczeń eksportowych, braku kierowców i zamkniętych granic zmagazynować - dodał. 

Podkreślił jednak, że obecnie trwają działania na rzecz skupu interwencyjnego części produktów, ale także mające na celu sprzedaż produkowanej żywności

- Wystąpiłem również o to, by część niewykorzystanych środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej II filaru - tzw. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich […] przeznaczyć - oczywiście za zgodą Komisji - na wsparcie bezpośrednie dla gospodarstw produkujących mleko, drób, wołowinę, czy jagnięcinę

Ardanowski wyraził nadzieję, że za kilka tygodni, maksymalnie kilka miesięcy to wszystko się odbuduje, ponieważ Polska żywność była chętnie kupowana, ze względu na jakość i nie wygórowaną cenę.

Źródło: Polskie Radio, fot. MRiRW

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prezydent zapewnia rolników, że nie zostaną bez pomocy

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim spotkał się wczoraj z sadownikami w Dylewie koło Grójca (woj. mazowieckie). Podczas swojego wystąpienia odniósł się do zaległych wypłat pomocy suszowej.

czytaj więcej

Wody Polskie walczą z suszą – trwają nowe inwestycje

Wielkopolska jest jednym z tych województw, w których już trzeci rok z rzędu susza zbiera swoje żniwo. W tym roku susza pojawiła się znacznie wcześniej i jest bardziej dotkliwa. Wpływ na taką sytuację miało wiele czynników: coraz bardziej dotkliwe dla ludzi zmiany klimatu na całym świecie, niedobór opadów z którym w Polsce zmagamy się od 3 lat, a także to że znajdujemy się na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobności w wodę w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

czytaj więcej

Jak bez Ukraińców poradzą sobie plantatorzy w gminie Czerwińsk nad Wisłą?

Już za chwilę wystartuje sezon zbioru owoców miękkich. Najpierw truskawki, potem maliny, porzeczki, wiśnie i czereśnie, a w końcu jabłka. Przez ostatnie lata polscy sadownicy do rwania tych owoców zatrudniali głównie Ukraińców. Ale w tym roku z uwagi na zamknięte z powodu koronawirusa granice, zabraknie rąk do pracy. Postanowiliśmy sprawdzić, jak z tym problemem radzą sobie plantatorzy w największym zagłębiu truskawkowym w Polsce – w rejonie Czerwińska n. Wisłą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)